Kuličky: Cvrnkat můžete i doma do umělého důlku

Když jsem chtěla svým dětem ukázat, jak se hrají kuličky, měla jsem zásadní problém. Najít plac udusané hlíny, do které bych patou vyhloubila důlek. Hledala jsem dva dny a kromě miniaturní písečné plážičky u Vltavy jsem nenašla nic. Tak jsem nakonec koupila umělý důlek a můžeme hrát skoro kdekoli.

Skleněnky dcera má, ale jsou pro ni takový poklad, že s nimi nehraje. Hrajeme s klasickými hliněnkami z mého dětství, i když už jejich barvy dost zašly. Jenže při první hře jsem si uvědomila, že vlastně přesně nevím, jak se to hraje. Vypadá to jednoduše, prostě se cvrkají kuličky do důlku. Ale kdo hraje první, jak se kuličky na začátku rozhazují, jak se smí a nesmí cvrnkat?

Tak jsem se koukla do chytrých knih o dětských hrách a na internet a byla jsem hned moudřejší. Dokonce jsem se o kuličkách dozvěděla mnoho věcí, které jsem jako holka určitě nevěděla. Nebo by mě ani nezajímaly, chtěla jsem prostě jen cvrnkat a vyhrát na spolužácích nějaké skleněnky. Ty mě bavily nejvíc jako každou holku. Dnes jsou levnější, hliněnky jsou těžce nedostatkové zboží a podle toho se za ně taky platí. Kamarádka nedávno koupila pytlíček hliněnek za 220 korun…

Zajímavosti o kuličkách:

  • patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva
  • kuličky vyrobené z nejrůznějších materiálů archeologové nalezli ve starověkém Egyptě (nejstarší nalezená kulička 3000 l. př. n. l.), v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky
  • v Norimberku museli kvůli hraní kuliček v roce 1503 vydat nařízení, že se musejí hrát jen mimo město, protože se uvnitř města nedalo jezdit po silnicích
  • v Anglii se staly kuličky populárními v době vlády Elizabety I (1533–1603), dodnes se tu pořádají turnaje, v angličtině se kuličkám říká MARBLES (marble = mramor), protože právě z mramoru se hodně vyráběly
  • v Americe mají rádi kuličkovou hru zvanou Ringer, při níž se hráči snaží velkou kuličkou vycvrnkávat menší kuličky ven z kruhu, to v kontinentální Evropě bylo vždy populárnější cvrnkání do důlku
  • kuličky se objevují v jedné Shakespearově hře, v knihách i na obrazech

Výroba kuliček

wp_20160610_15_09_35_pro-1101x619.jpgKuličky nebyly rovnou z hlíny. Vyráběly se postupně z nejrůznějších materiálů. Na začátku třeba z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Obdivované skleněnky jsou novodobá záležitost. Kdo je vyrobil první? To není jasné, ale jednou z variant jsou Benátky. Sklářská velmoc. Jiní zas říkají, že první skleněnky byly vyrobeny v Německu v polovině 19. století. Tam si na ně dokonce vyrobili speciální nůžky zvané kuličkové.

První kuličky se samozřejmě vyráběly ručně. Když se do toho vložily stroje, mohlo jich být v jediné továrně měsíčně vyrobeno třeba milion. Dnešní největší výrobce je mexická firma Vacor, vyváží zboží do 40 zemí světa a denně vyrobí 12 milionů kuliček.

Čtěte také:

Jak se hrají kuličky

Máme i Český kuličkový svaz, takže kuličky se u nás rozhodně hrát nepřestaly. Jen je už tolik nehrají děti, ale dospělí evidentně ano. Pro rekreační hráče na stránkách svazu doporučují 7 jednoduchých pravidel.

  • Pravidlo první: Proti sobě hrají dva hráči, každý má jinou barvu kuliček, cílem hry je dostat všechny své kuličky do důlku jako první.
  • Pravidlo druhé: Jak se rozhodne, kdo začíná? Tzv. rozhozem k důlku. Nakreslí se čára, od které se bude házet, a každý od ní hodí jednu kuličku. Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře.
  • Pravidlo třetí: Ten, kdo začíná, vezme všechny své kuličky a po jedné je hází směrem k důlku. Může i víc najednou. Pak udělá to samé i jeho protihráč.
  • Pravidlo čtvrté: Pak se konečně začne normálně cvrnkat. Hráči se střídají, kdo je na tahu či na cvrnku cvrnká samozřejmě jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.
  • Pravidlo páté: Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.
  • Pravidlo šesté: Kdo první docvrnká všechny své kuličky do důlku, vyhrává. Tedy ne celý zápas, ale jednu hru. Zápas se většinou hraje na 2–3 vítězné hry.
  • Pravidlo sedmé: Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 7,5–11 cm. Čili potřebujete na hraní slušný plac.

img_2327-1101x619.jpg

Více se o kuličkách dovíte na stránkách Českého kuličkového svazu: www.kulicky.com

4.8.2016 1:21 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist