Domácí práce, kterých byste se měla v těhotenství vyvarovat

Váš hnízdící pud se rozjel na plné obrátky a vy máte pocit, že musíte svůj byt uvést do stavu naprosté dokonalosti? Zabrzděte! Ne všechny práce jsou totiž pro nastávající maminku vhodné.

18-shutterstock_1828732718-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Je pochopitelné, že chcete své bydlení maximálně přizpůsobit potřebám nového člena rodiny, že chcete, aby přišel do čistého a voňavého domova, ale nesmíte přitom zapomínat na svou, potažmo jeho bezpečnost. Zde je šest činností, které byste v těhotenství měla raději přenechat ostatním členům rodiny.

Stěhování nábytku

Už jen bříško samotné je pro vaše tělo zátěží, se kterou se musí páteř vyrovnat. Těžiště se posouvá vpřed a nastávající maminky často bolí záda. Pokud navíc zvednete těžké břemeno, tlak v zádech se ještě zvýší a je zde riziko poranění páteře. Stěhovat a zvedat můžete jen menší nábytek a lehčí předměty, ale musíte to dělat správně. To znamená, nezvedat předmět v předklonu, ale z podřepu a při zvedání držet rovná záda.

Pokud jsou vaše zádové svaly slabé a bříško vám už pěkně vyčnívá, cennou podporu vám poskytne podpůrný těhotenský pás. Ideální ovšem je, když jakékoliv přemisťování nábytku a větších předmětů přenecháte partnerovi.

Čištění kočičího záchodu

Když se řekne toxoplazmóza, každá těhulka zbystří. Toxoplazmóza je parazitární infekce, která může být přenášena prostřednictvím infikovaných kočičích exkrementů (steliva) a pro těhotnou, respektive pro plod je velmi nebezpečná – v rané fázi těhotenství může způsobit závažné vrozené vady plodu nebo dokonce potrat.

Ale není důvod propadat panice a kočičího mazlíčka, se kterým je toto onemocnění spojováno, ihned vystěhovat z domu. Stačí dodržovat jistá hygienická opatření a nemusíte se o své nenarozené miminko obávat.

Vědět byste ale měla, že u kočky, která nikdy nechodí ven, je velmi nepravděpodobné, že by byla nositelem toxoplazmózy. Jiné je to ovšem u kočky, která má možnost volného pohybu venku. Obezřetnost a ochrana jsou zkrátka na místě. Pokud je to možné, přenechejte údržbu kočičího záchodu někomu jinému.

Pokud ne, používejte při výměně steliva rukavice a vždy si potom pečlivě umyjte ruce. Snažte se také kočičí záchod čistit co nejčastěji – vajíčka parazita, která kočka vyloučí, se totiž stávají infekčními až po 24 hodinách. Mimochodem, styk s infikovaným stelivem není jediný způsob, jak se nakazit toxoplazmózou. Daleko větší riziko skýtá pojídání syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa a neumyté čerstvé zeleniny.

Čištění chemickými prostředky

Už tak se těhotné potýkají s nevolností a závratěmi a gruntování s agresivními zapáchajícími prostředky může jejich obtíže ještě zhoršit. Při uklízení proto dávejte přednost výrobkům, které jsou šetrné k životnímu prostředí, čili i k vám, nebo vsaďte na osvědčené tipy našich babiček – například ocet a jedlou sodu.

Pokud je přece jen zapotřebí použít agresivnější čisticí prostředek, opět manipulaci s ním přenechte partnerovi nebo specializované firmě. Pokud není zbytí, při používání důkladně větrejte a používejte ochranné pomůcky (rukavice, rouška).

Mějte na paměti, že celkově nižší používání škodlivých chemických látek ve vašem domě je dobré i do budoucna pro vaše děťátko. Vzniklé výpary mohou být pro každého, kdo je inhaluje, velmi nebezpečné.

Používání pesticidů

I v případě používání nejrůznějších pesticidů, ať už k hubení rostlinných nebo živočišných škůdců by se měla mít těhotná žena na pozoru. Ideálně tyto práce nevykonávat, pokud už musíte, neměla byste se do toho pouštět bez adekvátní ochrany.

I když je při krátkodobém vystavení těmto toxickým látkám velmi malá pravděpodobnost, že se přes krevní řečiště dostanou až k plodu, je na místě se jejich působení vyvarovat. Netřeba asi zdůrazňovat, že ve velkém množství jsou tyto látky velmi škodlivé.

Čtěte také:

Renovace nábytku

Jestli máte v plánu pro své ještě nenarozené děťátko zrenovovat pár starších kousků nábytku a těšíte se, jak si při tom vyhrajete, buďte opatrná. Vdechování chemických rozpouštědel, různých odstraňovačů nátěrů a laků je v těhotenství velkým rizikem. Může dojít k poškození plodu nebo dokonce k potratu.

I když se rozhodnete „pouze“ natřít malou poličku, rozhodně tuto práci vykonávejte nejlépe v otevřeném prostoru nebo na dobře větratelném místě a samozřejmě také nezapomeňte na ochranné pomůcky v podobě roušky a rukavic. A rozhodně během práce nejezte a nepijte.

Malování

Totéž platí i při malování. I když dnes běžně dostupné a používané barvy jsou bezpečné, některé specifické druhy mohou obsahovat toxické látky. Je vždy potřeba zjistit složení barvy. Některým těhulkám však může vadit typický odér barev, proto je nutné hodně větrat, případně malování přenechat ostatním.

19.3.2021 3:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist