Jak na klidný spánek miminka

Bojujete s nespavostí svého děťátka? Zkoušíte všechno možné, ale klidná noc je tabu? Jak s miminky správně pracovat a jak jim zajistit kvalitní odpočinek, vám poradí laktační poradkyně Hana Hutlová.

V prvních týdnech po narození, kdy se miminko adaptuje na okolní svět, lze jen těžko říci, co je špatně a co dobře. Přesto vám však pár obecných pravidel může pomoci zajet do pevných kolejí a na nový život si zvyknout.

Začátky přizpůsobte potřebám miminka

„Nesnažte se hned na začátku nastavit miminku nějaký režim, spíše přistupte na to, co žádá miminko, dovolte mu, aby spalo a jedlo, kdy bude chtít. V prvních měsících také klidně uspávejte miminko houpáním v náručí, neobávejte se získání špatných návyků, takto malá miminka se neumějí ukonejšit sama a nechat je vybrečet není správné,“ říká Hana Hutlová.

Pomohou malé rituály

Až okolo 4.–6. měsíce je již děťátko celkem stabilizované a je schopno si navyknout na spánkové zvyklosti a nějaký režim. V této době je dobré zavést pevný uspávací rituál. Měly by jím být klidnější činnosti, jako je například příprava na koupání, koupání samotné, jemná masáž, oblékání pyžamka, krmení a povídání pohádky. Následovat by mělo uložení do postýlky, dítku můžete dát plyšového mazlíčka, pohlazení a pusa na dobrou noc.

Co je to klidný spánek?

Při klidném spánku je děťátko nehybné, jeho dýchání je pravidelné, obličej uvolněný bez jakékoliv mimiky kromě občasných náznaků sání. Klidný spánek je důležitý, protože v hluboké fázi spánku (NREM) se produkuje růstový hormon a zároveň se i lépe hojí rány a buduje se obranyschopnost organismu.

Co se děje během spánku neklidného?

„Během neklidného spánku (REM) pracuje podvědomí – uklízí‘, třídí poznatky a dojmy získané během dne, při tomto spánku mozek pracuje na plné obrátky a průtok krve mozkem je dokonce vyšší než v bdělém stavu,“ říká Hana Hutlová. Malé děti mají navíc sny až v průběhu poloviny spánku, nedonošené děti až v 80 %, zatímco dospělý člověk sní čtvrtinu spánku.

Čtěte také:

Když je děťátko závislé na mamince

Kolem 9. měsíce začíná děťátko rozlišovat cizí osoby, uvědomuje si matčinu nepřítomnost, a proto je vhodný plyšový mazlíček, který mu pomáhá zvládat tuto novou situaci. S hračkou se dítko mazlí, připomíná mu něhu a teplo jeho maminky. Mnohdy ale plyšák nestačí a dítko se pláčem dožaduje pozornosti rodičů. A vy byste jeho potřebu měli vyslyšet.

Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se spánkovými cykly a je zcela přirozený. Když děťátko neumí samo usnout, přivolá rodiče – rodič by ho měl uchlácholit, ne si s ním začít hrát nebo rozsvítit a povídat si. Jestliže však děťátko pláče v první polovině noci, může to být příznakem nemoci, protože během hlubokého spánku by se nemělo budit. Častou příčinou jsou rostoucí zoubky, zánět středouší nebo dýchací obtíže při nachlazení.

„Je nesporné, že klidný a dostatečný spánek je jedním z předpokladů zdravého růstu a vývoje dítěte. Ale často se maminky potýkají s velkou nepravidelností spánku svého dítěte a jsou pak samy nevyspalé a unavené. Proto odolejte pokušení dohánět domácí práce během dne, kdy dítě spí, a odpočívejte též, nebojte se využít nabízené pomoci od příbuzných nebo kamarádů,“ uzavírá laktační poradkyně Hana Hutlová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist