babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Kdy se bát teploty v těhotenství
Kdy se bát teploty v těhotenství
Nos červený od rýmy, škrábání v krku, zimomřivost a lehká bolest hlavy. Nejraději byste všeho nechala, vzala si prášek a zachumlala se do peřin. Pokud jste ale těhotná, je potřeba si dát pozor i na to, co vypadá jako banalita.
Napřed je důležité se přesvědčit, zda nemáte horečku. Pokud je teplota 38 stupňů nebo vyšší, je potřeba do 24 hodin vyhledat lékaře. Horečka totiž může signalizovat nějakou infekci, nebezpečnou pro matku i pro miminko. Pokud vám něco v návštěvě lékaře brání, je dobré mu alespoň zatelefonovat a poradit se s ním.
Zapomeňte na aspirin
Teplota v těhotenství většinou neznamená nějakou závažnější komplikaci, může být příznakem běžné zimní virózy. Podceňovat by se ale neměla. Stejně jako výběr léků, které si proti ní doma vezmete, ještě než se dostanete k lékaři. Například aspirin není vhodný od 24. týdne těhotenství, naproti tomu se doporučuje paralen. Pokud je teplota jen zvýšená a vy ji dobře snášíte, není nutné ji za každou cenu antipyretiky snižovat. Zasahuje se tím do obranných mechanismů organismu.
Ani kašel není banální
Nejběžnější a také snadno diagnostikovatelné jsou nemoci ze sféry ORL – rýmy, angíny, záněty ucha. V těhotenství totiž klesá obranyschopnost organismu a příležitostí „chytit“ rýmu a další zimní infekce je víc než dost. Zvlášť když máme doma děti navštěvující předškolní nebo školní zařízení.
Tyto choroby bývají provázené teplotou a většinou mají lehčí průběh. Problém však nastane, pokud se přidruží bakteriální infekce, například zápal plic, na nějž je už třeba předepsat antibiotika. Nebezpečný může být i úporný kašel. Ten totiž stahuje břišní svaly. Tady už může v určitých případech nastat riziko kontrakcí a případně předčasného porodu. Stejně nebezpečné je v těhotenství onemocnění koronavirem.
Proti chřipce lze očkovat
Pocit nezměrné únavy, horečka, kašel… To všechno jsou příznaky chřipky. Pro budoucí maminky může mít ve 2. a 3. trimestru vážné důsledky vyvolat respiratorní potíže. Tentokrát je skutečně potřeba poslušně zůstat v posteli a brát léky zamezující množení chřipkových virů, které jsou povolené v těhotenství. Měly by se nasadit do 48 hodin po objevení prvních příznaků nemoci. Někteří lékaři nejsou proti očkování proti chřipce i v těhotenství. Výrobci vakcín doporučují očkovat jen tehdy, je-li riziko nákazy větší než riziko očkování. Nejvhodnější je druhý nebo třetí trimestr. Co se týká očkování proti koronaviru, tam prozatím nebyly vůbec těhotné ženy testovány, takže se očkování taktéž nedoporučuje.
Koukneme se na zoubek
Pokud teplotu doprovází ještě bolest zubů, je zřejmé, že infekce se uhnízdila právě tam, a zasáhnout musí zubař. Není dobré strkat hlavu do písku a jeho návštěvu oddalovat. Z abscesu hrozí otrava krve, což může vyvolat vážné zdravotní komplikace pro ženu i plod. Proto je tak nutné navštívit preventivně zubaře na začátku těhotenství a neodkládat odstranění kazů až po porodu. Lokální anestezie při ošetření nemocného zubu je povolená i v těhotenství.
Měchýř může pozlobit
Pálení při močení signalizuje zánět močových cest. Pokud se k tomu přidruží i teplota a bolesti v zádech v bederní oblasti, může jít dokonce o zánět ledvin. Záněty močových cest bývají v těhotenství časté. Hormony snižují svalový tonus v močových cestách a plod tlačí na měchýř a moč se v něm městná. Obojí přispívá k tomu, že se do močového ústrojí dostávají choroboplodné zárodky, které vyvolávají infekce. Patří k nim Escherichia coli, nejčastější původce infekce močových cest. Protože může hrozit riziko předčasného porodu, neměla by nastoupit běžná domácí léčba, na niž jsou ženy trpící záněty močových cest zvyklé. Určitě by měl zasáhnout lékař, vyšetřit moč a navrhnout léčbu.
Přímý útok na plod
Velmi vzácně dochází k tomu, že anaerobní bakterie z vagíny způsobí zánět plodových obalů a rovněž plodové vody (chorioamnionitida). Riziko zvyšují některá vyšetření a delší trvání stavu po odtoku plodové vody. Symptomem je teplota, únik plodové vody, výrazné kontrakce. Hrozí, že se infekce rozšíří na placentu, na plod a vznikne septický stav až šok u matky. Léčí se podáváním antibiotik a urychleným ukončením těhotenství.
Čtěte také:
- Jak léčíme chřipku a nachlazení v těhotenství
- Očkování a léky v těhotenství
- 10 nejčastějších těhotenských obav: Víme, čeho se bát nemusíte
Teplota a nic víc
Někdy se také stane, že budoucí mamince „vyletí“ teplota a nemá žádné další příznaky. I v tomto případě se nevyplácí mávnout nad tím rukou. Může jít o listeriózu. Důsledky této infekce mohou být fatální. Původcem je bakterie Listeria, která se přenáší potravinami. Může vést k potratu, předčasnému porodu nebo úmrtí plodu. Naštěstí jsou tyto případy vzácné a při včasném záchytu lze nemoc léčit antibiotiky. Důležitější je prevence – vyhnout se nedostatečně tepelně zpracovaným potravinám a také pořádně omývat zeleninu. Listeria je ale záludná, přežívá v ledničce i při čtyřech stupních Celsia, navíc nijak nemění chuť potravin, takže odhalit ji není snadné.
Nepřechodit, ale vyležet
Pokud pro tentokrát zvýšená teplota doprovází jen zánět nosohltanu, neznamená to, že se vrátíme do normálního režimu. Aby se tělo ubránilo virům a samozřejmě i bakteriím, potřebuje zmobilizovat všechny síly. Proto je důležité odpočívat a přijímat dostatek tekutin. A pro příště je dobré myslet na prevenci. V těhotenství více než kdy jindy je potřeba se vyhýbat místům, kde se šíří respirační infekce, pořádně si mýt ruce a dostatečně doma větrat. Opatrnosti není nikdy dost a teplotu by neměla žena v jiném stavu podceňovat.