Porod se blíží? Přichystejte si tři tašky do porodnice

Jednou z věcí, kterou by každá nastávající maminka měla udělat s dostatečným předstihem, je sbalit si tašku do porodnice. Ale bude vám stačit jen jedna taška?

veci-do-porodnice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ideální je přistoupit k problematice balení systematicky a strukturovaně. Chaosu při přehrabování se v zavazadle, kde vedle sebe leží plenky pro miminko a svačina k porodu, se vyhnete, pokud si připravíte tašky hned tři.

V jedné budou nezbytnosti, které využijete přímo u porodu, v druhé věci, které budete potřebovat na oddělení šestinedělí, a ve třetí to, co bude třeba při odjezdu domů. První dvě tašky si vezmete s sebou při odjezdu do porodnice, třetí vám může přivést váš partner nebo doprovod, který vás po propuštění z nemocnice poveze domů.

První taška – porod

Do boční kapsy nebo na jiné oddělené místo v tašce si nezapomeňte zabalit doklady. V porodnici po vás budou chtít váš občanský průkaz, oddací list (nebo váš rodný list, pokud nejste vdaná), průkaz vaší zdravotní pojišťovny a těhotenský průkaz. Svobodné nebo rozvedené maminky by si měly přibalit i Prohlášení o jménu dítěte (ale nic se nestane, pokud ho dodáte až po porodu, přímo na porodním sále ho potřebovat nebudete).

K dokumentům přiložte i porodní plán, pokud ho máte. Pro větší přehlednost ho můžete mít ve dvou složkách – v jedné vyjádříte svoje přání a potřeby spojené přímo s porodem, ve druhé pak pro oddělení neonatologie sepíšete požadavky na péči o novorozence.

Na porodním sále se vám pak můžou hodit nepromokavé přezůvky, se kterými můžete i do sprchy. Zvláště během druhé doby porodní nebo krátce po porodu si mnoho žen stěžuje na studené nohy, přibalte si proto dvoje teplé ponožky.

Dále se u porodu neztratí masážní krém či olej, případně éterické olejíčky (levandule, rozmarýna nebo speciálně namíchané směsi k porodu). Na osvěžení výborně pomáhá květinová růžová voda v lahvičce s rozprašovačem. Suché rty zvláční pomáda nebo pleťový olej (mandle, jojoba, regenerační pleťový olej s příměsí éterických olejů). Mezi praktické nezbytnosti dále patří ručník, papírové kapesníčky (raději i toaletní papír).

Přibalit si můžete rovněž CD s hudbou k porodu. Rozhodně nezapomeňte na svačinu pro sebe a pro doprovod k porodu. Možná nebudete mít během porodu chuť jíst, ale rozhodně byste neměla zapomínat pravidelně přijímat tekutiny.

A na doplnění energie se skvěle hodí třeba kousek čokolády, pár dětských piškotů nebo ovocná přesnídávka. Na přikrytí a zabalení novorozeného miminka budete potřebovat měkkou osušku, ideálně v červené barvě (zahřeje a červená barva miminku připomene prostředí v děloze).

Čtěte také:

Druhá taška – šestinedělí

Krom běžných kosmetických přípravků, které obvykle používáte (pleťová voda, hydratační krém, sprchový gel apod.), si zabalte něco na hojení poporodních poranění a ošetření intimních partií a případných hemoroidů.

Budete též potřebovat toaletní papír (co nejjemnější), ručníky (minimálně dva), fén (hodí se nejen na vlasy, ale i na osušení čerstvé jizvy po nástřihu nebo natržení), noční košili (či spíše dvě), župan, dvě kojící podprsenky, alespoň troje jednorázové kalhotky, balení porodnických vložek (některé porodnice poskytují vložky i plenky – je dobré zjistit si to dopředu), prsní vložky (jednorázové nebo látkové, případně obojí).

Pokud si berete mobil, nezapomeňte přibalit i nabíječku. Můžete si vzít i něco na čtení (hodí se spíše lehčí žánry, neboť psychika čerstvé matky je křehká).

Pro miminko zabalte jednorázové plenky a další potřeby na přebalování. S kosmetikou to do začátku nemusíte nijak přehánět, stačí kvalitní slunečnicový nebo olivový olej na promazání kůže a mast proti opruzeninám.

Třetí taška – cesta domů

Pro sebe si zabalte pohodlné oblečení na cestu. Při jeho výběru zohledněte fakt, že pravděpodobně nebudete ještě schopná obléci svoji předtěhotenskou velikost. Volte proto raději volnější modely, ideálně s gumou v pase.

Miminko bude potřebovat oblečení na cestu, deku, látkovou plenku (na případné ublinknutí) případně rychlozavinovačku. Na cestu autem je nezbytná dětská autosedačka.

Osvědčené tipy čtenářek – co doporučují k porodu

  • Není to sice věc, kterou bych zabalila do tašky, ale považuji to za nejdůležitější, co potřebuji k porodu: poučený doprovod, který mě podpoří a přetlumočí moje přání zdravotníkům.
  • Osvědčila se mi homeopatika. Nejvíce mi pomohla Arnica montana a Staphysagria na hojení poporodních ran.
  • Levandulový krém. Mazala jsem si jím jizvu po nástřihu a hemoroidy. A miminku opruzeniny na zadečku.
  • Po porodu mi byla zima, takže příště si beru teplou deku.
  • Čelenku nebo gumičku na vlasy. Mám dlouhé a husté vlasy a při porodu mi padaly do zpocené tváře, což nebylo moc příjemné.
  • Bachovy krizové kapky. Oblíbila jsem si je už před porodem a u porodu jsem je pak použila pro sebe, pro manžela i pro porodní asistentku.
  • Iontový nápoj.
  • Tričko nebo volnou noční košili, pod kterou po porodu můžu dát nahé miminko na nahé tělo. A deku, kterou se oba přikryjeme.
31.1.2024 3:21 | autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Autorkou článku je neúnavná propagátorka přirozeného porodu Gaurí Chrastilová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist