babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > Ekzém > Drobné kožní problémy u dětí
Drobné kožní problémy u dětí
Drobné kožní problémy sužují malé děti častěji, než bychom očekávali. Dětská kůže je citlivá a reaguje na nejrůznější podněty, se kterými se setkává. Jaké problémy to mohou být? A jak je léčit?
Infekční koutky
Na jejich vzniku se podílí bakterie a kvasinky. Prasklý bolestivý koutek může být způsoben oparem. Dříve bývaly známkou nedostatku vitamínů. Prasklinky jsou pro dítě nepříjemné a bolí.
Léčba
Koutky ošetříme zvláčňujícím krémem, případně s antiseptickou složkou.
Opary
Nevyhýbají se ani malým dětem. Jejich původcem je virus. Většinou každá maminka opar na rtu bezpečně pozná. Opar může být v koutku, který praská. Často výsev oparů provází horečnaté onemocnění dítěte.
Léčba
Virostatickou mastí, krémem nebo gelem. V lékárně je široký výběr těchto léků.
Prevence
Chráníme rty před prudkým slunečním zářením pomádou s ochrannými faktory.
Impetigo
Původcem tohoto onemocnění dětí jsou bakterie. Na kůži se vysévají drobné puchýřky s čirým až zkaleným obsahem. Mohou splývat a vytvářet větší ohraničená ložiska.
V jejich blízkosti můžete nahmatat zvětšené lymfatické uzlinky. Impetigo dítě svědí. Hojí se bez jizev s přechodnou pigmentací kůže.
Léčba
Pomocí antibiotické masti. Má význam tehdy, když je puchýřků více nebo splývají-li v plošky. Jeden, dva puchýřky není třeba zvlášť léčit. Můžeme je otřít desinfekčním roztokem. Pozor ale na to, aby si dítě puchýřky neškrabalo a nerozneslo si infekci po těle.
Čtěte dále
Bradavice
Jsou tvrdé výrůstky na kůži, nejvíce na prstech, hřbetu rukou, na dlaních a ploskách. Jedná se o virové onemocnění. Přenáší se přímým kontaktem, zejména ve společných veřejných zařízeních, jako jsou bazény, sprchy apod. Škrábáním dochází k šíření bradavic do okolí.
Léčba
V současné době je nejrozšířenější léčba tekutým dusíkem s následným sestřižením vzniklého puchýře. Je účinná, ale často se musí opakovat. Bradavice lze likvidovat také pomocí laseru či různými místně aplikovanými leptavými látkami. Možná je i chirurgická léčba. Existují i homeopatické léky k léčbě bradavic. Jejich účinnost je ale o poznání menší. Někdy zmizí bradavice samy i bez léčby.
Prevence
Používání vhodné obuvi u veřejných bazénů, saun a podobných zařízení. Hygiena nohou a důkladné osušení i mezi prsty po opuštění bazénu.
Moluska
Pro předškolní věk jsou z výše jmenovaných kožních obtíží nejtypičtější moluska. Jsou otravná, léčba je bolestivá a rodiče často otálejí s řešením v naději, že by se pupínky s bělavou sýrovitou hmotou mohly ztratit samy.Není tomu tak. Naopak škrábáním se velmi rychle roznesou po těle a tak prosíme rodiče, aby ve vlastním zájmu co nejdříve při podezření na moluska vyhledali lékaře.
Příznaky
V širokém rozmezí 3 týdnů až 3 měsíců od nákazy se objeví na kůži puchýřky voskově lesklé barvy s centrální vkleslinkou, růžové nebo růžovožluté, velikosti několika milimetrů. Zmáčknutím papulky lze vytlačit bělavou sýrovitou hmotu. Většinou se vyskytují ve větším počtu, nejčastěji na obličeji, končetinách, v tříslech, kolem přirození nebo kolem konečníku.
Léčba
Moluska lze rychle, šetrně a kupodivu nijak zvlášť bolestivě odstranit ,,vyštípnutím“ pinzetou. Rodiče si ale často na takovou proceduru netroufnou. Pak nezbývá než neváhat a objednat se do kožní ambulance, dřív než si dítě škrábáním moluska roznese na další místa po těle. Odstranění molusek lze také provést pomocí tekutého dusíku.