Neviditelný vrah dětí

Jednou z největších záhad současné moderní medicíny je SIDS, česky Syndrom náhlého úmrtí kojenců. Příčiny neznáme. Přichází náhle, bez příznaků a jakéhokoli předchozího varování.

4-shutterstock_247411297-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Syndrom náhlého úmrtí dítěte

SIDS (z anglického Sudden infant death syndrome) je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence (tedy dítěte do jednoho roku), u které se nepodaří ani při pitvě nalézt příčinu smrti.

I když patříme k zemím s nízkým výskytem dětské úmrtnosti, ročně na následky SIDS zemře kolem 25 dětí do jednoho roku. Vzhledem k tomu, že se u nás rodí kolem 100 tisíc dětí, jde o mizivé procento, ale nikdo nechce být v kůži rodičů, které tento zabiják navštíví.

„Měla jsem normální těhotenství i bezproblémový porod. Ještě na sále malou očistili a dali ji manželovi do náruče. Potom mi ji sestřička přiložila k prsu a malá se párkrát přisála. Říkám, že asi usnula. Sestřička vysvětlila, že je normální, když děti po porodu usnou.

Nechala ji u mne a odešla. Já ji chovala a manžel zatím rozesílal SMSky a obvolával rodinu. Sestřička se za nějakou dobu vrátila, nevím, za jak dlouho, některé chvíle si vůbec nepamatuju. Vzala malou, že ji dá do postýlky a najednou s ní utíkala pryč.

Pak jsme se dozvěděli, že dcerku oživují na dětském oddělení, nedýchala. Podařilo se ji oživit a následoval transport do fakultní nemocnice,“ vzpomíná na nejhorší chvíle života Jana.

Rizikové faktory SIDS

  • mužské pohlaví
  • nízká porodní hmotnost a nedonošenost
  • peri – a postnatální komplikace
  • výskyt SIDS v blízkém příbuzenstvu
  • nízký socioekonomický status
  • ukládání dítěte ke spánku do polohy na břiše
  • spánek v přetopené místnosti
  • časné zavádění umělé výživy dítěte
  • ukládání dítěte do jiného pokoje než jsou rodiče, nebo naopak do postele k rodičům

Vliv má i životní styl rodičů

Nejčastěji dochází k SIDS mezi 2. až 5. měsícem a velký vliv má i životní styl rodičů, ohroženější jsou děti těhotných kuřaček či narkomanek, stejně jako děti vystavené pasivnímu kouření. Podíl má i nedostatečná výživa matky v těhotenství, nízký věk matky (pod 17 let) nebo četná těhotenství následující těsně po sobě.

Čtěte dále:

Pravděpodobné příčiny SIDS

Mnoho studií naznačuje, že příčinou by mohl být defekt v té části mozku, která má za úkol vzbudit dítě, když dojde k zástavě dechu. Ovšem klinický obraz syndromu náhlého úmrtí se podobá situaci, kdy tělo ztratí velké množství krve, jenže ve skutečnosti k žádnému vnitřnímu ani vnějšímu krvácení nedošlo.

Vzhledem k tomu, že jedním z nejrizikovějších faktorů je spánek na břiše, mohla by být příčinou zástava dechu. Při spánku na břiše má dítě zabořenou hlavu do podložky a může vdechovat již vydýchaný vzduch, což při velkém množství vzdechnutého CO2 může vést k zástavě dechu.

Jiné poznatky posbírané u novorozenců, kteří byli hospitalizovaní a proto pečlivě sledováni, ukazují na příčinu v kardiovaskulárním systému. Před kritickým stavem u nich nastal náhlý pokles krevního tlaku a zpomalení tepu, a to během jedné minuty. Smrt přišla velmi rychle. Možná, že spánek na břiše má vliv na srdeční činnost.

Jak se bránit?

Existuje soubor preventivních opatření a doporučení, jejichž dodržení by mělo do jisté míry minimalizovat postižení náhlým úmrtím kojence.

Nechte ho spinkat na zádech

Jak jsme se již zmínili, nejčasněji k SIDS dochází při spánku dítěte na břiše. Když v roce 1992 vydala Americká pediatrická společnost (AAP) doporučení, aby rodiče nechávali své děti do jednoho roku spát na zádech, klesl od té doby v USA počet případů SIDS o padesát procent.

Kvalitní matrace a plyšáci přes den

V postýlce by měla být matrace spíše tvrdší, pod hlavu nedávejte polštář a z dosahu také odstraňte plyšové hračky. Ani přikrývka nemá být nadýchaná a sahat nanejvýš k prsům.

Nepřetápějte ložnici

Před spaním v pokoji dobře vyvětrejte a upravte teplotu na zhruba 18°C, protože i přetopené prostředí se ukazuje jako rizikový faktor. Optimální teplota na spaní je taková, v níž se cítí příjemně dospělý v tričku s krátkým rukávem.

Spaní s rodiči v jedné posteli?

Často zmiňovaným rizikem je i spaní v jedné posteli s rodiči. V minulosti se jako příčina SIDS často uvádělo zalehnutí matkou, a už během prvního tisíciletí vydala katolická církev příkaz zakazující spánek dětí mladších tří let ve společné posteli s rodiči.

Podobný předpis vyšel i v Prusku 1794, za jeho neuposlechnutí následovaly tělesné tresty. Spaní s rodiči ale s sebou nepřináší riziko zalehnutí, ale spíše mechanismus popsaný při spánku na břiše, že dítě se v měkkých duchnách a menším prostoru u rodičů může dostat do situace, kdy začne vdechovat vydýchaný vzduch.

Miminko nechte v ložnici

Účinnou prevencí se ukázalo spaní s rodiči v jedné místnosti, ale ve vlastní postýlce. Také kojení hraje svou roli, mnohem méně případů nastalo u dětí kojených minimálně do půl roku života.

Dudlík pomáhá snižovat riziko SIDS

A také používání dudlíku z neznámých příčin snižuje riziko náhlého úmrtí. I když vědci neznají mechanismus, jak dudlík chrání naše miminko, pozorování lékařů hovoří jasně. Používání vhodného dudlíku je dobrou volbou, jak omezit riziko SIDS.

V každém případě doporučujeme zvolit kvalitní dudlík, který svým tvarem napodobuje matčin prs a podporuje tak přirozený sací reflex. Tento tvar mají ortodontické dudlíky MAM Original, vyvinuté ve spolupráci s pediatry a dentisty.

Monitory dechu jsou diskutabilní

Naopak žádný z výzkumů nepotvrzuje, že by nějakou významnou preventivní roli hrál monitor dechu, ten je vhodnější používat pro ohrožené a nemocné děti, aby matka nebyla zbytečně stresována planými poplachy.

Okamžitá resuscitace může zachránit

Někdy se včasnou resuscitací podaří přivést novorozence k životu, ale stanovit lhůtu, dokdy je třeba dítě probudit k životu, nelze. Obvykle se nevratné změny na mozku objeví po 3-4 minutách, na druhou stranu jsou ale popsány případy, kdy bylo dítě vzkříšeno po 20ti minutách bez pozdějších neurologických následků.

Sofinka se ukázala jako velká bojovnice, ale nezvítězila, vzpomíná Jana:

„Doktorka, co malou přijímala, říkala, že její stav je hodně vážný. Během vyšetření zjistili otok mozku. Dali ji do inkubátoru a její tělíčko podchlazovali, aby se otok zmírnil. Když po třech dnech otok ustoupil, věděli jsme, že nebude úplně v pořádku, ale měli jsme naději.

Bohužel na magnetické rezonanci se ukázalo, že poškození mozku jsou rozsálá – už nikdy neotevře oči, neovládá sací reflex a ani nemůže sama dýchat. Když jsme se zajímali, proč se to stalo, vysvětlili nám, že to byl syndrom náhlého úmrtí novorozence.

Prý se to děje 24 hodin po porodu a pak do 8 měsíce věku dítěte. Naše Sofinka si oblékla andělská křídla 6. září 2012 a uletěla nám do nebíčka.“

15.9.2023 5:59 | autor: Jana Truksová | zdroj: https://www.childrenshospital.org/conditions/sudden-infant-death-syndrome-sids, https://www.nemuh.cz/doc/9a594f92-30e7-11e8-82b3-0200ac1064ad/@@download

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist