Močové infekce

Třetím nejčastějším onemocněním u malých dětí jsou infekce močových cest a zánět ledvin. Bohužel nejsou snadno rozeznatelné. Příznaky mohou mít podobné jako zánět dýchacích cest nebo průjmová onemocnění. Častá je i kombinace těchto nemocí.

baby-gb57afead6_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Navíc se často jedná o onemocnění, které vyžaduje uložení dítěte na nemocniční lůžko a po vyléčení akutního stavu dlouhodobé sledování v nefrologické poradně. Infekce může postihovat dolní nebo horní močové cesty. Pro dětský věk je ale charakteristická větší frekvence zánětů horních močových cest (zánětů ledvin), než je tomu v dospělosti.

Vyskytuje-li se u dítěte vrozená překážka v odtoku moče z ledviny nebo jiná vrozená vývojová vada močového ústrojí, je tento typ zánětu v kojeneckém nebo pozdějším věku téměř pravidlem. U dětí, u kterých vlivem špatné funkce močovodu dochází k návratu moče z močového měchýře do ledvin (vesikoureterální reflex – VUR), je situace obdobná. Navíc k zánětům ledvin může docházet opakovaně.

Jak poznat močovou infekci u malých dětí

U zánětů dolních močových cest jsou podobně jako u dospělých průvodními příznaky pálení a řezání při močení, časté močení, změna barvy moče, způsobená přítomností krve, zvýšená teplota nebo horečka.

U zánětů horních močových cest je tomu jinak. V nejútlejším věku může být jediným příznakem nemoci horečka. Unavený mrzutý kojenec s horečkou, který nemá žádné jiné potíže, nekašle, nemá rýmu, může právě prodělávat zánět ledvin.

I u dětí, podobně jako u dospělých, často provázejí zánět ledvin také bolesti zad a bolesti břicha. Malé dítě ale ne vždy umí správně popsat své potíže a navíc ho břicho bolí tak často a při jakémkoli stonání, že tomu rodiče mnohdy nevěnují pozornost.

Bez vzorku moči nelze diagnózu bezpečně stanovit

Základem pro odhalení močové infekce je vyšetření moče. V podmínkách ordinace praktického dětského lékaře se to provádí většinou prostřednictvím testačních papírků (chemické vyšetření bílých krvinek v moči). Pozitivní nález spolu s horečkou nebo dalšími příznaky znamená s velkou pravděpodobností infekci močových cest. K přesnějšímu vyšetření, které však již není v ordinaci běžně dostupné, je přesné laboratorní vyšetření vzorku moče.

Jak správně odebrat vzorek moči

Vzorek moče by měl být získán tzv. metodou středního proudu. Jde o zachycení moči až po začátku močení. Proto střední proud. Tomu by mělo předcházet omytí zevních rodidel. K vyšetření stačí malé množství moče, ale náběr vyžaduje šikovnost a určitou spolupráci dítěte.

Do moči se však při tomto odběru mohou dostat bakterie z ústí močové trubice, a výsledek vyšetření tak může být zkreslen. Při diagnostických rozpacích je nejpřesnější odběr pomocí močové cévky. K tomuto a dalším vyšetřením posílá obvykle praktický dětský lékař děti do nemocničního zařízení. Většinou až tam se také nabírá navíc další porce moče do sterilní zkumavky, která se posílá do mikrobiologické laboratoře k určení původce infekce. Zatímco kojenci a batolata jsou pro podezření na infekce močových cest většinou odesláni do lůžkového zařízení k dalšímu vyšetření a léčbě, větší děti se častěji vyšetřují a léčí ambulantně, podobně jako dospělí pacienti.

Čtěte také:

Co odhalí ultrazvuk a specializovaná vyšetření

Samozřejmou součástí diagnostiky infekce močových cest jsou náběry krve za účelem zjištění zánětlivých parametrů v krevním vzorku. K rutinnímu postupu u dítěte se známkami infekce močových cest patří také sonografické vyšetření a podle potřeby se dále provádějí rentgenová a radioizotopová vyšetření. Jedině tak lze odhalit některé vrozené vady a funkční poruchy ledvin a močových cest.

Jak se léčí močové infekce

Základem léčby infekcí močových cest jsou správně zvolená citlivá antibiotika.

Prevence u novorozenců

U většiny novorozenců narozených v našich porodnicích se provádí screeningové (vyhledávací) ultrazvukové vyšetření ledvin za účelem včasného zjištění vrozené vady, která by se projevila až později závažnou močovou infekcí a někdy i těžkým poškozením ledviny. Všechny vady močového ústrojí ale ultrazvukem zjistit nelze.

Zdroj: MUDr. Martin Gregora

4.11.2022 9:00 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist