babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alergie > Jak předcházet rozvoji alergií u dětí ještě před narozením
Jak předcházet rozvoji alergií u dětí ještě před narozením
Každá maminka chce jistě udělat pro své nenarozené miminko jen to nejlepší. Ve chvíli, kdy se dozvídá o svém těhotenství, začíná přemýšlet, co by miminku mohlo uškodit a co by naopak pro něj bylo dobré.
Dostatek esenciálních živin je klíčový
Nároky na některé živiny se v těhotenství zvyšují a většina žen je není schopna běžnou stravou pokrýt. Proto většina gynekologů svým pacientkám doporučuje užívat multivitaminové preparáty.
Složení jednotlivých multivitaminů se liší, a proto by měla žena při jejich výběru zvážit zejména obsah několika zásadních složek: kyseliny listové, železa, jódu, hořčíku a omega-3 polynenasycených mastných kyselin.
Kyselina listová je vitamin zásadní pro správný vývoj plodu. Její užívání snižuje výskyt vrozených vývojových vad nervové trubice. Dalším prvkem, kterého mají většinou těhotné ženy nedostatek, je železo. Nedostatek železa vede k rozvoji chudokrevnosti u 20–60 % těhotných žen. Některé studie dokonce dokázaly, že jeho nedostatek může zvyšovat riziko předčasného porodu.
Podle současných doporučení internistů a endokrinologů by těhotné ženy měly mít na začátku těhotenství vyšetřenou funkci štítné žlázy. V případě vyloučení její snížené funkce na autoimunitním podkladě je vhodné těhotné ženě podávat 150 ug jódu, který je v raném stadiu těhotenství zodpovědný za správný vývoj mozku a později za vývoj inteligence u dětí. Jeho nedostatek může snížit IQ o 10–15 bodů.
Pro vývoj a růst mozku jsou dále důležité omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, které se dále podílejí na regulaci krevního tlaku, srážení krve, funkci ledvin a imunologických reakcí. V neposlední řadě nelze opomenout hořčík, jehož nedostatek se projevuje svalovými křečemi.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Vliv genetiky
Dalším faktorem, který je určitě při výběru multivitaminu důležitý, je zdravotní stav ženy a výskyt některých onemocnění v její rodině – například alergií. V současné době lze pozitivně ovlivnit výskyt alergie u dítěte.
Odhadem trpí alergickým onemocněním asi 20 % populace. Rostoucí trend souvisí zejména s vlivem zevního prostředí, s expozicí velkého množství alergenů, konzumováním sterilních a semisterilních potravin a máločetnými rodinami.
Čtěte také:
- Deset superpotravin pro správný vývoj mozku miminka
- Infekční onemocnění v těhotenství
- Hemofilie: královská nemoc
Vitamin D a imunita
Vrozenou i získanou imunitu u dětí pomáhá posilovat dostatečný příjem vitaminu D již během těhotenství. Bylo dokázáno, že většina těhotných žen má nízké hladiny tohoto vitaminu. Aby předešly komplikacím spojeným s jeho nedostatečným příjmem, měly by ho doplňovat během celého těhotenství.
Nedostatek vitaminu D je spojován s rizikem vzniku obezity, vysokého tlaku a cukrovky. Jeho nedostatek během těhotenství může být spojován i s vyšším rizikem preeklampsie, nízkou porodní hmotností novorozence a rozvojem astmatu. Vitamin D zajišťuje také správné napětí svalů miminka a tím pádem i jeho správnou polohu v děloze.
Probiotika a atopický ekzém
Hrozí vašemu miminku výskyt atopického ekzému? Mnoha studiemi bylo dokázáno, že užívání probiotik v těhotenství a během kojení může snížit riziko výskytu alergií u dětí. Studie z roku 2012 prokázala, že konkrétně druh Lactobacillus Rhamnosus HN001 snižuje riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte o 44 %, pokud ho matka užívala během těhotenství a laktace.
V roce 2015 Světová alergologická organizace doporučila užívat probiotika v prevenci vzniku atopického ekzému jednak u těhotných s vysokým rizikem, že jejich dítě bude alergické, ale i u dětí, kterým rovněž hrozí vysoké riziko rozvoje alergie.
Jaký preparát si má tedy žena vybrat?
Určitě preparát obsahující stopové prvky, omega-3 polynenasycené prvky a vitaminy včetně vitaminu D (Femibion, Mamavit). V současné době je na trhu i novinka, která kromě výše uvedených důležitých prvků současně obsahuje i probiotikum Lactobacillus Rhamnosus (VIP MAMI).