Co udělá porod s mým tělem?

Porod, zázračný proces, při kterém na svět vstoupí nový člověk. Co se ale stane s tělem ženy po porodu? Které změny jsou nevratné? Co může žena očekávat?

shutterstock_163534931-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Za jak dlouho se zmenší děloha?

Před porodem je děloha zhruba 15x větší než před otěhotněním, její hmotnost vzroste na jeden kilogram. Kontrakce ve třetí době porodní způsobí, že se placenta oddělí od děložní stěny a dojde k porodu placenty. Při následném zmenšování se zatahují vlákna a zmenšují se svalové buňky.

Zavinování dělohy je cítit jako slabší kontrakce, při vyplavování oxytocinu během kojení se jejich intenzita zvyšuje a mohou být bolestivější. Spolu se smršťováním dělohy dochází k zatahování cév, které vyživovaly placentu.

Očistky

Po porodu se v děloze nacházejí krevní sraženiny, které odcházejí v podobě tzv. očistků. První dny bývají jasně červené s větším množstvím krve, poté odcházejí hnědé s vyšším podílem tkáňového sekretu a na konci druhého týdne žloutnou, nakonec získají charakter hlenu. Tento proces trvá obvykle 4–5 týdnů, není ale neobvyklé, že celé šestinedělí.

I poté, co se děloha zmenší na původní velikost, můžete vypadat „trochu těhotně“. Je to způsobeno tím, že břišní svaly se během těhotenství natáhly a bude nějakou dobu trvat, než se břicho vrátí do původní formy. Tomu nejlépe pomůžete pravidelným cvičením, ale vyčkejte s ním až po konci šestinedělí.

Kolik kil ztratím při porodu?

Musíte se smířit s tím, že návrat na původní váhu bude nějakou dobu trvat, ale o značnou část nabraných kil přijdete bezprostředně po porodu: odečtěte váhu dítěte, asi půl kila za placentu, dalších pár kilo za tekutiny a krev – v průměru maminka „porodí“ 5–6 kilo.

A hubnutí bude pokračovat. Dojde k odvodnění buněk, které si shromažďovaly během těhotenství tekutinu. Cestu ven z těla bude hledat krev, v těhotenství se objem krve zvýšil asi o 30–40 % a ta se stává přebytečnou.

Několik dní po porodu začnete více močit, třeba i tři litry denně. Také se můžete velmi silně potit. Na konci prvního týdne takto přijdete o další 2–3 kila hmotnosti ve formě vody, záleží na tom, kolik jí zadrželo vaše tělo během těhotenství.

Proč necítím nutkání na záchod?

Námaha při porodu způsobí dočasné otoky intimních partií a ztrátu citlivosti. Proto se v prvních dnech po porodu nemusí objevit obvyklé nutkání, zvláště byl-li vaginální porod dlouhý, za použití kleští, ale i po použití epidurální anestezie. Problémy se mohou objevit i u žen, kterým se v průběhu porodu musela zavést cévka.

Jenže vaše ledviny stále pracují, močový měchýř se rychle plní a je důležité ho pravidelně vyprazdňovat, i když se pocit močení nevyskytuje. Jinak by mohlo dojít k samovolnému pomočení. S přeplněným močovým měchýřem má děloha větší problémy se zavinout, což může vést i k opětovnému krvácení.

Doporučuje se chodit na WC co nejčastěji nebo v pravidelných intervalech, ať máte nutkání nebo ne. V případě potíží může být ženě zavedena cévka.

Vrátí se má pochva někdy k normálu?

Po vaginálním porodu zůstane vagina o něco větší, než tomu bylo dříve. Hned po porodu se pochva roztáhne, je oteklá a pohmožděná. Během několika dní po porodu otok opadá a vagina získává svůj svalový tonus a začíná se zmenšovat. Odborníci doporučují provádět Kegelovy cviky, které pomáhají obnovit svaly v oblasti pochvy a močového měchýře.

Rychlost zahojení hráze závisí na velikosti jejího poranění. V případě jen malých trhlin, které nevyžadovaly šití, dojde k zhojení rychle. Velká zranění se hojí dlouho a je třeba jim dopřát čas, proto i se sexem raději počkejte, až na doporučení lékaře. V každém případě si sex odpusťte do doby, až nebudete cítit žádnou bolest. A začněte zvolna.

Během prvních sexuálních zkušeností po porodu zjistíte nižší lubrikaci vagíny, než jste byla zvyklá během těhotenství. Je to dáno nižší hladinou estrogenu. Kojíte-li, bude vaginální sliznice sušší po celou dobu kojení, protože při něm je obecně nízká hladina estrogenu. Nerozpakujte se používat lubrikantů. Jste-li plně zahojená, je to bezpečné.

(Dejte přednost lubrikantu na vodní bázi, a to zvlášť používáte-li bariérovou antikoncepci. Maziva na bázi oleje mohou oslabit latex a může dojít k prasknutí kondomu.)

Čtěte také:

Co mám čekat, když kojím?

Hormonální změny po porodu zařídí, že prsa začnou produkovat mléko. V prvních dnech po narození se v prsou objevuje mlezivo, hustá nažloutlá látka, kterou prsa vyrobila během těhotenství. Jeho sání spustí uvolňování prolaktinu, který stimuluje produkci mléka a oxytocinu, který pomáhá posílat nově vytvořené mléko z prsních žláz do kanálků a je nezbytný pro vypuzovací reflex – ejekci mléka při sání.

První kojení mohou způsobit křeče v břiše, za to je odpovědný oxytocin, který se podílí na stazích dělohy.

Mléko se objeví dva až tři dny po porodu. Prsa jsou oteklá, tvrdá, pulzující a nepohodlně plná. Tento jev by se měl za den nebo dva zlepšit. Správnou techniku kojení a péči o prsa vám vysvětlí laktační poradkyně v porodnici. Přečtěte si hlavní zásady kojení.

Co mám čekat, když nekojím?

Po porodu se začne produkovat mléko, i když vy jste rozhodnutá nekojit nebo se vám nepodaří takzvaně rozkojit.

Nechcete-li kojit, smiřte se s bolestí, která může trvat i několik dní. Vyvrcholí tři až pět dní po porodu. Laktaci vám pomohou zastavit studené zábaly prsou (při jejich použití dbejte na to, aby mezi ledovým balíčkem a kůží byla vždy látka nebo hadřík). Než mléko takzvaně vyschne, může trvat i několik týdnů.

Na zmírnění bolesti můžete užít paracetamin nebo ibuprofen. Snažte se neodstříkávat, a bude–li bolest nesnesitelná, odstříkněte jen tolik, abyste si ulevila od nejhoršího. Stimulace bradavek je signálem pro produkci mléka, zbytečně byste si „vysychán“ prodloužila. Nepoužívejte teplé obklady, ty stimulují tvorbu mléka.

Proč ty nálady?

Prudké změny nálady jsou způsobeny mnoha faktory. V organismu rodičky došlo k překotným změnám: Hormonální hladiny jsou rozkolísané, tělo je po porodu rozbolavělé, vysilující péče o miminko a nedostatek spánku, příliv nových neznámých emocí, strach o miminko – není divu, že čerstvé matce není do zpěvu. Ať už je příčina jakákoli, poporodní blues je normální stav, který se po několika dnech či týdnech srovná.

Co se ale nesrovná, je poporodní deprese. Proto trvá-li nenálada příliš dlouho, máte-li pocit, že se zhoršuje, trpíte výpadky paměti, cítíte návaly agrese proti sobě či dítěti, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. Poporodní deprese a laktační psychóza jsou stavy, které neradno podceňovat, můžete ublížit sobě nebo dítěti. Se správnou pomocí asi budete moci užívat pocitu mateřství, i když někdy za cenu zastavení laktace kvůli mediakci.

Proč padají vlasy?

Zatímco vlasy během těhotenství sílily, nyní je můžete ztrácet po hrstech. Někdy to může trvat i celé měsíce po porodu. Ale nebojte se, plešatá nebudete.

Co za to může? Během těhotenství vyšší hladina estrogenu stimulovala růst vlasů, po porodu a během kojení je estrogenu v těle málo, vlasy přestávají růst a padají. Stav se obvykle upraví do jednoho roku.

Co to mám s pletí?

Hormonální změny, stres a únava v nové rodičovské roli si vyberou svou daň i na vaší pokožce. V těhotenství jste patrně měla krásnou, dokonale čistou pleť a najednou se vám po porodu začaly tvořit černé tečky, akné a vředy. Trpěla-li jste ale akné během těhotenství, uvidíte, že teď se to zlepší.

Vytvořily-li se vám tmavé skvrny na kůži, rtech či jinde na tváři, začne se to zlepšovat, jen to chce se vyhýbat sluníčku. Také strie začnou postupně blednout, i když asi úplně nezmizí.

Porod je velká změna, nejen životní, ale i pro vaše tělo. Ne vše je příjemné, hojení je někdy zdlouhavé, nic ale netrvá věčně a vše se časem vrátí k normálu. Pomoci svému tělu můžete kvalitní a vyváženou stravou, pohybem a pozitivním pohledem na svět. Teď už k němu máte pořádný důvod.

2.11.2023 3:45 | autor: Jana Truksová | zdroj: https://www.health.com/condition/pregnancy/body-changes-post-pregnancy, https://www.livescience.com/63291-post-pregnancy-changes.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist