Gynekologické problémy holčiček

Vyčerpávající informace o gynekologických problémech holiček a správném postupu při jejich výskytu, ale i tomu, jak jim zamezit, nám podají dětské gynekoložky MUDr. Simona Málková a MUDr. Monika Zídková.

shutterstock_1034672812-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jaká by měla být hygiena holčiček, které ještě mají pleny?

Základem je to, aby maminky nešetřily a nenechávaly děti dlouho v jedné papírové pleně. Pleny by se měly měnit minimálně každé tři hodiny, a to i v případě, že nejsou pročůrané.  Stačí totiž, když se dítě jenom trošku počurá a už se vytváří semeniště bakterií.

Ideální by bylo batolata po každém čurání nebo kakání osprchovat. To, že se místa pod plenou pouze vytírají, je nedostatečné.

Maminky navíc mnohdy tato místa vytírají špatným směrem – od zadečku směrem nahoru, čímž se do pochvy mohou zanést bakterie. Samotná voda ale při omývání nestačí, takže je dobré už i v tomto věku používat speciální dětské mycí gely bez obsahu mýdla a dráždivých látek. Vhodný je například přípravek Saforelle Pediatrie s obsahem extraktu z lopuchu, který zklidňuje podrážděnou pokožku.

Úplně nejhorší je otírat místa žínkou, tak jak to bylo dříve zvykem. Když by se froté žínka používala, měla by v podstatě být na každé použití čerstvě vyvařená. Navíc nejsou textilní žínky pro pokožku vždy dostatečně jemné. Při přebalování děvčátek není potřeba nanášet na pokožku krémy proti opruzeninám.

Jak pečovat o holčičku, která chodí na nočník?

Jakmile začne dítě chodit na nočník, je třeba je učit nejen si umývat ruce, ale také se po čurání a po kakání utírat. Samozřejmě batole ještě není schopné to provádět samo, ale má už vědět, na co se toaletní papír používá a jaké jsou základy hygieny.

Mají takhle malé holčičky nějaké gynekologické problémy?

Mají. Nejčastěji je to výtok. Obvykle je provázen pálením a opruzením rodidel. Příčin je několik. Za prvé je to špatná hygiena po stolici – nejčastěji při výtěrech najdeme bakterii, která žije normálně ve střevech.

Dále mohou být příčinou výtoků roupi – holčičky si stěžují na svědění především večer, kdy roupi vylézají. Roupi mohou sami doputovat do pochvy, nebo se přenést na rukách, když se holčičky škrábou v konečníku.

Výtoky mohou ale způsobit třeba i prodělané streptokokové infekce (například angína, spála), kdy se infekce do genitálu dostane krevní cestou. Své tady hrají také návštěvy veřejného bazénu nebo koupaliště.

V žádném případě výtoky nevznikají vlivem hormonů – estrogenů, které se v této době v těle holčičky ještě netvoří.

Jakou doporučujete prevenci?

Velkou chybu dělají pediatři, když při výtocích doporučují sedací koupele – omývá se konečník, omývá se pochva – bakterie se přenášejí dál. Nebo na jakékoliv pálení nebo svědění použijí Canesten, což je antimykotikum, ale mykóza v tomto věku nepřichází v úvahu (právě z důvodu, že chybějí hormony).

Když si s tím pediatři nevědí rady, řeknou mamince, aby navštívila gynekologa.  Maminka jde zpravidla za svým lékařem, protože neví, že také funguje dětská gynekologie. Pokud je gynekolog rozumný, doporučí jí, aby navštívila právě dětského gynekologa. Ten léčí výtoky u malých holčiček mastmi nebo čípky, které jsou pro ně uzpůsobené.

Čtěte také:

Jak vypadá prohlídka u dětského gynekologa?

Vyšetřuje se na lůžku, používají se dětské nástroje, takže není třeba se bát, že by to bylo pro holčičku nepříjemné. Je však zapotřebí, aby rodiče malé slečně nelhali, ale popravdě jí řekli, co se při prohlídce bude dít.

Může skutečně dojít až ke slepení stydkých pysků?

Ano. Maminky by měly být poučené z porodnice a měly by tedy vědět, že je třeba holčičkám při večerním mytí jemně roztáhnout stydké pysky a omýt je, aby k jejich slepení nedošlo.

Jak už bylo řečeno, malým holčičkám se v těle ještě nevytvářejí ženské hormony a tím pádem jsou jejich poševní pysky tenké a snadno se slepí.

A stejně jako u chlapečků za předkožkou tak i u holčiček okolo pysků se tvoří tak zvané smegma, žlutý maz, ve kterém se drží bakterie.  Pokud není hygiena dostatečná a maz se zbytky nečistot se neodstraňuje, stydké pysky a poševní vchod se spojí a posléze přilepí k sobě. Toto slepení přeroste rychle buňkami a vznikne nejprve blanitý a pak kožovitý srůst neboli synechie.

Jak se tento srůst odstraní?

Máme hned několik možností, jak ho odstranit.  Při velmi tenkém srůstu stačí pouhé roztažení pysků od sebe. Pevnější se rozrušuje sondičkou, což je tenká kovová tyčinka. A jestliže je srůst už kožovitý a rozrušení sondou by bylo bolestivé, rozlepí se stydké pysky v krátké celkové narkóze rozžhaveným drátkem, který srůst přeruší.

Skalpel se nepoužívá. Synechii by měl odhalit pediatr při pravidelné kontrole, rodiče si mohou všimnout změny proudu moči, často také pálení při močení.

Občas také asi dojde k poranění…

Ano, nejčastěji o hranu vany, nebo když holčičky lezou do bazénu. Většinou se jedná o povrchové zhmožděniny.

Co dělat v případě, že i po umytí genitál holčiček zapáchá?

V tomto případě se doporučují přípravky z kanadských brusinek, které odstraňují zápach moče a působí navíc jako prevence infekcí močových cest.

13.9.2019 1:45 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist