Potratila jsem. Důvod? Trombóza

Milena dvakrát za sebou potratila. Vytouženého miminka se dočkala až při třetím těhotenství. Lékaři zjistili, že nosí v těle skrytou mutaci, která s největší pravděpodobností vedla k oběma potratům.

27-shutterstock_1890677113-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kvůli mutaci má Milena sklon ke tvorbě krevních sraženin. Varující ale je, že zdaleka není sama. Každý desátý Čech je na tom podobně. Když se někomu v těle utvoří krevní sraženina, vznikne stav odborně nazvaný trombóza. Jde o celkem vážnou situaci. V krajním případě je takový člověk ohrožený až na životě.

A přitom krevní sraženiny nejsou výsadou starých a nemocných. Klidně se utvoří i u zdravého mladého jedince. Zhruba desetina lidí, tedy každý desátý, má totiž vrozený sklon k jejich větší tvorbě. Nejčastější z těchto vrozených vad a zároveň nejnebezpečnější se jmenuje Leidenská mutace.

Přitěžující okolnost: Jsem žena

Pokud je nosičem Leidenské mutace muž, není situace zas až tolik dramatická. Ovšem ženám umí taková neviditelná vloha způsobit vážné komplikace v těhotenství. U ženy, nosičky mutace, vznikají daleko snáz krevní sraženiny a ty mohou v krajním případě ohrozit život těhotné.

Riziko představují ale hlavně pro plod, protože můžou ucpat cévy vedoucí k placentě. Tak tomu bylo pravděpodobně i u Mileny v obou nezdařených těhotenstvích. Kvůli sraženinám ovšem hrozí nejen potrat, ale také odlučování placenty, růstová retardace plodu nebo předčasný porod. Takže nic, o co bychom stály.

Další riziko pro ženy, nosičky mutace, znamená užívání hormonální antikoncepce. Donedávna se o tomto problému mnoho nevědělo, dnes naštěstí začíná být povědomí o rizicích užívání u některých žen více diskutované a rozšiřuje se.

Ženy s Leidenskou mutací by neměly používat ani jiné hormonální preparáty, třeba během klimakteria.

Rizikové situace? Úplně běžné

I když v těle žádné mutace nemáme, vzniku sraženin rádi napomáháme. Kouříme, nehýbeme se, jsme obézní, zobeme hormony.

Pokud patříme šťastlivcům bez mutace, tak si víceméně „jen“ dobrovolně huntujeme tělo. Ale ouha, jsme-li stejně jako Milena nosičem mutace. To nás můžou civilizační prohřešky přijít pěkně draho. Daň umí být hodně vysoká.

Navíc bychom měli vědět, že existují i jiné, vcelku běžné situace, při kterých se mohou krevní sraženiny vytvářet. A tady už je příroda k mužům i ženám – vyjma porodu – spravedlivější. Stačí třeba sedět několik hodin v letadle bez většího pohybu a může se vytvořit sraženina. Nebo i obyčejná sádra na noze a s ní spojený minimální pohyb končetinou představuje nebezpečí. Rizikové jsou i operace, úrazy a zlomeniny.

Kdy hrozí větší riziko krevní sraženiny?

  • těhotenství
  • porod a šestinedělí
  • užívání hormonální antikoncepce
  • operace
  • úrazy, zlomeniny
  • sádrová fixace zejména dolních končetin
  • několikahodinové cestování

Aby se krev nesrazila

Pokud člověk ví, že má vrozený sklon ke vzniku sraženin, například Leidenskou mutaci, je dobré rizikovým situacím předcházet. A pokud už jsou nevyhnutelné, rizika co nejvíc snížit. Při cestování dělat přestávky spojené s malou procházkou, v letadle třeba alespoň občas procvičit a protáhnout nohy.

Těhotenství a porodu se většina žen nevyhne, a taky bylo by zbytečné se jim kvůli sklonům ke srážlivosti vyhýbat, ale je dobré, ví-li o nich lékař. Může poradit nebo nastavit preventivní opatření a rizika tím minimalizovat.

Totéž platí také o operacích a pooperační péči. U hormonální antikoncepce je prevence úplně nejjednodušší. Zkrátka ji neužívat a zvolit jinou metodu.

Čtěte také:

Nic není černobílé

Není dobré propadnout dojmu, že pokud mám sklon ke vzniku sraženin, například Leidenskou mutaci, musí se zákonitě dostavit komplikace, tak jako tomu bylo například u Mileny. Vrozený sklon ke srážlivosti znamená zvýšené riziko, v žádném případě se nerovná komplikacím za každou cenu.

S Leidenskou mutací a bez problémů žije například pětatřicetiletá Michaela: „Úplně v pohodě jsem donosila i porodila svoje dva kluky. Pak prodělal můj táta trombózu a na genetice zjistili, že má Leidenskou mutaci. Vyšetřili i nás a k mému překvapení ji mám taky.

Komplikace v těhotenství i jindy se mi naštěstí vždycky vyhnuly. Nic zásadního se pro mě vlastně nezměnilo, ale kdybych si třeba zlomila nohu, určitě lékaře na svoji mutaci upozorním. I můj gynekolog o ní ví pro případ, kdybych se třeba ještě rozhodla pořídit klukům sourozence.“

Máte-li pocit, že by se vás vrozený sklon ke srážlivosti mohl týkat, například jste bez příčiny stejně jako Milena vícekrát potratila, není na škodu svěřit se lékaři. Vodítkem může být i fakt, že se v rodině častěji vyskytovaly potraty. Nebo měl u vás v rodině někdo problém s trombózou. V případě pochybností vám určitě poradí gynekolog nebo obvodní lékař.

Pokud někdo zjistí, že má vrozený sklon ke vzniku sraženin, například je nosič Leidenské mutace, není to rozhodně informace, kvůli které by se měl člověk hroutit. Naopak je dobré k věci přistupovat z opačné strany, tedy, že je fajn, že problému vím a mohu se tak vyhnout situacím, kdy by mi třeba šlo až o život.

5.12.2023 5:13 | autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: Odborným garantem článku je RNDr. Anna Mészárosová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist