babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > Jak odstranit běžné bolesti do pěti minut
Jak odstranit běžné bolesti do pěti minut
Koho by občas nebolela hlava nebo v kříži. Takové běžné bolesti nemusí signalizovat jen zdravotní problém, ale mohou být příznakem stresu, přetažení. Pokud si to neuvědomíme a neřekneme si dost, tak začne bít tělo na poplach. Jednoduchým zásahem mu ale můžeme pomoct.
Hlava se mi rozskočí
„Mám hlavu jako škopek,“ říkávaly prababičky. „Hlava se mi může rozskočit,“ ulevíme si často my. Tyhle výrazy nespadly z čistého nebe, ale reflektují nejjednodušším způsobem to, co se v našem těle děje. Bolesti hlavy signalizují, že je člověk zavalený událostmi, problémy, zkrátka, že toho „má plnou hlavu“ a už si s tím nedovede poradit. Napřed je tedy potřeba najít účinný ventil.
Osvobodíme ducha…
Napíšeme si na papír všechno, co se nám honí hlavou, vše, co nám vadí, co nás zneklidňuje.
… a hlavu!
1. Masírujeme si špičkami roztažených prstů pokožku hlavy. Krouživými pohyby projdeme po celém jejím povrchu.
2. Pročísneme si prsty vlasy jako hřebenem, pěkně od konečků až ke špičkám vlasů.
3. Masírujeme si energicky konečky prstů spodní okraj lebky a místo těsně pod ním.
Mám zablokovaný krk
Bolest v oblasti, kde se propojuje hlava s trupem, může být reakcí na různé potíže na mentální úrovni. Třeba, že se člověk nedokáže rozhoupat k nějaké akci, cítí se bezmocný, neumí vyřešit určitou situaci, nedovede říct „ne“ lidem či úkolům, které ho zatěžují.
Osvobodíme ducha…
Zkusíme zjistit, jestli to, co nás blokuje v jednání, vychází z nějaké reálné podstaty, anebo jen z naší představy. Sepíšeme si seznam všech svých úkolů a uděláme si pořadí, vybereme priority. Učíme se říkat „ne“, a pokud nám to nejde, požádáme partnera, kamaráda, aby nám s tím pomohl.
… a krk!
1. Masírujeme prohlubeň, kterou máme v týle, spojeným ukazováčkem a prostředníčkem krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.
2. Krouživým pohybem, ukazováčkem a prostředníčkem pravé i levé ruky současně postupujeme směrem dolů po šíji. Zlehka přitlačíme.
3. Masírujeme krk celou dlaní, opět krouživým pohybem.
Bolí mě v kříži
Těhotenství, stěhování, nová práce, při velkých změnách se můžou objevit bolesti v bederní oblasti. Někdy jsou fyziologické, k těm patří jistě těhotenství i namožená záda při nošení těžkých věcí, někdy to může být i důsledek psychického napětí, které s sebou velké změny přinášejí. Zvlášť když máme pocit, že na ně nestačíme.
Osvobodíme ducha…
Je potřeba přijmout změnu i s nejistotami, které přináší. Pokud se do změn pustíme krok po kroku, neukrojíme si najednou velké sousto, zjistíme, že před sebou nevalíme až tak těžký balvan. Často se stává, že záležitosti, které se zdají nepřekonatelné, protože člověk si nedokáže představit všechny souvislosti s nimi spojené, ve finále nejsou až tak komplikované a jejich řešení nedostižné.
… a kříž!
1. Přiložíme si dlaně na bedra a energicky jimi třeme příslušné místo shora dolů. Je to ideální pro uvolnění napětí a příliv energie.
2. Postavíme se nohama mírně rozkročenýma a kroužíme pomalu a jemně pánví. Napřed na jednu stranu, pak na druhou.
3. Spojíme oba pohyby, tedy zacvičíme jedničku i dvojku současně.
Cítím napětí v ramenou
Máme pocit, že nám na ramenou leží celá tíže světa. Jsou ztuhlá, bolí. Často je to spojeno s pocitem, že člověk udělal něco špatně nebo že nebyl svým blízkým dostatečnou oporou.
Osvobodíme ducha…
Pokusíme se zjistit, co nás tíží, a neostýcháme se požádat o pomoc.
… a ramena!
1. Pravou ruku položíme na pravé rameno, levou na levé a masírujeme trapézové svaly. Nebojíme se je pořádně stisknout konečky prstů.
2. Hněteme trapézové svaly od krku k rameni, obě strany současně.
3. Předkloníme se a pokusíme se dotknout rukama země, jsme v maximálním napětí. Pak povolíme paže a necháme je spuštěné, také hlavu. Takto chvilku vydržíme.
Čtěte také:
- Hormonální jógová terapie: cesta k lepšímu zdraví
- Baby jóga: tělesné i duševní zdraví pro vaše miminko
- Pánevní dno nenechte spát
Kámen v břiše
Jistě jste už někdy zpozorovali, že v situaci, kterou nedokážete skousnout, vás rozbolí břicho. Toto místo je totiž nejen ústředím pro zažívání, ale zároveň důležitým energetickým centrem a „mozkem emocí“. Když je jich přebytek, můžeme zažívat svíravé pocity, tíži, prostě kámen v břiše.
Osvobodíme ducha…
Pokusíme se své emoce zanalyzovat. Pokud jsme v zajetí stresu způsobeného přetížením, trochu ubereme na tempu.
… a břicho!
1. Levou ruku si položíme na břicho a krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček ho masírujeme. Pak změníme směr.
2. Rukama sevřenýma v pěst masírujeme břicho dopředu a zpět, jako když hněteme těsto. Postupujeme od horní partie břicha dolů.
1. Zopakujeme první cvičení.
Jak je vidět, každá bolest nemusí hned znamenat nemoc, která by vyžadovala léky nebo zásah lékaře. „Fyzické symptomy mohou být vázané na duševní potíže. Osvobození těla od bolesti může často přinést i úlevu psychice a naopak,“ říká Anne-Laure Benattarová, zabývající se zenovou terapií. Tato metoda spočívá v tom, že si uvědomíme, co nás trápí, pokusíme se to pojmenovat. To už je prvním krokem k odstranění bolesti. Nemůžeme však čekat, že automaticky hned zmizí. Ve vážnějších případech je potřeba pomoc odborníka s cílenou terapií.