babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Vše o těhotenství
Vše o těhotenství
Tělo ženy během těhotenství prochází velkými změnami, které mají zajistit zdárný průběh těhotenství a vývoj a růst plodu. Těhotenství není nemoc, a proto probíhá-li těhotenství fyziologicky, může žena dělat vše, na co se cítí. Jak otěhotnět Těhotenství začíná oplodněním, nebo se posuneme v čase ještě o kousek zpět a řekneme, že otěhotnění začíná sexem. Během plodných dnů ženy, když pronikne mužův […]
Tělo ženy během těhotenství prochází velkými změnami, které mají zajistit zdárný průběh těhotenství a vývoj a růst plodu. Těhotenství není nemoc, a proto probíhá-li těhotenství fyziologicky, může žena dělat vše, na co se cítí.
Jak otěhotnět
Těhotenství začíná oplodněním, nebo se posuneme v čase ještě o kousek zpět a řekneme, že otěhotnění začíná sexem. Během plodných dnů ženy, když pronikne mužův penis do vaginy a ejakuluje, spermie zamíří směrem k vejcovodu, aby oplodnily zralé vajíčko. Po průniku spermie dovnitř vajíčka dochází k jejich fúzi, což vede ke vzniku zygoty a jejímu následnému vývoji v embryo a plod. Embryonální stadium trvá 56 dní, tedy osm týdnů. Během této doby se spojené dvě buňky vyvinou v mnohobuněčný organismus, v němž už začínají vznikat jednotlivé orgány. Od 9. týdne těhotenství začínáme mluvit o plodu nebo o fetálním období, které končí narozením jedince. Během fetálního období probíhá u plodu vývoj orgánových systémů, růst plodu a diferenciace orgánů. Těhotenství trvá u lidí 40 týdnů.
Vstup do rubriky: Těhotenství
Těhotenství týden po týdnu
Maminky často zajímá, co přesně se děje s plodem, proto Babyweb připravil podrobnou ilustrovanou encyklopedii Těhotenství týden po týdnu, kde se dočtete nejen detaily o vývoji plodu po týdnu, ale také o procesech, které se během těhotenství odehrávají v těle matky.
Jak poznám, že jsem těhotná?
Prvním znakem počínajícího těhotenství je vynechání menstruace. Pokud se menstruace nedostaví déle než týden po termínu, nastal čas zajít do lékárny a koupit těhotenský test. Tento cenově dostupný test, je poměrně přesnou a spolehlivou metodou k určení těhotenství. Ačkoliv existuje mnoho druhů a značek, fungují těhotenské testy všechny stejně, a to na principu zjištění přítomnosti choriového gonadotropinu (HCG) v moči. Ideální je použít k testování těhotenství první ranní moč, protože ráno je koncentrace HCG v moči nejvyšší. Někdy se stává, že výsledek těhotenského testu může být falešně negativní nebo falešně pozitivní, v tom případě pokud se menstruace nedostaví, je vhodné test zopakovat s odstupem dvou nebo tří dnů.
Těhotenské nevolnosti
Ačkoliv nepotká zdaleka každou těhotnou ženu, patří nevolnost a zvracení k nejčastějším příznakům těhotenství zejména v prvních třech měsících (ačkoliv některé ženy mají tu smůlu, že je žaludeční nevolnosti trápí až do porodu). Příčina nevolnosti souvisí s hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy. Stupeň obtíží je u každé ženy jiný. Někoho mohou trápit jen ranní nevolnosti, jiná žena má tu smůlu, že se jí chce zvracet bez ohledu na denní dobu. Mnoha ženám trpícím lehčí formou těhotenských nevolností se osvědčily přírodní a bylinné prostředky jako zázvor (například zázvorové bonbony či lízátko) nebo máta (ideálně jako čaj). Pokud je zvracení úporné, hrozí ženě dehydratace a rozvrat vnitřního prostředí. V těchto případech je nutná hospitalizace. Signály značícími těhotenství mohou být také změny nálad, únava, časté močení, zvýšená chuť k jídlu, nezvyklé chutě a další.
Indikátorem podezření na těhotenství můžou být i změny na prsou. Vlivem ženských pohlavních hormonů se prsy v těhotenství zvětšují a připravují k tvorbě mléka, také prsní dvorce se zvětšují a tmavnou. Někdy již od prvních týdnů těhotenství, typicky ale v jeho druhé polovině může z prsů samovolně odtékat mlezivo.
Tajemné zkratky DPO, DC, TT. Co znamenají?
K tématu těhotenství a snaze o těhotenství se váže mnoho internetových diskuzí, kde se ženy navzájem povzbuzují, sdělují si své zkušenosti a poznatky. Diskuze se někdy hemží zkratkami, mnohdy odbornými, kterým nezasvěcený jen těžko porozumí, například DPO – dní po ovulaci, DC – den cyklu, TT – týden těhotenství, PM – první den poslední menstruace, UZ – ultrazvukového vyšetření a podobně.
Těhotenský průkaz
Aby byla péče o těhotnou pečlivě zadokumentovaná, dostane každá nastávající maminka při potvrzení těhotenství tzv. těhotenský průkaz (TZ), do kterého zaznamenává lékař veškeré důležité údaje (včetně osobní a rodinné anamnézy těhotné) a doplňuje je při každé návštěvě budoucí maminky v těhotenské poradně. Těhotenskou průkazku by měla nosit maminka po celé těhotenství u sebe, v průběhu gravidity se totiž může znenadání objevit komplikace, nemoc či zranění a při poskytování první pomoci by měl být lékař seznámen s dosavadním průběhem těhotenství.
Vstup do rubriky: Těhotenství
Těhotenská poradna
Při každé návštěvě těhotenské poradny se budoucí maminka podrobí pravidelným vyšetřením, aby se předešlo případným komplikacím v těhotenství. Gynekolog změří tlak, provede orientační vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a hnisu, provede kontrolu přírůstku hmotnosti a zevní a vnitřní gynekologické vyšetření, které posoudí růst dělohy.
Preventivní těhotenské prohlídky
Nutná jsou další lékařská vyšetření v těhotenství, mezi něž patří zjištění vitality plodu, která se zjišťuje od 20. týdne těhotenství (u vícerodiček od 18. t. t.), kdy se ošetřující lékař ptá na první pohyby, a přibližně od 24. t. t. poslouchá srdeční ozvy dítěte. V prvním nebo druhém trimestru těhotenství se doporučuje provést screeningový test k případnému rozpoznání vrozených vývojových vad (VVV) nervové trubice a vyšetření stanovující individuální riziko přítomnosti Downova syndromu u plodu. Ve 24. až 26. týdnu těhotenství se u všech zapisuje výsledek zátěžového testu na těhotenskou cukrovku. Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B a od 38. týdne těhotenství se natáčí záznam ozev plodu (OP) a děložní činnosti a zapisuje se jako všechny důležité údaje do těhotenské průkazky. Vyšetření ultrazvukem (UZ) během těhotenství podstupuje každá nastávající maminka zpravidla třikrát, cca v 10, 20 a 30 týdnu, díky nim je možné získat velmi přesné informace o vyvíjejícím se plodu.
K doporučovaným patří i vyšetření štítné žlázy, která má velký vliv na otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj novorozence, především na vývoj jeho nervové soustavy. Pokud se onemocnění štítné žlázy odhalí včas, jde prakticky vždy o onemocnění léčitelné.
Komplikace v těhotenství
I přes všechnu péči, které se budoucím maminkám dostává, může dojít ke komplikacím v těhotenství, které se obvykle klasifikují jako rizikové těhotenství. Tím se rozumí obecný název pro všechna těhotenství, u nichž je nějakým způsobem ohrožen či narušen jejich průběh. To samo o sobě však ještě nemusí znamenat, že nastávající mamince či nenarozenému miminku hrozí nějaké závažné bezprostřední nebezpečí.
Rizikové těhotenství
Příčinou, která vede k zařazení do rizikové skupiny, může být jednak onemocnění ženy před otěhotněním, jednak onemocnění, které se objeví až v průběhu těhotenství (např. preeklampsie či těhotenská cukrovka). Rizikovým faktorem těhotenství je samozřejmě také hrozící potrat nebo riziko předčasného porodu (před ukončeným 37. týdnem těhotenství), krvácení v těhotenství, nízko nasedající placenta či podezření na vývojovou vadu plodu, Rh inkompatibilita nebo podezření na nedostatečnou funkci placenty. Mezi komplikace plodu vedoucí k rizikovému těhotenství jsou například vrozená vada srdce či porucha ledvin, rozštěp rtu, tváře atd. V některých zvláště závažných případech jsou lékaři nuceni přistoupit k operaci plodu v děloze.
Krvácení v těhotenství
Krvácení se objevuje u poměrně velkého procenta těhotných – potrápí dvacet až třicet procent z nich. Příčin přitom může být celá řada od těch neškodných až k těm závažným. Mírné krvácení nebo špinění v samých počátcích těhotenství může být způsobeno uhnizďováním embrya v děloze. Dalším z viníků těhotenského krvácení bývá hematom – krevní sraženina, která se vytvoří mezi placentou a děložní stěnou a obvykle se vstřebá. Silné krvácení v těhotenství ukazuje na sraženinu větší nebo postupně se zvětšující, což značí závažnější problém. Velký hematom může způsobit odloučení oplodněného vajíčka a jeho vypuzení z dutiny děložní – tedy samovolný potrat.
Mimoděložní těhotenství
Dalším možným důvodem krvácení v časných stadiích těhotenství je mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko vůbec nedoputuje do dělohy, ale uhnízdí se a roste mimo ni, nejčastěji ve vejcovodu.
Problémy placenty
Ve druhém a třetím trimestru může být těhotenské krvácení způsobeno špatným uchycením placenty v děloze nebo předčasným odloučením placenty, které je spojeno s vážným rizikem pro dítě i matku, a je třeba okamžitě přistoupit k ukončení těhotenství císařským řezem.
Výživa v těhotenství
Správná výživa těhotných je základním předpokladem pro bezproblémový průběh těhotenství a zdárný vývoj plodu. Špatná výživa po dobu těhotenství vede ke zhoršené přizpůsobivosti mateřského organismu, má prokazatelný vliv na špatný vývoj plodu a zvyšuje riziko vzniku vrozených vývojových vad.Některé maminky zapomínají, že jíst hodně ještě neznamená jíst dobře. Podle současných názorů by měl být normální váhový přírůstek u žen 8–15 kg.
Vstup do rubriky: Těhotenství
Bylinky v těhotenství
Asi každá si klade otázku: Co jíst v těhotenství? Možná by se měla ale spíš vyhledat seznam zakázaných jídel v těhotenství. To, že těhotné by neměly kouřit ani pít alkohol, je známá věc, některé si ale neuvědomí, že je vhodné v těhotenském jídelníčku omezit pití kávy na jeden šálek denně, vyvarovat se plísňovým sýrům, ale třeba i sushi. Gynekologové obecně nedoporučují v těhotenství bylinky, a to právě z toho důvodu, že hodně je jich nevhodných. Zkuste se tedy vyhnout bylinkovým čajům alespoň v prvním trimestru.
Vitaminy a minerály v těhotenství
Dostatečný přísun vitaminů a minerálů v těhotenství je velmi důležitý, přičemž denní potřeba se odvíjí od věku ženy, fáze těhotenství a laktace. V dnešní době jsou velice rozšířené různé těhotenské vitaminy, které ale ne vždy vhodně naplní potřeby těhotné ženy a plodu. Optimální je přísun vitaminů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zelenině, mase a mléčných výrobcích. Celkově se doporučuje minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně.
Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizaci soli u nás nehrozí nedostatečný přísun jodu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.
Léky v těhotenství
Podávání některých léků v těhotenství může mít vedlejší vliv na plod. V časné graviditě mohou některé léky způsobit potrat nebo vývojové vady. Proto je vhodné omezit užívání léků na minimum, informovat o těhotenství svého lékaře a pozorně číst příbalové letáky.
Cvičení a pohyb v těhotenství
Těhotná žena by na sebe měla být opatrná, ale to neznamená, že by se měla vzdát cvičení a pohybu. To jen v případě, že je jí z důvodu ohrožení těhotenství doporučen klidový režim. Porodní asistentky i moderní gynekologové tvrdí, že je potřeba udržovat se v těhotenství v kondici. Nejen kvůli fyzičce, ale také při obavách z nadbytečných kilogramů. Cvičení v těhotenství je pro matku i dítě prospěšné, procvičováním svalů se předchází bolestem zad a snižuje se riziko trombózy. A zároveň se tak zvyšuje vylučování endorfinu – tedy hormonu štěstí. Vhodnými sporty v těhotenství jsou například chůze, plavání, jóga, pilates, břišní tance atd.
A jakým sportům se v těhotenství vyhnout? Mezi zapovězené patří horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, kde hrozí nárazy, posilování, při němž dochází k zadržování dechu a silně se napíná břišní svalstvo, extrémní zátěže – silové sporty, sporty provozované v horku, lyžování.
Psychika v těhotenství
Těhotenství, porod a mateřství znamenají pro ženu velkou životní změnu, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Často se u těhotných žen setkáváme s úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a strachem. Psychický stav těhotných nesouvisí jen se změnou životní situace, ale také s hormonálními změnami v těhotenství.
S novou životní situací, přípravou na porod a následné šestinedělí mnohým párům pomáhají těhotenské kurzy. Kvalitní předporodní kurzy by měly mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách. Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí: teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod, a praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Je vhodné, aby na předporodní kurzy chodili budoucí maminka a tatínek spolu.
Vstup do rubriky: Těhotenství
Život v těhotenství
Doba očekávání miminka sebou nutně nese mnoho změn, nejde jen o to, co probíhá v budoucí mamince, ale jiný bude i partnerský život páru. A to zásadně. Partnerské vztahy během těhotenství nejlépe upevní vzájemná důvěra a podpora, muž by si měl uvědomit, že žena prožívá pro něho něco nepředstavitelného, a snažit se ji podpořit. Naopak žena by měla myslet na to, že nejen ona zažívá zmatek a úzkost, partner je na tom podobně. Proto je podstatné o svých pocitech a nejistotách hovořit a hledat společné východisko. Třeba podpora muže u porodu nemusí být samozřejmá, a to jen proto, že se ho žena bála o to požádat a muž se styděl si o to říct.
Sex v těhotenství
Některé páry se obávají, že by pohlavní styk během těhotenství mohl ohrozit zdraví plodu. Ale ani případné děložní stahy při orgasmu u zdravé ženy nevyvolají předčasný porod či nezamezují přísun kyslíku dítěti. Komplikované či rizikové těhotenství však někdy sex může vylučovat. Je však také mnoho žen, které těhotenství nesnášejí úplně dobře a sex je to poslední, na co by měly myšlenky. V prvním trimestru se mohou dostavovat různé nevolnosti, velká únava, ale také velký strach z možného potratu, zvláště u prvorodiček, které dlouho nemohly otěhotnět. Proto v případě těhotenského sexu záleží víc na ženě, jejích pocitech a přáních.
Obavy těhotných ze styku se zvířaty
Neohrozí zvířata těhotenství? To je otázka, kterou si kladou v domácnostech, kde žijí domácí mazlíčci. Zvláště kočky obchází strašák parazita toxoplazmózy. Když ji prodělá těhotná žena v prvním trimestru, hrozí vznik vývojových vad u plodu nebo může těhotenství skončit až potratem z důvodu těžkého poškození plodu. Ohrožení toxoplazmózou ale není při dodržování základních hygienických zásad příliš aktuální. Víc než pomazlení s kočičkou hrozí nákaza od špatně umyté zeleniny nebo nedostatečně tepelně připraveného masa. Nakažlivá jsou totiž vajíčka parazita, která vylučuje nemocná kočka stolicí.
Výběr porodnice
Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout. Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci ihned, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. I v nemocnicích, kde registrace těhotných není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to.
Příprava na mateřství
Těhotenství nejsou jen lékařské prohlídky a změna dosavadního způsobu života. Tím nejdůležitějším na těhotenství je příprava na mateřství. Pravda, na to se nemůže nikdo dopředu připravit, ale existuje mnoho činností, které vám vklouznutí do rodičovské role usnadní. Tak například výběr jména budoucího potomka. Je jedno, jestli hledáte jméno pro holčičku nebo jméno pro kluka, měli byste při jeho hledání myslet na to, jak bude souznít s jeho budoucím příjmením a nesnažit se za každou cenu o originalitu či výjimečnost. Dítě pak může díky nesprávně volenému jménu trpět po celé dětství a od spolužáků to schytá spíš Samantha a Elvis než Anička a Honzík.
Výbavička pro miminko
K dalším radostnějším stránkám patří nakupování výbavičky pro dítě, zařizování dětského pokojíčku a výběr kočárku a nákup autosedačky. Protože se ani v jednom případě nejedná o levnou záležitost, je lepší věnovat všem těmto věcem plnou pozornost, vyptat se na zkušenosti s používáním dětského kočárku známých, poptat se na diskuzních fórech a projít si testy kočárků a testy autosedaček.
Mateřská dovolená
Mateřská dovolená trvá 28 týdnů a je určena pro přípravu na porod, porod péčí o narozené dítě a trvá 28 týdnů, narodí-li se dvě nebo více dětí, trvá 37 týdnů. Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 až 8 týdnů před termínem porodu a nesmí být kratší než 14 týdnů.
Rodičovská dovolená
Po skončení mateřské dovolené, následuje rodičovská dovolená, která už není vázána pouze na matku, ale může ji nastoupit i otec. Po dobu rodičovské dovolené náleží rodiči za splnění určitých podmínek dávka státní sociální podpory.
Návrat do zaměstnání
Žena v zaměstnání během těhotenství užívá určité ochrany dané zákonem, jako je například vykonávání práce v noci, vysílání na služební cesty, práce v nevhodném prostředí – ve všech těchto případech musí zaměstnavatel vyjít těhotné vstříc a podmínky upravit. Je-li u ženy diagnostikováno tzv. „rizikové těhotenství“ a je-li jí lékařem vystavena pracovní neschopnost, platí pro ni po dobu pracovní neschopnosti stejná práva a povinnosti jako pro každého jiného nemocného zaměstnance.
Vstup do rubriky: Těhotenství