babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Přebalování > Tipy pro zdravé přebalování, zn.: Začátečník
Tipy pro zdravé přebalování, zn.: Začátečník
Moderní látkové pleny dnes existují v mnoha typech a variantách. K mání jsou plínky kalhotkové, čtvercové nebo tzv. vše v jednom. I materiálů máte široký výběr – od klasické bavlny přes exotický bambus a stále oblíbenější konopí v různých úpravách až po syntetické funkční vlákno. A co velikost plen? Jak se v tom vyznat?
Dnes si můžete vybrat na míru, co vyhovuje vám a perfektně sedí vašemu dítěti. Zároveň můžete jejich vhodnou volbou zohlednit i otázku financí a času. Náš článek vám pomůže jednoduše se v nabídce moderních látkových plen zorientovat.
Látková výbavička s rozmyslem
Jste-li těhotná a výbavičku látkových plen si teprve chystáte, doporučujeme ji sestavit z 10 až 12 kusů různých druhů a typů plen a dvou svrchních kalhotek. Tak nejjednodušeji zjistíte, co vám i vašemu miminku nejlépe vyhovuje. Až získáte dostatek zkušeností, výbavičku snadno rozšíříte a nevhodné pleny prodáte.
Příliš se nedoporučuje předzásobení se plenami od jedné značky. Můžete totiž zjistit, že vám zrovna tato značka nesedí a změna bude pro vás komplikovanější.
Jednu nebo více velikostí?
Čeká vás také rozhodování, zda dítěti pořídíte tzv. jednovelikostní nebo vícevelikostní pleny. Získají-li vaše sympatie pleny vícevelikostní, budete je obměňovat během plenkovacího období dvakrát až třikrát (některé značky vyrábějí „dvojvelikosti“). Jejich výhodou je, že vašemu dítěti vždy skvěle padnou. Navíc se zřejmě tolik nezničí a při správné údržbě je i snadno prodáte.
Jednovelikostní pleny (tedy pleny od narození až po nočník) zase vašemu potomkovi déle vydrží. Malým dětem ale mohou dělat velký zadeček.
Jak dítě roste, mohou se preference typů plen měnit. Může přijít období, kdy mu určitý typ pleny přestane sedět a vyhovuje mu naopak něco jiného. Z tohoto důvodu doporučujeme výbavičku nakombinovat z obou typů plen a pořídit od každého něco.
Určitě si sežeňte i pár kousků plínek pro malé miminko. Bude to pro vás motivace pustit se do látkování co nejdříve a uvidíte, že tyto pleny zase snadno pošlete dál.
Možnosti sušení – důležitý faktor při rozhodování
Než si pořídíte látkové pleny, určitě byste měla zvážit, jaké máte doma možnosti sušení. Materiál plen totiž zásadně ovlivňuje délku schnutí. U přírodních materiálů platí, že čím více vlhkosti absorbují, tím déle potom schnou.
Nejvíce času tedy bude třeba na uschnutí kalhotkové pleny z bambusového froté. Kratší dobu schnou kalhotky z konopného flauše, ještě „rychlejší“ je bavlněný velur nebo flanel. Nejlépe schnou kombinované funkční materiály (mikrofroté).
Pokud máte malý byt a málo prostoru na sušení, zřejmě oceníte rychlé schnutí a malý rozměr plen. Toho můžete docílit například sestavením výbavičky z bavlněných čtvercových plen, pokud je máte kde rozvěsit.
Největší úspory místa ale docílíme pořízením kapsových plen nebo plen typu „vše v jednom“ s rychleschnoucími savými jádry zhotovenými z mikrovlákna. Tyto pleny najdete například pod značkou Bum Genius, GroVia, nebo Tots Bots.
Pokud patří do výbavy vaší domácnosti i sušička, pak doporučujeme nakoupit extra savé bambusové pleny (Bamboolik, Pop-in, Anavy, Baby Lucy) nebo konopné pleny (Ellas House). Lze je skombinovat i s bavlněnými plenami (Haipa Daipa, Baby Lucy), které rychleji schnou, což oceníte především na cestách.
Máte-li smíšenou výbavičku, můžete savější pleny ještě dosušit venku na sluníčku.
Kolik času zabere údržba látkových plen?
Dalším kritériem, které byste měli při výběru výbavičky zohledňovat, jsou vaše časové možnosti. Nejprve zvažte, jak často budete prát.
Budete-li to každé dva dny, mělo by vám stačit 18 kusů plen (započítána je i doba schnutí). Při praní jedenkrát za tři dny budete potřebovat 24 plen (a troje svrchní kalhotky). Při sušení v sušičce si vystačíte i s méně kusy, protože nepotřebujete takovou zásobu plenek k okamžitému použití, než se vypere a uschne zbytek výbavy.
Pokud bychom měli látkové pleny zhodnotit z hlediska časové náročnosti, nejvíce času zřejmě zabere používání čtvercových plen. Ty je totiž třeba naskládat. Budete-li používat některý ze skladů (dráček, novorozenecký sklad), doporučujeme tyto sklady vytvořit na plenách dopředu, abyste je měli v denním provozu nachystané.
Naopak nejsnazší variantou jsou pleny vše v jednom. Je mnoho maminek, které v dnešní době volí tento způsob látkování. Buď se s dítětem věnují dalším projektům a nemají tolik času, nebo je jim tento typ plen nejsympatičtější a jiné varianty jim připadají příliš složité. Patříte-li také mezi zaměstnané ženy, nebojte se tuto variantu vyzkoušet. S plenami vše v jednom je látkování opravdu velmi snadné, pleny fungují stejně jako tzv. jednorázovky.
Můžete se rozhodnout, jestli zvolíte pleny kapsové (Bamboolik, Ones&Twos, T-tomi, Bum Genius, Tots Bots), u kterých vkládáte savou část do kapsy uvnitř kalhotkové pleny, nebo „Snap in One“ (Bamboolik, GroVia, Anavy), kde se savé jádro nacvakne přímo na kalhotky. Nakonec určitě zjistíte, že používání látkových plen není vůbec složité.
Na Babywebu také čtěte:
Svrchní kalhotky spojují prodyšnost a voděodolnost
Svrchní kalhotky moderních látkových plen každého určitě upoutají svými pestrými vzory. Jedná se o kalhotky, které se zapínají na patentky nebo na suchý zip a tvoří ochranu savé pleny. Doporučujeme mít do výbavičky nachystané minimálně tři kousky. Existují tři základní typy tzv. svrchňáků: PUL kalhotky, fleesové svrchní kalhotky a vlněné kalhotky.
PUL kalhotky jsou vyrobené ze 100% polyesteru s polyuretanovým zátěrem. Tento funkční materiál nepropouští vlhkost, ale je z 60% prodyšný. Kalhotky většinou výborně udrží oblečení v suchu. Vyrábějí se v různých variantách. Existují „PULky“ určené jen na čtvercové a vícevrstvé pleny nebo kalhotky univerzální, které sedí na všechny typy plen (tedy čtvercové i kalhotkové). Mohou mít manžetky kolem nohaviček, které zabraňují pronikání vlhkosti do oblečení. Jiné mají kolem nožiček fleesové lemování, jsou tedy měkké a nezpůsobují otlaky ani dětem se silnějšími stehýnky při nošení v šátku. Tyto typy vyhovují miminkům individuálně podle velikosti a tělesné konstituce. Co bude sedět vašemu dítěti, musíte zkrátka vyzkoušet.
Dalším typem jsou fleesové svrchní kalhotky, jejichž důležitou výhodou je větší prodyšnost, než zaručují PUL kalhotky. Ovšem při delším sezení na zemi nebo v autosedačce mohou propouštět vlhkost.
Rodiče, kteří upřednostňují čistě přírodní materiály, mohou zvolit vlněné svrchní kalhotky. Jejich přednostmi jsou kromě vysoké prodyšnosti výborné termoregulační vlastnosti a schopnost samočištění – po použití tyto kalhotky většinou stačí jen vyvětrat. Vyrábějí se v konvenčním designu svrchních kalhotek nebo vypadají jako navlékací „kraťásky“ (shorties) – kalhotky určené zároveň jako oděv na léto, nebo „kamašky“ (longies) – kalhotky určené jako oděv na zimu. Specifikem vlny je, že ji musíte pravidelně impregnovat v lanolínové kúře.
Kalhotkové pleny na vycházky i spaní
Kalhotkové pleny jsou praktické a snadno se s nimi manipuluje. Jednoduše je zapnete na zadeček, nasadíte svrchní kalhotky a je hotovo. Nadto pojmou hodně vlhkosti a vydrží tedy poměrně dlouho. Když je opatříme separační plenou, díky které dítě zůstane v suchu, jsou ideální na vycházky, cestování nebo spaní.
Další jejich výhodou je snadná údržba – i při znečištění stolicí se snadno zapírají. Tyto pleny také zřídkakdy protékají. Většinou měníte opravdu jen kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky zpravidla vydrží dlouho čisté.
Kalhotkové pleny mohou být objemnější, ale dají se sehnat i velmi štíhlé varianty (např. Baby Lucy nebo Ellas House). Vaše zavazadlo na procházku bude však o něco více zaplněné, než když si s sebou sbalíte pár kusů čtvercových plen.
Čtvercová klasika – nejlevnější látkování
Jednoduchou a ekonomickou variantou látkování jsou klasické čtvercové pleny. Jejich velkou výhodou je univerzálnost – vydrží děťátku od narození až po nočník. Tato varianta tak nejméně zatíží vaši peněženku.
Navíc je využití čtvercových plínek velmi všestranné. Lze z nich vytvořit několik typů skladů, které zajistí, aby lépe seděly kolem nožiček a zachytily více nečistot. Dají se také naskládat na osminky či různě vrstvit na sebe. Je však třeba volit kvalitní a vysokogramážní pleny (Kikko, Libštátské pleny, T-Tomi, Imse Vimse), které skutečně sají. Laciné řídce tkané „čtvercovky“ nepořizujte, protože byste brzy zplakali nad výdělkem.
Výhodou čtvercových plen je rychlé schnutí a malá objemnost. Může se však stát, že se čtvercovkami budete muset dítě častěji přebalovat. Savost plenky se dá zvýšit přidáním vkládací pleny nebo navrstvením několika plen na sebe.
Výbornou variantou jsou také tzv. vícevrstvé pleny (Bambino Mio, Kikko, GroVia, Popolini), které mají vyšší savost a menší objem než klasické čtverce a dají se použít také jako vkládací plenky. Určitě doporučujeme pořídit jich pro začátek do vaší výbavičky na zkoušku alespoň dva tři kusy. Brzy je oceníte.
Rozhodnete-li se pro látkování jen se čtvercovými plenami, je dobré jich mít nachystaných 40 až 60 kusů. Na čtvercové pleny budete vždy potřebovat svrchní kalhotky (PUL, vlněné nebo fleesové).
SIO plenky variabilní „paráda“
Preferujete-li elegantní vzhled plenky, pak u vás podobně jako u mnoha dalších maminek zvítězí různé typy Snap in One (SIO) plenek (Bamboolik, Pop-in, Anavy). Tyto plenky spadají do kategorie „vše v jednom“, kdy se na svrchní kalhotky nacvakávají pomocí patentků vnitřní savá jádra (většinou bambusová).
Tyto plenky bývají velmi tenké a měkké, díky čemuž skvěle sedí na zadečku dítěte. Navíc jsou k dostání v krásných designech. Jejich výhodou je relativní ekonomičnost a pohodlné užívání – na jedny svrchní kalhotky lze dokoupit náhradní savá jádra a měnit pouze vnitřní komponenty pleny. Někdo svrchní kalhotky využívá také na čtvercovou nebo vícevrstvou plenu.
Určitě oceníte, že se SIO pleny snadno udržují a savá jádra schnou rychleji než kalhotkové pleny. Jejich nevýhodou je nutnost vyměnit celou plenu v momentě, kdy se miminko pokaká. I když je každé dítě jiné a vylučuje s jinou frekvencí, pravděpodobně si při volbě tohoto systému budete muset pořídit vícero svrchních kalhotek.
A kde se dozvědět více?
Chcete-li se s používáním látkových plen seznámit ještě detailněji, můžete navštívit kurz s názvem Zdravé přebalování v Praze, Brně, Damníkově nebo Jičíně. Jsou-li pro vás tato města těžko dostupná, můžete v blízkosti svého bydliště kontaktovat některou z látkovacích poradkyň.