Co dokáže homeopatie?

Máte pocit, že vám antibiotika více škodí než pomáhají? Jak je to s očkováním? Přemýšlíte někdy nad tím, jak funguje medicína a kolik léků vyprodukuje farmaceutický průmysl?
Dá se léčit nějakou schůdnější cestou? Tu nabízí homeopatie. Ne každý jí však věří a ne každý vám ji doporučí. Proto si udělejte vlastní názor.

„Moc málo lidí umí být za své zdraví zodpovědných. Je to totiž dřina,“ říká homeopatka Ludmila Sedláková. „K běžné medicíně jsou lidé neuvěřitelně shovívaví a naopak od homeopatie čekají zázraky ihned a pokud tomu tak není, je to špatně.“ Stojí možná za zamyšlení, zda je běžná medicína vždy rychlá, levná, efektivní. Homeopatie nabízí alternativu, záleží na každém z nás, jakou nakonec zvolí.

Podobné léčíme podobným

„Homeopatie je druh alternativní medicíny, který vychází z principu, že podobné léčíme podobným,“ říká studentka medicíny Tereza Škarková, které je homeopatie blízká. „V klasickém pojetí medicíny léčíme lékem opačným – má předponu „anti“ – například antitusika proti kašli nebo antibiotika. Naopak homeopatie předpokládá, že právě ty příznaky, které látka vyvolá u zdravého jedince, může u nemocného vyléčit. Homeopatické léky se vyrábějí z různých přírodních substancí (minerálů, rostlin, živočichů a tkání) mnohonásobným naředěním a protřepáním.“

Princip homeopatické léčby lze dobře ukázat na příkladu s běžnou cibulí. Asi každý zná pálení nebo slzení očí a mokrý nos při krájení kuchyňské cibule. Když dostanu chřipku, při které mě pálí oči a teče rýma úplně stejná, jako když jsem krájela cibuli, vezmu si lék z cibule a nemoc zmizí. Pochopitelně, že praxe není vždy takto jednoduchá, protože surovin, které vyvolávají podobné příznaky, je celá řada a není tudíž vždy úplně jednoduché napoprvé ten správný lék najít.

Jak se dělá diagnóza

Pro homeopatii je typický individuální přístup k pacientovi a jeho onemocnění. Znamená to nevidět nemoc jen jako soubor příznaků a pacienta jako nositele nemoci, kterou se snažím vyléčit. Homeopatie je celostní medicína, proto vždy léčí celého pacienta, ne některou jeho nemoc.

To je také důvod, proč se o vás homeopat potřebuje mnohé dozvědět, aby mohl dát věci do souvislostí. Někteří homeopaté používají speciální dotazníky, jiní vycházejí hlavně z rozhovoru s pacientem. Používají se pro to tzv. repertoria v knižní nebo počítačové podobě. Repertorium je soubor příznaků přiřazených k lékům, u kterých se vyskytují. Homeopat uváží vybrané důležité příznaky a vybere lék, který odpovídá danému pacientovi. Často je to volba z mnoha desítek léků, která může trvat řadu hodin.

Jeden člověk, jeden lék

Podle klasické homeopatie stačí člověku na celý život jeden lék, který pokryje všechny problémy v rovině fyzické i psychické. Na druhém pólu pak stojí homeopatie akutních stavů, kde dáváme více homeopatických léků na jednotlivé potíže jako alternativu léků klasických.

Jak se pozná dobrý lékař homeopat?

Podle Terezy Škarkové by měl být dobrý homeopat stejně jako jakýkoliv dobrý lékař schopen hovořit s pacientem o tom, jak bude léčba probíhat, jaký postup zvolí a proč a jaké výsledky může pacient očekávat.

Podle MUDr. Jaroslava Rychlovského se na začátku léčby (která se nakonec ukáže jako ta správná) mohou příznaky dočasně zhoršit, nebo se mohou dokonce vrátit příznaky minulé (např. astma ustoupí, objeví se místo něj atopický ekzém jako v dětství apod.). To je však dočasné a stav pacienta se brzy začne rapidně zlepšovat. Na to by měl dobrý lékař předem upozornit a vysvětlit důvody tohoto mechanismu.

Na co všechno stačí homeopatie?

Podle svých zastánců může homeopatie léčit opravdu mnohé neduhy, protože vychází z předpokladu, že většina nemocí má jeden společný kořen – vnitřní stav člověka. A ten homeopatika vylaďují.

Doménou homeopatie jsou chronické nemoci a funkční poruchy, na které je klasická medicína krátká. Tedy ty, u kterých se žádná příčina běžným vyšetřením nenajde, protože u nich ještě nedošlo k viditelným změnám struktury tkání – typickým příkladem jsou alergie. Homeopatika také pomáhají zkrátit průběh viróz, proti kterým klasické léky vůbec neexistují.

Úspěch zaznamenávají homeopatika i u takových stavů, kdy pacientovi prostě není dobře, necítí životní pohodu a projevuje se to v rovině různých chronických zdravotních potíží a problémů se sebevědomím nebo v mezilidských vztazích.

Je však neoddiskutovatelné, že jsou případy, kdy je klasická medicína nezastupitelná. Ve velké míře také záleží na pokročilosti nemoci. Tam, kde už došlo k nevratnému poškození, mohou homeopatika alespoň například zmenšit bolesti.

Platí při léčbě homeopatiky nějaké všeobecné zákazy?

Homeopatie podporuje vlastní obranyschopnost těla. Kontraindikována je tedy v případech, kde to není žádoucí. To může být například po transplantaci orgánu.

Co na homeopatika říká medicína?

Klasické medicíně se nelíbí princip mnohonásobného ředění. Problém je i v organizování studií účinnosti léků. Vzhledem k přísně individuálnímu výběru homeopatického léku je totiž problém uspořádat studii, která by byla hodnocena podobnými kriterii jako klasická medicína založená na vědeckých důkazech. Jinak řečeno: testování klasických léčiv předpokládá, že existují-li dva různí pacienti se stejnou chorobou a podá se jim příslušný lék, tak u nich buď zabere, nebo nezabere. Z toho se pak odvozuje obecná účinnost léku. Naproti tomu v homeopatii je možné, že každý z těch pacientů dostane na základě analýzy jiný homeopatický lék – tím je srovnání samozřejmě obtížnější.

31.8.2018 11:05 | autor: Vendula Voborníková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist