babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Umělé kojenecké mléko > Nejčastější mýty o dětské mléčné výživě
Nejčastější mýty o dětské mléčné výživě
Také dostáváte „zaručené“ rady, jak krmit své dítě a přitom si mnohdy protiřečí? Nejčastější mýty o dětské mléčné výživě uvádíme na pravou míru.
Mýtus: Malému dítěti mohu klidně dát i kravské mléko
Pravda: Kravské mléko neupravené je nevhodné pro dítě do roku věku. Od 10 měsíce se připouští použití pasterovaného plnotučného kravského mléka při přípravě pokrmů ale nikoli k pití.
Od roku věku do 3 let se doporučuje dávat přednost umělým batolecím mlékům, která obsahují vitamíny a další mikronutrienty, ale není to dogma. Dítě po roce věku může pít pasterované kravské mléko.
Hlavní zásady kojení
Mýtus: Je jedno jestli dítě krmím kravským mlékem nebo umělou kojeneckou výživou, protože umělé mléko stejně obsahuje kravské mléko
Pravda: Není jedno, zda krmíte umělou výživou či kravským mlékem. Bílkovina kravského mléka je pro dítě těžko stravitelná, a proto je pro kojeneckou výživu speciálně upravována, tak, aby byla co nejvíce přiblížena mateřskému mléku a nezatěžovala nevyzrálé dětské orgány.
Mýtus: Četné změny značky kojenecké výživy nemohou dítěti škodit
Pravda: Změna značky mléka dítěti skutečně neublíží, ale často zásadněji neřeší potíže vzniklé při umělé výživě. Jiná otázka je změna typu mléka, např. výměna za mléko s nízkým obsahem laktózy nebo mléko s hydrolyzovanou bílkovinou!
Mýtus: Přechod z mateřského mléka na umělé je vždy spojen se zácpami a kolikami
Pravda: Přechod z mateřského na umělé mléko je velmi často spojen s většími či menšími zažívacími potížemi nebo prostým odmítáním mléka, a to nezávisle na jeho značce. Také proto je dlouhodobé kojení nejlepším a nejpohodlnějším způsobem výživy. Nemusí se ale jednat o zácpu. Koliky mohou být četnější, ale není to pravidlem.
Čtěte také:
- Mléko a mléčné výrobky ve stravě dítěte
- Jakou vodu vybrat pro kojence?
- Odmítání první lahvičky: Stačí vytrvat
Mýtus: Ublinkávání lze předejít jen šetrnou manipulací s dítětem
Pravda: Pro dítě, které trpí častým ublinkáváním, je potřebná nejen šetrná manipulace, ale i strava s vhodným složením. Děťátku by se nemělo zalamovat bříško a žaludek, po krmení je nutný dostatečný čas k odříhnutí. Dobrým tipem je i upravení matrace v postýlce tak, aby měla sklon třicet stupňů. Pro neprospívající ublinkávající dítě existují speciální zahuštěná mléka.
Mýtus: Problém ublinkávání souvisí s umělou kojeneckou výživou
Pravda: Ublinkávání se může objevit z několika důvodů. Avšak nejčastější je ve spojení s přejídáním a vyššími dávkami mléka. Kojené dítě si určí množství samo, ale dítě krmené z láhve pije rychleji a vypije tak větší množství mléka, což mu působí potíže.
Proto se doporučuje krmit 6 – 8x denně v pravidelných intervalech, na dudlíku mít malý otvor a nechat dítě pořádně odříhnout.
Mýtus: Hypoalergenní kojenecká výživa je určená dětem s alergií
Pravda: Umělé mléko s označením H.A. je určené kojencům s rizikem vzniku alergie, tzn. pro kojence, jejichž rodiče nebo sourozenci trpí některou z forem alergií.
Takto upravené mléko obsahuje zbytky alergenů, ale jejich počet již není pro dítě alergizující, naopak jeho imunitní systém pomáhá „trénovat“. Dítě se tak setkává s alergeny prostřednictvím výživy, avšak v podobě, která ho neohrožuje, naopak posiluje jeho odolnost a připravenost na pozdější přímý kontakt s alergeny.