babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Jak si v těhotenství „přičarovat“ lepší spaní
Jak si v těhotenství „přičarovat“ lepší spaní
Těhotenství je úžasné, ale má i své stinné stránky. Mezi ně patří i nedostatek kvalitního nočního spánku. Našli jsme několik kouzel, které vám k prospané noci mohou pomoci.
Velké bříško? Spěte na levém boku
Najít polohu na spaní, která by byla příjemná nastávající mamince i miminku, někdy není vůbec snadné. Obzvlášť pro ty maminky, které byly zvyklé spát na břiše nebo na zádech.
S rostoucím bříškem zjišťují, že spaní v těchto polohách je opravdu nemožné. Zbývá jediná poloha na boku s tím, že odborníci doporučují levý bok, protože hlavně v průběhu třetího trimestru nastávajícím maminkám bude v této poloze lépe cirkulovat krev a putovat k plodu i jejich ledvinám.
Noc zpříjemní kojící polštář
„Pro těhotné ženy rozhodně není dobrá poloha na zádech kvůli možnému nepohodlí pro dítě v děloze. Já osobně jsem volila variantu v polosedě, zejména nad ránem, když jsem nemohla spát. Na břiše je možné spát, dokud je to mamince příjemné, v prvních měsících to určitě nevadí, horší je to, když začne překážet bříško.
Z toho vyplývá jako nejlepší poloha na boku s tím, že je vhodné podložit si horní nohu polštářem – lépe se pak spí, hlavně v posledních měsících,“ říká Kristýna Přibylová, matka dvou chlapečků a nejmladší Verunky.
V těhotenství téma poloh konzultovala i se svým týmem zkušených lektorů a fyzioterapeutů, kteří se věnují správnému fyzickému vývoji dětí ve speciálních tělocvičnách pro děti Monkey´s Gym.
O tom, že kojící polštář vám může pomoci s usínáním, je přesvědčena i maminka hned čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík:
„Kojící polštář je takovým multifunkčním pomocníkem. Při kojení i polohování miminka v nejútlejším věku, ale svoji výhodu má už i pro vaše těhotenské bříško. Pokud si jeho koupi dopřejete už v těhotenství, dohlédněte na to, aby se dal roztáhnout do delší žížaly. Budete velmi mile překvapena, jak se do něj se svým bříškem dokážete pohodlně proplést a najdete velmi lehce polohu, která vám i vašemu miminku v bříšku bude vyhovovat.“
Čtěte také:
- Jste těhotná a špatně spíte? Po vhodné relaxaci usnete
- Bylinkové těhotenství
- Stručný průvodce obrany před těhotenskými nevolnostmi
Pomůže i romantická knížka a milování
Nastávajícím maminkám odborníci doporučují chodit spát před půlnocí a spánek si dopřát i během dne. Zejména v posledních týdnech před porodem si klidně lehněte i přes den, zkrátka kdykoliv, kdy pocítíte únavu. Samotnou vás překvapí, jak vás jedna intenzivní hodinka spánku nabije energií.
„Něco jiného je, když spánek nepřichází. Mně se osvědčilo vzít pěknou, pozitivní, klidně i mírně romantickou knihu a chvíli si číst. Myšlenky se uklidní a spánek přijde sám. Dokonce pomáhá i jen knihu držet (nějakou tenčí raději), lehnout si na bok a zavřít oči… No a v neposlední radě je pro těhotné ženy dobré nevyhýbat se sexu, po kterém spánek přijde úplně sám,“ uzavírá Kristýna Přibylová.
Skvělý tip na rychlou úlevu: ajurvédská masáž
Speciálně pro těhulky je určena ajurvédská masáž, která rychle zbaví mysl stresu a tělo napětí (zejména svaly v oblasti namáhaných zad).
„Při celkové masáži se uvolní lymfatické cesty, pomůže překonat nastřádanou únavu, zmírní bolesti hlavy i pocity nevolnosti a zároveň zlepší tok kyslíku a živin k dítěti,“ doporučuje ajurvédský lékař Kukku Ramesh.