babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Vývoj miminka > Novorozenec > Kdy přestřihnout pupeční šňůru?
Kdy přestřihnout pupeční šňůru?
Vnímáte přestřižení pupeční šňůry jako symbolické oddělení miminka od matky? Máte jasná přání, které chcete předložit porodníkům? Pak vás možná budou zajímat všechny aspekty načasování tohoto výkonu.
Co to je puční šňůra?
Pupeční šňůra neboli pupečník je cévní pletenec spojující placentu s tělem dítěte během nitroděložního vývoje. Pupečník je součástí krevního oběhu plodu a jeho úkolem je zásobování plodu kyslíkem a živinami. Tento transport krve neustává ani po porodu. Když se miminko narodí, placenta a pupečník ještě po několik minut pulzují a zásobují tělo děťátka krví (tedy i kyslíkem a cennými kmenovými buňkami).
Otázky okolo rychlého přerušení pupečníku
Rutinní přerušování pupečníku ihned po porodu se v porodnické praxi ustálilo především díky přesvědčení, že tento nezanedbatelný objem krve „navíc“, který se po porodu přesune z placenty a pupečníku, může zhoršit poporodní adaptaci dítěte a být také jednou z příčin rozvoje novorozenecké žloutenky (právě kvůli vyššímu množství červených krvinek v oběhu dítěte – novorozenecká žloutenka vzniká jako důsledek rozpadu velkého množství červených krvinek).
A panuje také zcela opačná obava; a to, že díky principu spojených nádob, kterými je novorozenec spojený pupečníkem s placentou, by miminko mohlo o část své krve přijít.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Objem krve novorozence
Krevní oběh plodu má zhruba 85 ml krve na kilogram hmotnosti. Hmotnostně průměrné tříkilové miminko má v krevním oběhu přibližně 380 ml krve. Z toho asi 125 ml cirkuluje mezi pupečníkem a placentou. Jedná se tedy zhruba o třetinu objemu krve novorozence. Skutečně je to množství krve, bez kterého se novorozenec snadno obejde?
Problémy s poporodní adaptací
Z mnoha vědeckých studií vyplývá, že nikoliv dotepání, ale že brzké přerušení pupečníku může být překážkou dobré poporodní adaptace novorozence. Masivní krevní ztráta způsobená včasným přestřižením pupeční šňůry může u některých dětí vést k hypovolemickému šoku (životu nebezpečný stav vzniklý nedostatečným objemem krve obíhající v krevním řečišti) či hypoxickému poškození (nedostatečné zásobení organismu nebo jednotlivých tkání kyslíkem).
Studie dále naznačují souvislosti mezi okamžitým přerušením pupečníku (s následnou hypovolemií) a syndromem dechové tísně, který je hlavní příčinou novorozenecké nemocnosti a úmrtnosti, s rizikem krvácení do mozku a dýchacími problémy u dítěte. Jako přispívající faktor může podle některých zdrojů včasné přerušení pupečníku přispívat i k mentálním problémům, dětské mozkové obrně, autismu, poruchám učení a chování a dalším.
Čtěte také:
- Oxytocin – hormon, který řídí obchod, emoce i porod
- Hypnoporod je cesta, jak rodit příjemně
- Porod na nejbezpečnějším místě
Dotepání pupečníku jako prevence chudokrevnosti
Studie rovněž prokázaly, že dotepání pupečníku významně přispívá k prevenci chudokrevnosti z nedostatku železa. Anémie (chudokrevnost) je u dětí spojena s nedostatečným rozvojem nervové soustavy. Opožděné přerušení pupečníku o 3 minuty po porodu zlepšuje stav železa a významně snižuje výskyt nedostatku železa u kojenců a také snižuje výskyt novorozenecké anémie. Jako prevenci kojenecké anémie doporučuje odložené přerušení pupečníku Světová zdravotnická organizace.
Vliv na třetí dobu porodní
Pozdější podvázání pupečníku oproti tomu není spojeno s rizikem poporodního krvácení a nemá ani vliv na délku trvání třetí doby porodní. Nezvyšuje riziko problémů s odlučováním placenty.
Resuscitace novorozence
Zatímco neonatologové ve většině případů požadují okamžité přerušení pupečníku v případě nutnosti resuscitace dítěte po vdechnutí smolky (první stolice dítěte – nachází se v plodové vodě a u porodu může dojít k jejímu vdechnutí), ukazuje se, že včasné přerušení pupečníku může asfyxii (dušení) ještě zhoršovat.
Plíce miminka, které nejsou zásobeny kyslíkem z pupečníku a placenty, se rychle plní oxidem uhličitým a to děťátko nutí k prvnímu nadechnutí, čímž se paradoxně riziko vdechnutí smolky zvyšuje.
Péče o matku a dítě v těsném kontaktu
Nespornou výhodou dotepání pupečníku je také skutečnost, že dítě, které je stále spojeno pupeční šňůrou s ještě neporozenou placentou, se nedostane od matky dál než právě na dosah pupečníku. Ponechání nepřestřižené pupeční šňůry jako fyzického pouta s placentou a tělem matky tak znemožňuje zdravotníkům miminko odnést od matky a naopak je motivuje pečovat o ně v těsném kontaktu „kůže na kůži“.
Dotepání pupečníků má své benefity
- Podporuje adaptaci novorozence.
- Je prevencí novorozenecké a kojenecké anemie.
- Významně snižuje riziko některých závažných poporodních komplikací.
- Podporuje zdravotníky, aby ošetřovali matku a novorozence jako společnou jednotku a neoddělovali je od sebe.
- Odložené přerušení pupečníku je doporučeno nejen Světovou zdravotnickou organizací, ale i Českou neonatologickou společností a Evropskou radou pro resuscitaci.