babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Příznaky porodu > Do porodnice ani brzo, ani pozdě
Do porodnice ani brzo, ani pozdě
Konec prvního těhotenství provází nervozita. Už máme vyrazit do porodnice, nebo je ještě čas? Jak si vyložit změny těhotného těla ke konci devátého měsíce?
Připadáte si jako přívažek obrovitého břicha. Spát se nedá, ohnout taky ne. Samozřejmé denní úkony se mění v rafinovanou trýzeň. Třeba obout boty a k tomu si ještě zavázat tkaničky, to už je nadlidský výkon. Jste mezi 38. a 41. týdnem takřka na cílové pásce. Teď už se dítě může přihlásit kdykoliv, je na to zralé.
Takže už sedíte doma „na kufrech“, tedy přesně řečeno máte připravenou tašku do porodnice a sledujete své tělo, až řekne „už“.
Co si sbalit do porodnice?
Tělo už se chystá
Ženy mohou zneklidnět, když zaznamenají v posledních týdnech při utírání na toaletě hlenovitý sekret s malým množstvím krve. Není nutné se znepokojovat, to se jen uvolnila hlenová zátka, nezbytný uzávěr děložního čípku.
Tato substance má za úkol bránit, aby se do hájeného území plodu nemohly dostat žádné choroboplodné zárodky. V posledních týdnech těhotenství, kdy se děložní hrdlo začíná otvírat, může se část této zátky uvolnit.
Nicméně na toto upozornění se nedá úplně spoléhat. Neděje se to totiž plošně u všech žen. Je to znamení, že věci se dávají do pohybu, tedy tělo se pomalu připravuje na porod. Neznamená to však, že při těchto příznacích je nutné chvátat do porodnice.
Mezi odchodem hlenové zátky a samotným začátkem porodu může uplynout i několik dní nebo týdnů. Některým ženám odejde hlenová zátka až během druhé doby porodní.
Příznaky porodu
Vnímejte své tělo, napoví vám
Kdy si tedy do porodnice pospíšit? To je případ, když „praskne“ plodová voda, případně se objeví trhlina v plodovém obalu.
Příběh Emílie: „U obou kluků mi napřed praskla voda a pak až jsem měla kontrakce. V obou případech se to stalo večer, tři a dva týdny před termínem. Poprvé to bylo, když jsem se natáhla poté, co jsme celý den balili na stěhování. Vyskočila jsem na poslední chvíli, aby na pohovce nebyla potopa.
Podruhé se to stalo před půlnocí, šli jsme si lehnout po dost náročném dni. Najednou lup a než jsem stačila rozsvítit lampičku, byla matrace promočená. Řekla jsem to manželovi. To si děláš srandu?! zavrčel rozespale. Jen tak tak jsme to stihli do porodnice. Za dvě hodiny byl Oskar na světě.“
Podle porodní asistentky Frédérique Teurnierové není možné, aby žena nepoznala, že jí praskla plodová voda. „Je to tolik tekutiny, že by vydala na velkou sklenici nebo dvě vody. Tekutina je průzračná a její odér je specifický, není možné si to splést třeba s močí.“
Zato pokud praskne jen jeden plodový obal nebo prasklina je ve vyšších partiích, ne před hlavičkou, nelze to tak snadno a rychle rozpoznat. V tomto případě odtéká tekutina po kapkách. Všimnete si toho teprve, až když máte zmáčené kalhotky. V tomto případě je nutná konzultace s lékařem.
Na konci těhotenství je možné si pomalý únik plodové vody splést s vaginálním výtokem, který se může projevovat obdobně. Není třeba propadat panice, ale v klidu se odebrat do porodnice, aby se přišlo na to, o co ve skutečnosti jde.
Čtěte také:
Jak rozeznat poslíčky od kontrakcí?
Nejklasičtějším příznakem porodu jsou kontrakce. Samozřejmě i tato situace musí mít háček, protože koncem těhotenství se dostavují tzv. poslíčci. Od kontrakcí se odlišují tím, že jsou nepravidelné, neznamenají přímou předzvěst porodu.
Příběh Amélie: „Měla jsem dva týdny před porodem a jednou ráno při běžné činnosti jsem pocítila bolestivý stah. Dala jsem si koupel, ale to nepomohlo, stahy pokračovaly. Zavolala jsem manžela do práce, hodila do tašky pár věcí pro dítě a pro sebe.
Na toaletní potřeby jsem zapomněla a nevzala jsem si ani žádnou knížku nebo hudbu (nakonec mě čekalo 14 hodin), zkrátka a dobře začátečnice se vším všudy. Když přijel ten můj, tak měl hlavně strach o auto. Prostě chlapi. Voda mi nepraskla, a on v tom zmatku ještě pokrýval sedadlo pytlem na odpad a ručníkem. Naštěstí jsme byli v porodnici do 10 minut a já jsem nezapomněla vzít svou zdravotní dokumentaci.“
Pokud cítíte silné a pravidelně se opakující stahy (po 20 minutách, pak 10 a 5) počkejte asi dvě hodiny, než se vydáte do porodnice. Je to ono. Porodní asistentka Frédérique Teurnierová doporučuje svým pacientkám se před odjezdem trochu najíst.
„Neznamená to spolykat pečeni se zelím, ale porce lehkých těstovin je ideální, aby žena po celou, někdy hodně dlouhou dobu, netrpěla hladem.“ Hodí se také cereální tyčinky, případně energetické tyčinky určené sportovcům.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Co můžete po příjezdu do porodnice čekat?
Chcete vědět, co vás čeká při příjmu do porodnice? V následujícím videu se to dozvíte. Zjistíte, jaká jsou vstupní vyšetření i na co se budou lékaři ptát. Teď je ten správný čas vyslovit vaše přání k průběhu porodu.
Hlavně nic nezanedbat
Pospíšit do porodnice by si měly ženy, kterým odteče plodová voda a případně mají silné kontrakce před 38. týdnem, kdy plod ještě není dostatečně vyvinutý. Nejlepší je urgentně zkonzultovat situaci s lékařem, zjistit, zda se vydat do porodnice po vlastní ose, anebo počkat na sanitku.
K dalším alarmujícím příznakům patří horečka na konci těhotenství, silné krvácení (špinění je před porodem normální). Pokud jste ve 41. týdnu a nic se neděje, je také třeba se zkontaktovat s lékařem, případně odjet do porodnice, aby zjistili, zda je vše v pořádku a doporučili další postup.