Dítě začíná jíst samo aneb Jídlo není hračka

Vaše dítě se chce krmit samo? Nebraňte mu. Připravíte je o radost i o další krůček k samostatnosti. Zpravidla platí, že čím dříve se o to pokouší, tím dříve se to naučí. Přání jíst samo projeví dítě poprvé zpravidla kolem osmého měsíce. Začíná to tím, že si drží láhev, strká ruce do jídla a snaží se ho donést do úst. To je pro dítě velmi obohacující zkušenost. Testuje konzistenci jídla, uvědomuje si, co strká do úst, a rozvíjí tím svoje motorické schopnosti.

Dítě se postupně učí jíst rukama, a pokud to již dobře zvládá, můžete mu dát dětskou lžíci a vidličku z umělé hmoty. Osvědčuje se použití dvou lžiček, jednou dítě jí „samo“ a druhou ho někdo krmí.

Ze začátku počítejte s tím, že na stole bude nepořádek, proto používejte omyvatelné podložky a ubrusy, pod židličku a kolem sebe rozložte velký igelitový ubrus nebo noviny a dítěti dejte velký bryndáček, vhodný je omyvatelný s rukávy. Během jídla se snažte udržet příjemnou atmosféru, povídejte si s ním a hodně ho chvalte. Okolo dvou let dítěte lze očekávat, že se dítě částečně nají samo, a dospělý ho pak dokrmí a okolo tří let se dítě umí najíst lžičkou samo.

Používání příborů

U dítěte se postupně vyvíjí jemná motorika, a tak získává nad svými prsty lepší kontrolu. Než se dítě naučí používat příbor, jí rukama. Pokud máte pocit, že dítě by již bylo schopné jíst lžící či vidličkou, kupte mu dětský příbor. Rozhodně ho nenechte jíst velkou lžící ani vidličkou, dítě by se mohlo poranit. Ukažte mu, jak má příbor držet, ale nechte ho, ať ho drží, jak chce. Je to pro malé dětské ručičky poměrně těžký úkol, ale časem se správnému držení naučí. Doporučuji volit jídla, která se lžičkou dobře nabírají, jako je bramborová či krupičná kaše, mixované zeleninové polévky, pudink, našlehaný tvaroh a podobně. Připravte se na nepořádek, ale snažte se to neprožívat a obrňte se trpělivostí, neboť zručnost ovládat příbor chce čas.

holk-526-528-12.jpg

Jídelní židličky a nádobí pro své nejmenší můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Jídlo jako hračka

Je velice důležité naučit dítě, jak se má u stolu chovat. U jídla by se nemělo dělat nic jiného, než jíst. Nečtou se pohádky, nepouští se televize a jídlo se nedává do pusy dětem pokoutně. Pokud dítě nabízený pokrm odmítne, vezmeme to jako fakt a nenabízíme jiné jídlo.

Žádné dítě rozhodně do dalšího jídla neumře hlady. Dítě si může s jídlem trochu pohrát, nikdy mu však nedovolte potravu plivat nebo s ní házet. Pokud to dítě začne dělat, důrazně mu říkejte, že se to nesmí, že jídlo patří buď do úst, nebo na talíř. Pokud si nedá říct, konstatujte, že půjde od stolu. V případě, že neposlechne, nenechte ho pokračovat v jídle a vyndejte ho ze stoličky. Pokud vás poslechne, pochvalte ho.

Čtěte také:

Nutit, nebo nenutit dítě?

Čas jídla by měl být příjemnou chvílí, kdy se všichni sejdou u stolu, povídají si a společně jí. Dávejte dítěti přiměřené porce, do určité míry jeho chutě respektujte a nenuťte ho do jídla, pokud už nemůže. Přestane-li otevírat pusu nebo řekne-li ne, nenaléhejte na ně. Nucení do jídla může vést k problémům, neboť se tím vytváří psychické napětí, dítě se začne zbytečně přejídat a tloustnout. Před hlavním jídlem nedávejte dítěti sladkosti, protože se tak částečně nasytí a nesní dostatek hodnotného jídla. Dítě musí u jídla vždy sedět. Není smutnější pohled na maminku, která pronásleduje své dítě se lžičkou kolem stolu.

8.11.2018 12:35 | autor: Jarmila Mandžuková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist