Chcete rodit v klidu a pohodě? Pomůže vám dula

„Zájem o duly roste. Dula však není soukromá porodní asistentka“, zdůrazňuje Mgr. Vlasta Jirásková, jedna z prvních českých dul.

1200x900-36-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Je o duly stále stejný zájem, jako v době, kdy se u nás poprvé objevily?

Ano, zájem o služby dul dokonce roste. Dřív lidé buď netušili, že něco jako dula vůbec existuje, anebo si dulu pletli s porodní asistentkou. Vždyť v Česku duly začínaly působit až od roku 2001, a to jsme ještě byly mezi prvními v Evropě.

Dnes už řada lidí ví, že dula je pro těhotnou ženu jakási profesionální „průvodkyně“. Slyšela jsem o dule mluvit jako o „profesionální kamarádce“ – s tím ovšem nemůžu souhlasit. Cílem duly není rozšiřovat počet svých kamarádek. Ano, většinou se mezi námi a našimi klientkami vytvoří přátelská atmosféra, měla by vzniknout i jakási ženská spřízněnost. Ale kamarádství je přeci jen něco úplně jiného.

Dula není porodní asistentka

Co taková dula umí?

Dula především není porodní asistentka, tedy není zdravotník. Těhotnou ženu i jejího partnera podporuje v období těhotenství, porodu i šestinedělí hlavně psychicky.

Její kouzlo spočívá v tom, že pokud žena něco potřebuje, je jí dula více méně neustále k dispozici (to je na naší práci hodně náročné). Není vázána úředními hodinami nebo směnou v nemocnici, je kdykoliv na telefonu, a vždy ochotná ženu vyslechnout a podle svých schopností i pomoct – schválně říkám pomoct, nikoliv poradit. Nechceme ženám radit, ale chceme jim přinášet informace, ze kterých si můžou vybrat. Rozhodnout se rodiče musí sami.

S čím konkrétně dokáže pomoci?

Dulu ženě naslouchá a udělá si na ni čas. Umíme ženám nebo rodičům doporučit další zdroje (třeba kurzy, mateřská nebo rodičovská centra, další odborníky), nasměrovat je. Duly mají přehled o literatuře, která může být rodičům užitečná, o lidech z oboru, o spolehlivých webech, mají zkušenosti s porody a s různými přístupy v porodnicích. Ale to myslím není to nejdůležitější.

Zdroj klidu a opory

Co je v práci duly nejdůležitější?

Dula by měla být zdrojem klidu. Dula se porodu nebojí, není to pro ni nic děsivého. A takový pocit by ženě měla předat. Dula ví, že v naprosté většině případů probíhá porodní proces, pokud se do něj zbytečně nezasahuje, tak, jak má. Pro případ potřeby jsou pak připraveni pomoci zdravotníci.

Je dobré, aby si žena udělala představu, jak by chtěla, aby její porod probíhal. Ale všichni víme, že porod se beze zbytku naplánovat nedá. Vždycky je jeho konkrétní průběh určitým tajemstvím, které není možné předem odhalit. „Dobrý“ a „zdravý“ porod má nekonečné množství variant. To rodičům vždycky říkám.

Dula je užitečná i pro ženu, která se třeba rozhodne pro epidurál nebo musí podstoupit císařský řez.

Všechno ostatní, s čím může dula přispět k lepšímu porodu, vychází z individuálních přání a potřeb ženy. Jsou to i zcela obyčejné věci, jako masáž zad, pravidelné nabízení pití, natažení ponožek nebo zavření okna.

Dula by tedy ženě u porodu – ale i jejímu partnerovi, pokud je přítomen – měla vytvářet určitý pocit bezpečí a zázemí.

Služby duly ale porodem nekončí. Dula může poskytovat pomoc i během šestinedělí, kdy je jí také často zapotřebí. Může vás navštívit, předat vám praktické zkušenosti a pomoct s konkrétními problémy. Mnoho dul je zároveň laktačními poradkyněmi a pokud ne, pomůžou vám poradkyni sehnat.

Kdy je dobré si dulu najít?

To opět záleží na každé konkrétní ženě, ale v zásadě čím dřív, tím líp. Když má budoucí maminka víc času nasát o tomto úžasném období důležité informace a zároveň se příjemně naladit a uvolnit, bude jí to ku prospěchu.

Během prvního setkání se dula snaží najít své místo ve vaší konkrétní situaci. Její práce je doslova šitá na míru vašim potřebám. Každý je má jiné, někdo o porodu už mnohé ví a potřebuje si jen některé věci doladit, někdo neví takřka nic a potřebuje celkovou podporu.

Čtěte dále:

Vzdělávání dul

Z jaké literatury vycházíte vy?

Profesionální dula podává vždy ověřené informace, vychází z vědeckých výzkumů a doporučení mezinárodních odborných asociací. Upozorňuji vždy na Deset kroků k optimální porodní péči (proklik). Když má žena zájem, můžeme některé body společně podrobněji probrat.

A jako první četbu maminkám a tatínkům navrhuji Znovuzrozený porod od Michela Odenta. Tam se dozvědí všechno o tom, jak porodní proces funguje a jaké podmínky jsou potřebné, aby dobře fungovat mohl. Je to ideál, který ovšem může leckomu připadat v našich podmínkách nedosažitelný a bohužel právem. Ale inspirovat se ideálem není od věci.

V češtině už máme řadu velmi kvalitních knih o porodech. Některé ženy literaturu hltají a jiné číst nic nechtějí, to je opět velmi individuální. Je povzbudivé, že i v Čechách „ideální porod“ lze zažít. Nejlepší přípravou na porod jsou pozitivní porodní příběhy.

Pomůže i to, že dula pomůže rodičům sestavit porodní plán?

Výraz „porodní plán“ je poněkud zavádějící. Dnes raději mluvíme o „porodním přání“. Porod nelze, stejně jako nic ve skutečném životě, do detailů naplánovat. Je ale dobré si roztřídit myšlenky, udělat si hrubou představu, ovšem není vhodné lpět na detailech, právě kvůli tomu zmiňovanému „tajemství“ porodu.

Rozhodně ale doporučuji si nějaký soupis svých představ udělat a probrat je se zdravotníky, se kterými budete rodit. Komunikace mezi zdravotníky a klienty je velmi potřebná. A postupně se u nás zlepšuje.

Co považujete v porodním procesu za nejdůležitější?

Důležité je uvědomit si, že porodem nekončí jednota matky a dítěte. Jejich vazba, jak tělesná tak psychická, je ze začátku života klíčová pro budoucí fyzické i psychické zdraví dítěte, ale koneckonců i matky. Proto je tolik důležité tuto vazbu nepřerušovat. V zahraničí se dokonce již používá termín „mother-baby“ ke zdůraznění této nedělitelné jednoty.

V našich porodnicích je v tomto směru posun v tom, že maminkám ihned po porodu často dají miminko na břicho. Ale jen na pár vteřin, případně minut. To je bohužel málo. U nás běžně matkám děti odebírají kvůli prvnímu vyšetření, zvážení a ošetření. Někde s nimi dokonce odbíhají do jiné místnosti. Dítě cestou vychladne a pak ho musejí uměle zahřívat. V teple na maminčině těle pod peřinou by dítě takhle nestrádalo.

Nerušený společný čas po porodu je nesmírně důležitý pro vytvoření pevné vazby mezi matkou a dítětem, pro to, aby se matka do dítěte zamilovala a ráda o něj sama pečovala. Navíc začínají důležité procesy obranyschopnosti dětského organismu, který závisí právě na kontaktu nahého dítěte s pokožkou maminky. Nahého, nikoliv svázaného v peřince! Tyto chvíle jsou také podstatné pro dobrý počátek kojení, což má další dalekosáhlý dopad na zdraví a kvalitu života dítěte i matky.

Takže dula může v takové chvíli říci: Moment, nechte jí dítě ještě na břiše?

To ne. Dula skutečně není od toho, aby narušovala ostatním lidem jejich práci. Pokud má ale maminka sama představu, že chce od ošetřujícího personálu třeba právě to, aby jí čerstvě narozené dítě, nejeví-li známky nějakého problému, nechali co nejdéle – třeba hodinu, dvě – přímo na těle a tam ho také vyšetřili, má právo to tak vyžadovat. (Ideální je dohodnout se na tom s lékaři předem.)

A zdravotníci by jí měli vyjít vstříc. Pokud má žena takový požadavek v porodním přání, může to dula v dané situaci připomenout. Ostatně nejedná se o žádný výstřelek či rozmar, ale je to postup doporučovaný na základě vědeckých poznatků.

16.8.2024 5:08 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: jedna z prvních českých dul., Rozhovor poskytla Mgr. Vlasta Jirásková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist