babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Příznaky porodu > Poslíčci aneb Jak rozeznat falešné kontrakce od pravých
Poslíčci aneb Jak rozeznat falešné kontrakce od pravých
Problém rozeznat pravé kontrakce od tzv. poslíčků mají nejčastěji prvorodičky. Někdy ale mohou zmást i ženu, která už rodila.
Nejednu nastávající maminku v posledních týdnech těhotenství vyděsí falešné stahy dělohy. Tyto falešné kontrakce se nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce a jsou velmi často důvodem, proč těhotná spěchá do porodnice. Tyto stahy však nesouvisí se samotným porodem a mohou se objevit i dříve před termínem porodu.
Proč se toto děje?
Ačkoliv ne vždy známe a chápeme důvod, proč naše tělo dělá právě to nebo ono, vše, co se v něm děje, má svůj význam. Braxton-Hicksovými kontrakcemi děloha vlastně procvičuje své schopnosti – stahuje se, natahuje a tím se připravuje na porod. Tyto „cvičné stahy“ navíc pomáhají změkčit a rozšířit krček dělohy.
Falešné kontrakce nejsou tak intenzivní jako při porodu, jsou běžné a bezpečné a není tedy důvod k panice. Je však důležité je umět rozlišit od kontrakcí, které jsou projevem předčasného porodu.
Čím se falešné kontrakce odlišují od porodních kontrakcí?
Především frekvencí – intervaly mezi falešnými kontrakcemi se nezkracují, jsou nepravidelné. Délka trvání a intenzita stahů napoví, zda se jedná o stahy falešné (poslíčky), či se už opravdu schyluje k porodu.
I když mohou být falešné kontrakce velmi nepříjemné, obvykle nejsou tak bolestivé, jsou slabší než skutečné porodní kontrakce a trvají jen pár minut (objevit se mohou až 4x za hodinu, v rozmezí přibližně 1–3 hodin).
Pravé kontrakce jsou pravidelné, jejich intenzita a frekvence narůstá – jsou čím dál silnější a častější. Jsou projevem blížícího se porodu navzdory skutečnosti, že miminko ještě není na svůj příchod připravené a termín porodu je ještě daleko.
Jak odlišit poslíčky od pravých kontrakci popisuje MUDr. Iva Ullmanová z jihlavské porodnice.
Přehled příznaků pravých kontrakcí
- křeče v pánevní oblasti, které připomínají menstruační
- tlak nebo píchání v pánvi, tlaku v oblasti konečníku
- tupá bolest (tlak) ve spodní části zad
- žaludeční křeče, průjmu
- zvýšená tvorba vaginálního výtoku
- narůžovělý nebo hnědavý výtok
- vaginální krvácení
- četnost – pravé kontrakce se objevují častěji (více než čtyřikrát za hodinu)
Co přispívá k falešným kontrakcím?
Falešné kontrakce může vyvolat i pohlavní styk – konkrétně hormon prostaglandin ve spermiích. Pokud ale vaše těhotenství probíhá normálně a vše je v pořádku (nejedná se o rizikové těhotenství), nemusíte se intimních chvilek s partnerem obávat.
Rozhodně si ohlídejte i pitný režim. Rovněž dehydratace totiž přispívá k falešným kontrakcím. Na druhou stranu, když hodně pijete, musíte se také častěji vyčurat – falešné kontrakce může vyvolat i příliš plný močový měchýř.
Čtěte také:
- Přenášíte? Zkoušíte bezpečně vyvolat porod?
- Kdy jet do porodnice aneb Pět základních situací
- Přenášení a vyvolávaný porod
Co dalšího byste měly o falešných kontrakcích vědět?
Zpravidla se neobjevují uprostřed noci a ráno, ale „přepadnou“ vás nejčastěji navečer, když se po celodenním shonu dostanete do klidu.
U druhorodiček a vícerodiček se poslíčci mohou objevit podstatně dříve než ke konci těhotenství. Mohou je pocítit již ve druhém trimestru a mohou být silnější než při prvním těhotenství. Proto se i zkušená rodička mnohdy neubrání strachu, že předčasně rodí.
Ověřit si, že se skutečně jedná jen o poslíčky, můžete tak, že jednoduše změníte činnost, kterou právě provádíte. Pokud se stahy objeví například ve chvíli, kdy ležíte, zvedněte se a projděte se. Pokud naopak při práci, lehněte si. Vyzkoušet můžete i koupel.
Jakmile stahy při změně činnosti přestanou, jedná se o falešné kontrakce. Ty skutečné nepřestanou za žádných okolností.
Ačkoliv jsou falešné kontrakce zcela běžnou záležitostí, každá těhotná je poznat nemusí (tuto zkušenost má pouze zhruba 10 % těhotných žen). Absence falešných stahů rozhodně neznamená, že by bylo něco v nepořádku.