Kojím jen s kloboučkem. Je to problém?

Víte, jak správně používat při kojení klobouček? Kdy je vhodný, a kdy může naopak uškodit? S dotazem jsme se obrátili na laktační poradkyni Annu Mydlilovou.

1200x900-28-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Bez kloboučku se kojení nedaří

VÁŠ DOTAZ:  Mám třítýdenní holčičku, kterou kojím, ale jen přes klobouček, protože malá se na samotný prs špatně chytá. Zkoušela jsem různé polohy kojení, i trochu mléka odstříkat, kojit na střídačku klobouček/bradavka. Ale nedaří se. Je problém, že plně kojím přes tento klobouček?

Klobouček může kazit kojení

ODPOVĚĎ LAKTAČNÍ PORADKYNĚ: Použití kloboučku při kojení není vhodné. Dlouhodobé použití kloboučku vede ke snížení tvorby mléka, kazí techniku kojení stejně jako použití dudlíků. Dítě sáním přes klobouček nestimuluje tolik tvorbu mléka, saje jinou technikou, než kdyby pilo přímo z prsu. Je to stejné, jako když dítě dostává dudlík. Kromě toho se na kloboučku stává závislým.

Pro vpáčené a ploché bradavky

Kloboučky by se měly používat jen při vpáčených či plochých bradavkách, kdy klobouček slouží jako protéza pro špatně vytažitelnou bradavku. Proto by již v těhotenství měly být vyšetřeny prsy s ohledem na vpáčenou bradavku. V případě vpáčených bradavek se formovače nosí již od 6. měsíce těhotenství. Formovače vyvíjejí mírný, ale kontinuální tlak na dvorec a tím povytahují zkrácené vazivo.

Čtěte dále:

Čtěte také:

Hledejte vhodnou polohu

Pokud máte vpáčené či ploché bradavky, můžete formovače použít ještě i teď. Půl hodiny před kojením si je vložte do podprsenky. Při kojení zvolte takovou polohu, která dítěti umožní lépe uchopit bradavku i s dvorcem (vzpřímená, kojení vleže na zádech). Zkuste dítě kojit bez kloboučku v noci, kdy miminka lépe spolupracují. Máte-li i ragády (prasklinky), měla byste si nechat zkontrolovat techniku kojení, zda něco neděláte špatně. Kloboučky neslouží jako ochrana proti ragádám, to je velký omyl. Příčinou ragád je nesprávná technika kojení. Na ragády použijte třeba mast bepanthen, úlevu mohou přinést i hydrogelové vložky.

15.4.2025 5:15 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Odpověděla: Anna Mydlilová laktační poradkyně

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist