babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Zácpa u těch nejmenších
Zácpa u těch nejmenších
Zácpa umí potřápit velké i ty nejmenší. Bolest bříška, pocity napínání, křeče a výsledkem je uplakané dítě, které nelze utišit. Víte, jak v případě zácpy kojenci ulevit, a kdy naopak volat lékaři?
Zácpa umí potrápit v každém věku
Zácpou mohou trpět již kojenci, ale nevyhýbá se ani batolatům a samozřejmě se občas vyskytne i u školkových dětí.
Nejčastěji se vyskytuje v období při odstavování, popřípadě přechodu na umělou mléčnou výživu, dále pak při nácviku na nočník a často také při zahájení školkové docházky. V posledních dvou případech jde zejména o psychickou příčinu zácpy, která je často mnohem hůře odstranitelná než ta fyziologická.
Dětské nemoci
Stolice je ukazatelem dostatečné výživy
Je důležité vědět, jak se obecně zácpa definuje. Jde o méně než dvě stolice za týden, ale i to je velmi diskutabilní, protože u kojenců je normou i jedna stolice za 14 dní.
Mnohem lepší orientaci ohledně dostatečného příjmu tekutin a živin vám dá množství počuraných plen. Mělo by jich být cca 6–8 za den.
„U novorozenců se zácpa v podstatě neobjevuje. Pokud novorozenec nemá stoličku každý den, je to známka relativního nedostatku mléka. Novorozenec zkrátka využije všechny živiny z mléka, které vypil,“ vysvětluje pediatr MUDr. Martin Gregora.
„V prvních dnech a týdnech po porodu to souvisí s nedostatečnou nebo hraniční laktací matky. Dítě neprospívá, nepřibírá na váze, přetrvává novorozenecká žloutenka.
Zatímco novorozenec by při optimálním příjmu měl mít alespoň jednu stoličku denně, plně kojené dítě ve věku 2–3 měsíců nemusí mít stoličku několik dnů, dokonce až dva týdny, a nejedná se o zácpu, ale jde o stejnou situaci jako u novorozence, tedy že využije vše z mateřského mléka.
V tomto věku už to ale nevadí. Pokud dítě normálně prospívá, je spokojené a po několika dnech se objeví větší množství stolice normální konzistence, barvy míchaných vajíček, je to normální jev.“
V nouzi pomůže glycerinový čípek
V období, kdy začínáte do jídelníčku dítěte zařazovat i příkrmy, tzn. mezi 4. – 6. měsícem by se však již vyprazdňování mělo zpravidelnit a stolice by měla být ideálně každý den nebo alespoň obden.
Pokud se právě v tomto období objeví u miminka zácpa, můžete zkusit přidávat do příkrmu trochu odstříkaného mléka nebo nabízet dítěti k jídlu více tekutin (vody – stačí i po lžičkách při každém jídle).
Doporučuje se také speciální kojenecká švestková šťáva (prodává se v lékárnách nebo sítích drogerií) nebo cvičení a masírování bříška tzv. babymasáže.
V případě, že miminko stolici nedokáže vyloučit – tlačí, ale nic z něj nevychází, můžete ve výjimečných případech sáhnout i po glycerinových čípcích pro kojence nebo rektální rource. Tyto „pomocníky“ však používejte jen výjimečně, protože příčinu obtížného vyprazdňování neřeší.
Hledejte mléka s probiotiky
„První dceru jsem kojila ze zdravotních důvodů jen pět měsíců, pak jsme museli přejít na umělé mléko a od té doby začalo naše trápení. Dcerka měla nafouklé bříško, plakala a nemohla se vůbec vykakat. Teprve až když jsme začali s prvními příkrmy, tak se situace zlepšila a plenky byly zase „plné,“ říká osmadvacetiletá Ivana.
Čtěte také:
- Co je kojenecká kolika a dá se na ni vyzrát?
- Jak na prdíky? Zkuste homeopatii
- Lze stravou ovlivnit kvalitu a množství mateřského mléka?
Lékař Martin Gregora však umělou mléčnou výživu obhajuje. „V minulosti se to často stávalo. Od té doby ale umělá výživa zaznamenala veliký kus cesty kupředu a běžně se s tímto problémem už tolik nesetkáváme. Umělá mléka obohacená o prebiotika a hlavně probiotika totiž podporují správné trávicí funkce a tím i vyprazdňování.“
Pokud se problém s tuhou stolicí nebo se zácpou přesto vyskytne, můžete vyzkoušet speciální mléka s upravenou bílkovinou a tuky, které pomohou potíže překonat.
Doporučené potraviny při zácpě
- Ovocné a zeleninové šťávy (jablko, švestka, hruška).
- Jogurty a mléčné nápoje s probiotiky (u dětí starších 1 roku).
- Do pokrmu můžete zamíchat lžičku olivového oleje.
- Dostatek tekutin – vodu, ovocný čaj, ředěnou šťávu.
Na nočník nenuťte
„U starších dětí v batolecím věku se můžeme setkat s funkční zácpou, tedy způsobenou špatnými návyky a potlačováním pocitu nutkání k vyprázdnění. Obvykle se s tímto problémem setkáváme u batolat, zvláště když se učí na nočník,“ říká MUDr. Martin Gregora.
I zde pomůže správná životospráva, nestresovat dítě nočníkem a smířit se s tím, že velkou potřebu bude konat třeba ještě pár týdnů do plenek. Většina dětí potřebuje dozrát, aby pochopila, že čurat a kakat mají do nočníku a proč, a není zase až tak podstatné, zda to bude v roce nebo ve dvou a půl letech.
I dětská psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová má podobný názor:
„Pokud je příčina zácpy skutečně psychická, pak je zapotřebí především vyrovnanost ze strany rodičů. Klidně dejte dítěti plenu – i když se už na nočník umí vyčurat. Čili nejdříve zklidněte dítě, nedělejte z toho vědu.
Pokud je dítě v pohodě, pak může rodič odosobnit kakání a dítě samotné – v tom smyslu – pojď, pomůžeš bobku, aby šel ven. Ty to dokážeš, jsi šikovný. Je také zapotřebí vnímat, zda má dítě ještě nějaký blok – bojí se např., co pak s bobkem bude, že bude mít úplně prázdné bříško. Důležitý je klid dospělého, pak přijde klid a řešení i k dítěti.“
Na genetiku zácpu nesvádějte
Často se také můžete setkat s názorem, že sklony k zácpě se dědí. Geneticky však určitě ne. „K zácpě dětí však mohou ve velké míře přispívat stravovací návyky rodiny, a jak je známo – kuchařská kniha se často dědí. Z tohoto negenetické pohledu zde určitá dědičnost může být,“ dodává s trochou nadsázky na závěr pediatr.