babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Kyselina listová v těhotenství > 6 věcí, které byste měli vědět o kyselině listové
6 věcí, které byste měli vědět o kyselině listové
Důležitost kyseliny listové je zmiňována především v souvislosti s těhotenstvím. V těhotenství totiž může její nedostatek znamenat určité komplikace, na druhou stranu ale dokáže některým jedincům její nadměrné užívání uškodit. Seznamte se s kyselinou listovou blíže. Toto jste o ní možná nevěděli.
Je to velmi citlivý vitamín
Vitamin B, pod který kyselina listová spadá, je velmi choulostivý. Špatně snáší vysoké teploty při kuchyňské úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením můžete zničit až 90 % vitamínu. Proto zeleninu bohatou na kyselinu listovou (hlávkový salát, špenát, růžičková kapusta, brokolice, chřest) není vhodné skladovat a nechávat na vzduchu a světle.
Pokud ji chcete porcovat, raději ji namísto krájení nožem trhejte, protože je citlivá v kontaktu s některými kovy.
Účinná je až přeměněná
Jako taková je kyselina listová bezvýznamná. Teprve až přeměněná forma (tzv. foláty) je pro organismus biologicky využitelná a nezbytná. Spouštěcím mechanismem látkové přeměny kyseliny listové je enzym MTHFR. Optimální denní příjem kyseliny listové je v množství 0,2 mg, ale žena, která se snaží o miminko a posléze i v těhotenství, by měla příjem kyseliny listové zčtyřnásobit-doporučená denní dávka v těhotenství je 800 mikrogramů.
Každá druhá žena ji neumí zpracovat
Každá druhá žena je postižena genetickou vadou (MTHFR mutace) a neumí kyselinu listovou zpracovat. Postižený, teplotně nestabilní enzym MTHFR není schopný z přijímané kyseliny listové vytvořit dostatečné množství folátů, a to ani nadměrnou konzumací potravin bohatých na kyselinu listovou.
Existuje však látka zvaná Metafolin (5-methyl-tetrahydrofolát), ve formě doplňků stravy, která dysfunkční enzym obejde a organismu dodá potřebné aktivní foláty.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Snižuje předčasný porod až o 70 %
Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %. Foláty mají na svědomí i zdravý vývoj a růst miminka během celého těhotenství, a to tím, že ovlivňují prokrvení placenty.
Jejich dostatečnou hladinou snížíte výskyt vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, nebo vývojové vady močových a pohlavních orgánů.
Hrozí i její nedostatek
S nedostatkem kyseliny listové se mohou potýkat jedinci s některými chorobami krve, jater, pacienti na hemodialýze, postižení lupenkou, alkoholici, ale i lidé užívající léky, které kyselinu listovou z organismu vyplavují. I v těchto případech se doporučuje dodávat kyselinu listovou formou potravinových doplňků.
Dochází totiž k jejímu lepšímu vstřebávání do organismu (až 100%), zatímco při příjmu z potravin je vstřebatelnost okolo 50 %, díky tepelnému zpracování a nevhodnému skladování.
Čtěte také:
- Jste těhotná? Vaše tělo čeká spousta změn
- Výživa těhotných: Za dva se necpěte!
- Vše o porodu jako fyziologickém ději aneb Porod do detailu
Rizikový je její nadbytek
Domněnka, že nadbytek kyseliny listové se z těla vyloučí močí, byla docela nedávno vědci vyvrácena. Naopak zjistili, že schopnost metabolizace syntetické kyseliny listové na přirozený folát mají játra omezenou. To znamená, že její nadbytek se vrací zpět do krevního oběhu.
Podle vědců nadbytek kyseliny listové do značné míry zvyšuje riziko vzniku rakoviny, například rakoviny tlustého střeva, plic, či prostaty. Dokazuje to norská studie v souvislosti s pacienty s onemocněním srdce, kteří užívali kyselinu listovou a vitamín B12. Ke stejnému závěru došli i švédští vědci na základě studií založených na sledování osob s vysokým příjmem kyseliny listové.
Takže i v tomto případě platí, že o užívání a dávkování je vhodné se poradit s lékařem a přihlížet ke svému zdravotnímu stavu.
Problém také může nastat u jedinců postižených perniciózní anémií (je to autoimunitní onemocnění, jehož důsledkem je snížená schopnost vstřebávání vitamínu B12, projevující se v pozdějším věku). Vysoká hladina kyseliny listové totiž může toto onemocnění zakrýt (perniciózní anémie má stejné příznaky jako nedostatek kyseliny listové) a zpozdit tak jeho diagnostikování.
Proto je nutné při těchto příznacích (únava, malátnost, bledost, úbytek hmotnosti, brnění v končetinách) nejprve anémii vyloučit.