babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Kojení > Potřebujete ke kojení klid? V porodnici ho nabídne kojící místnost
Potřebujete ke kojení klid? V porodnici ho nabídne kojící místnost
Kojení je základní a přirozená potřeba maminky a miminka. Zatímco u zvířat je naprosto samozřejmé, aby byla naplněna, u lidí to vždy tak není. Na vině je narušení přirozených porodních a poporodních procesů, které se staly v našich porodnicích běžnou praxí.
Mateřské mléko zajistí dítěti nejen veškerou potřebnou výživu, ale má i pozitivní vliv na imunitu a pomáhá prohlubovat vztah a porozumění mezi dítětem a matkou. Kojení se obvykle podaří nastartovat, je-li matce a novorozenci poskytnuta ihned po porodu podpora bondingu a samopřisátí.
Trpělivost a zase trpělivost
Je běžnou praxí, že v prvních dnech po porodu pomáhá zdravotnický personál se správnou technikou přisátí a kojení. Zvláště úzkostné maminky, prvorodičky, maminky po předčasném porodu nebo po operativním porodu potřebují trpělivý a chápající přístup pracovnic porodnice a odbornou pomoc individuálně zaměřenou na konkrétní potřeby dítěte i maminky. Ty jsou také někdy zmatené přílivem protichůdných informací, které dostávají od známých, zdravotníků či je čerpají z internetu.
„Při edukaci kojení rozhoduje mnoho vlivů. Záleží, jak je na tom rodička a jak je na tom dítě. Každý den je jiný, každý den má službu jiná sestřička. Ze své praxe vím, jak je důležité předcházet komplikacím. Například je dobré upozornit rodičku, že se bude setkávat s mnoha lidmi, tím pádem s mnoha názory na kojení. Já radím: Vezměte si z informací, které dostanete, jen to, co vám je nejpřirozenější, v čem se cítíte dobře. Pokud vnímáte, že je to přes sílu, tak tu cestu nevolte. U nás v nemocnici Jihlava mají dětské sestřičky propracovaný systém edukace a dále hodně využívají názorných pomůcek ke kojení včetně edukačního videa,“ vysvětluje Jana Homolová z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava.
Umělá výživa až na posledním místě
Ne vždy je toto samozřejmostí. Naopak se často stává, že matkám je při prvních neúspěšných pokusech nabízena umělá výživa. Přitom je dokázáno, že dokrm z lahve může být pro kojení rizikový faktor.
Nebezpečí takového přístupu potvrzují i slova zkušené laktační poradkyně Jany Homolové: „Mrzí mě, pokud z důvodu nedostatku trpělivosti lékaři naordinují umělou výživu, aniž by ošetřující personál vyzkoušel například elektrickou odsávačku a zjistil, zda má žena mateřské mléko, a tím jí dal šanci odstříkat a dokrmit dítě svým mlékem. Žena tak dostane podporu k tvorbě mléka a důvěru, že to zvládne sama. Důležitá je také chvála a podpora. Některé ženy se zlomí, pokud se jejich dítěti podá umělý dokrm a začnou nad sebou pochybovat. A to je to nejhorší, co se může stát, protože se podlomí její sebedůvěra. Proto by měla být umělá výživa zcela indikována velmi pečlivě odůvodněna a vysvětlena, aby se žena necítila provinile,“ dodává laktační poradkyně Jana Homolová.
Fakultní nemocnice v Motole
Soukromí je důležité
Jelikož je kojení výlučným a intimním procesem maminky a jejího děťátka, je potřeba zajistit oběma klid a pocit bezpečí. To se ne vždy daří vytvořit na novorozeneckém oddělení, kde sdílí pokoj několik čerstvých maminek, a první pokusy mohou být narušeny pláčem jiných miminek či hovorem spolubydlících. „Soukromí a intimita v porodnicích jsou určitě stále problém. Velikost pokojů se proti minulým letům zmenšila, samozřejmostí je sice rooming in, ale ne každá žena je připravena odhalovat prsa před cizím člověkem. Většina maminek se vzájemně podporuje, posiluje je společná radost. Společně vidí postupné řešení problémů s nastartováním kojení, získávají jistotu v péči o miminko. Problémy vznikají, pokud si ženy na pokoji ‚lidsky nesednou‘, ale jednolůžkových pokojů je stále málo,“ říká laktační poradkyně Lubina Richterová z UPMD.
Čtěte také:
- Co je při kojení normální? Vše, co vám vyhovuje!
- Císařský řez není překážkou kojení
- Výhody kojení pro dítě i pro matku
Vyhrazeno nejen pro kojení
Jednou z možností, jak vytvořit klidné a dobře vybavené edukační zázemí k pohodlí maminky, dítěte i personálu, je kojící místnost v prostorách porodnice.
Nemocnice v Jihlavě
Tento zvláštní pokoj by měl plnit více funkcí – kromě zajištění soukromí by měl poskytovat i možnost skupinové edukace maminek. Taková místnost by hlavně měla navozovat pocit klidu, pohody a bezpečí. Vybavena by měla být pohodlným polohovatelným křeslem pro nácvik vhodných poloh pro kojení. Pohodlí by mělo být zajištěno i pro asistující personál nebo pro rodinu – otce a starší děti, které mohou být přítomny. Další součástí je přebalovací stůl a pomůcky k podpoře rozvinutí laktace, jako je profesionální odsávačka mateřského mléka. Tak se může naplnit touha maminky kojit své dítě a potřeba dítěte být kojeno s láskou a v pohodě.
„V naší kojící místnosti máme prostor pro řešení individuálních problémů. Využívají ji i těhotné ženy, které nechtějí probírat své otázky při společných předporodních kurzech. Maminky mají k dispozici pohodlné křeslo, mohou dobře vyzkoušet různé kojící polštáře, samozřejmě odsávačky a další pomůcky. Nejdůležitější je soukromí, čas a klid pro každou maminku a dítě,“ popisuje výhody kojící místnosti v ÚPMD laktační poradkyně Lubina Richterová.
Blýská se na lepší časy?
Je smutné, že taková místnost je v našich porodnicích spíše zvláštností, a nikoli samozřejmostí. Mezi první, kde se k jejímu vybudování rozhodli, patří Nemocnice v Jindřichově Hradci, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí, Nemocnice v Jihlavě, Fakultní nemocnice v Olomouci a Fakultní nemocnice v Motole. Její zřízení je příspěvek odborného personálu novorozeneckých a porodnických oddělení k podpoře přirozené výživy dětí.
Laktační poradenství je propojením vzájemnosti, altruismu a vysoké odbornosti, které ocení všechny maminky i profesionálové, kterým záleží na dobrém prospívání dětí.
Partnerem rubriky je: Medela – kojení bez obav s profesionálními pomůckami, které vás nezklamou.