Jak si poradit s dětskými zlozvyky

Tak malé a už má problém. Není to nic vážného, není potřeba hned běžet k lékaři, ale přece. Naše malé zlatíčko má zlozvyk. Otravný zlozvyk, který teď vadí nám rodičům, ovšem později začne být obtěžující i pro naše dítě. A my si to moc dobře uvědomujeme a hledáme způsob, jak svou ratolest zlozvyku zbavit. Takže, co s tím?

Na zlozvyky se samozřejmě neumírá, ale my v určité chvíli dospějeme k závěru, že bychom se zlozvykem svého dítěte měli něco udělat. Přistupovat k tomuto „problému“ bychom však měli s rozumem, notnou dávkou trpělivosti, lásky a také kapkou té rodičovské vynalézavosti.

Pokud se jedná o neškodný „klasický“ zlozvyk, kdy dítko objevuje svoje tělo, má potřebu vyzkoušet všechno nové, ale jinak normálně prospívá, nevhodné opakování nějaké činnosti není potřeba nijak zvlášť řešit. Důležité je věci nedramatizovat, zkoušet dítě zabavit jinou činností, odvést jeho pozornost jinam.

Jestliže však zlozvyk trvá dlouho, je intenzivní, je potřeba zapátrat po příčině – důvod může být v hlavě dítěte, může tak reagovat na možné změny v rodině (na vině může být nový sourozenec nebo jen pouhý strach ze tmy). Zde je na místě vyhledat odbornou pomoc, aby příčinu obtěžujícího přetrvávajícího zlozvyku odhalila.

S některými běžnými zlozvyky u našich dětí si ale my rodiče dokážeme poradit sami. Vyzkoušet můžete následující tipy a rady, které možná již vaši rodiče aplikovali na vás, když jste byli malí.

Dloubání v pupíku

Jedním z častých zlozvyků u nejmenších dětí, je „zkoumání“ pupíku. Neustále si na něj sahají a strkají do něj prstíky. Pokud si tímto způsobem jenom hrají, prozkoumávají své tělo, je to v pořádku. Problém to představuje ve chvíli, kdy má dítě zájem o pupík tak intenzivní a jeho počínání je tak necitlivé, až si způsobí poranění či dokonce zánět – pokožku má podrážděnou a rozškrábanou do krve, případně se objeví žlutý výtok z pupíku. Toto je potřeba řešit.

Co s tím?

Můžete dítku pupík přelepit náplastí nebo mu obléknout těsnější bodýčko – šikovné dítko se však k pupíku nějakým otvorem většinou stejně dostane. Zabrat ale může osvědčená finta některých maminek. Nabídněte dítěti malou kapsičku, do které si může ukládat své oblíbené drobnosti a vrtat se v ní stejně jako v pupíku.

Kousání nehtů

Kdo ví proč, ale spousta dětí si okusuje nehty. A to často, velmi dlouho a intenzivně. Někdy máme dojem, že naše ratolest prsty z pusy vyndá snad jen při jídle. Jedinou „výhodou“ je možná to, že jí nemusíme stříhat nehty, někdy dokonce ani na nohou.

Měli bychom však zapátrat po důvodu okusování nehtů. Příčin může být několik – neklid, nejistota, nedostatek tělesného kontaktu, zkrátka dítěti chybí naše blízkost a je z toho ve stresu.

Co s tím?

Tak především odstranit možné příčiny jeho obav a současně s tím se snažit zlozvyk odbourat.

Zabírají prstové vlněné (chlupaté) rukavice nebo můžete dítku nalakovat nehty speciálním lakem proti okusování nehtů, který zrovna moc dobře nechutná (je hořký). Maminkám se také osvědčilo namáčení prstů do hořčice, mletého pepře, octu nebo můžete dítku oblepit každý prstík náplastí.

Čtěte také:

Šťourání v nose

Ano, tento dětský zlozvyk je náš „nejoblíbenější“. Jenže děti prozkoumávání svého nosu naprosto zbožňují – dá se z něj totiž leccos „vyšťourat“. A je jim úplně jedno, že to je hodně neestetická záležitost.

Příčinou neustálého šťourání může být nedostatečně vyčištění nos, případně to dítko odkouká od někoho jiného. To nejspíš neovlivníte, avšak čistotu nosu svého dítěte ano.

Co s tím?

Doporučeno je dítěti pravidelně zvlhčovat suchou nosní sliznici sprejem, pomoci může i zvlhčování vzduchu. Pokud je po zdravotní stránce nosík dítěte v pořádku, potom je asi jediným schůdným řešením domlouvání a vysvětlování, a to stále dokola. A nebo naopak na šťourání v nose svého dítka nereagovat a doufat, že ho to brzy přejde, že se samo za to začne v kolektivu stydět.

„Já se snažím si toho nevšímat a moc nereagovat, jenže je pravda, že když jdeme po městě a Míša se najednou začne dloubat v nose a následně to strkat do pusy, tak se ne vždycky udržím,“ směje se maminka Jarka a dodává: „Kamarádka mi sice radila, ať mu zkusím potřít prsty chilli papričkou, ale to mi přijde opravdu krutý. Takže volím trpělivost.“

„U nás je to s dloubáním v nose tak, že si myslím, že je to její nos, tak ať si s ním dělá, co chce. Jen Lucince říkám, že se na to nechce nikdo koukat, takže se nesmí dloubat na veřejnosti a doma chodí do jiné místnosti,“ přidává svou zkušenost maminka Radka.

Cucání prstů

Už od narození patří cucání prstů k velmi oblíbené činnosti, je to zcela přirozené a neměli bychom to miminku znemožňovat. Pokud má ale i starší dítě neustále zabořené prsty v ústech, není to nic moc a přináší to s sebou i zdravotní rizika (deformaci prstů, zubů).

Co s tím?

Některé zkušené maminky doporučují natřít prstíky hořkou tinkturou, aby dítku nechutnaly, případně sáhnout opět po speciálním laku na nehty, pepři nebo octu. Stejnou službu jako při kousání nehtů poskytnou i rukavice.

V každém případě, ať už vaše dítko (vás možná v danou chvíli víc) „trápí“ jakýkoli zlozvyk, nakonec z něj bez následků vyroste. Však my sami jsme toho důkazem.

Máte nějaké osvědčené finty na dětské zlozvyky? Napište nám svou zkušenost pod článek nebo do diskuze.

26.10.2017 3:15 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist