babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Hubnutí v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
Hubnutí v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
Zatímco většina těhulek má obavy spíše z nadměrného nárůstu hmotnosti, existují i takové, které řeší opačný problém – hubnutí. Co je tedy nejčastější příčinou úbytku hmotnosti v těhotenství?
Nevolnost a zvracení
Spousta žen se v prvních třech měsících těhotenství potýká s nevolností. Někdy jsou tyto problémy dokonce tak výrazné, že budoucí mamince nedovolují téměř nic sníst, případně dochází k častému zvracení ihned po jídle.
V takových případech se může stát, že žena vůbec na váze nepřibývá, nebo se její hmotnost dokonce o něco sníží.
Podle MUDr. Radky Gregorové, která ženy s intenzivní nevolností a zvracením v prvním trimestru ve své ordinaci sleduje, by tento stav miminko ohrozit neměl.
Pokud vás ale zvracení skutečně trápí, zaznamenáte úbytek hmotnosti a máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, je návštěva gynekologa na místě.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Poruchy příjmu potravy
Některé nastávající maminky však v těhotenství hubnou proto, že se bojí právě přílišného přibírání. Často jde o ženy, které dříve trpěly nebo stále trpí anorexií či bulimií a nedokážou se této poruchy zbavit ani v těhotenství.
V takovém případě ale může být snaha o nepřibírání či dokonce ztráta hmotnosti velmi nebezpečná. Kvůli nedostatečnému přísunu důležitých živin a celkově nízkému příjmu kalorií může být organismus nastávající maminky i miminka ochuzován o tolik potřebné látky.
Důsledkem pak může být množství zdravotních problémů, nízká porodní váha miminka nebo dokonce potrat.
Ženy s velkou nadváhou
Pokud má budoucí maminka příliš velkou nadváhu, její váhový přírůstek v těhotenství by měl být spíš menší než u ženy s normální váhou, případně „podváhou“. Proto u těhotných žen s obezitou není to, že přibírají pomalu a méně většinou problémem.
Podle některých lékařů mohou těhotné ženy s obezitou dokonce nějaké to kilo ztratit, aniž by tím bylo ohroženo miminko. Drastická dieta je samozřejmě tabu, ale zdravá a vyvážená strava s adekvátním příjmem kalorií a pohybem je pro snížení hmotnosti tou správnou cestou.
Díky úbytku na váze může těhotná žena předejít i případným zdravotním komplikacím, které se s nadváhou pojí (například cukrovka, vysoký krevní tlak, preeklampsie). Řízená redukce hmotnosti by však měla vždy probíhat pod dohledem lékaře.
Čtěte také:
- Co je dobré pít v těhotenství?
- Jak na zácpu v těhotenství?
- Péče o zuby v těhotenství: Co je fáma a co pravda
Hubnutí bez (viditelné) příčiny
Mezi těhulkami jsou však i takové, které se nesnaží úmyslně hubnout, stravují se normálně, a přesto se jejich hmotnost snižuje. I když se nemusí nutně jednat o zdravotní komplikaci (hubnutí může být jen důsledkem změn, které v těle probíhají), konzultace s ošetřujícím lékařem je na místě.
Ten by ostatně úbytek na váze u budoucí maminky měl zaregistrovat při pravidelných kontrolách a také by měl odhalit možnou příčinu poklesu hmotnosti. Důvodem náhlého hubnutí může být například porucha štítné žlázy.
Váhový přírůstek však není tím jediným a spolehlivým ukazatelem zdravého těhotenství. Pokud přiberete jen minimálně, ale miminko se bude správně vyvíjet a růst, což váš gynekolog samozřejmě zjistí pomocí ultrazvuku a dalších pravidelných vyšetření, není se čeho obávat. Důležité je, že jste spokojená a vám i miminku se daří.