babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Přirozený porod > Desatero proti porodním bolestem. Základem je psychická příprava
Desatero proti porodním bolestem. Základem je psychická příprava
Bolest je součástí přirozeného porodu. Existuje však celá desítka metod, které ulevují ženám během první i druhé doby porodní. Inspirujte se.
Pokud se pro některou z metod rozhodnete, konzultuje ji čas se svým porodníkem.
Porodní plán
1. Předporodní psychická příprava
Existuje hned několik metod, které se zabývají psychickou přípravou na porod. Mezi ně patří například metoda psychoprofylaxe, jejímž principem je hypnóza. Příprava by měla zahrnovat šest sezení v období mezi 36. a 38. týdnem těhotenství. Rodička se dozví informace o porodu, naučí se jak správně prodýchávat kontrakce a cviky proti bolestem.
Další užitečným tipem je přirozený porod podle Dick-Readovy metody. Základem této metody je narušení kruhu úzkosti a napětí. Úzkost aktivuje synaptický nervový systém, který vede k napětí v dolní části dělohy a jehož důsledkem je bolest. Tato metoda využívá tří druhů dýchání pro jednotlivé fáze porodu.
Principem další metody, Lamazovy varianty psychoprofylaxe, je osvojení povrchního dýchání, což umožňuje využít takzvanou neuromuskulární výchovu. Od rodičky se očekává, že se před porodem naučí konkrétní postupy a celý proces porodu bude kontrolovat její mozková kůra.
Součástí psychické přípravy před porodem je také seznámení se s tím, co ženu při porodu čeká. Podívejte se na přirozený porod v jihlavské porodnici a informace od porodní asistentky.
2. Akupunktura a akupresura při porodu
Princip akupunktury a akupresury při porodu spočívá v uvolňování vlastních endorfinů a enkefalinů v organismu, čímž se přímo ovlivňuje přenos bolesti. Analgetická účinnost této metody se potvrdila u pěti až pětadvaceti procent rodiček.
V České republice akupunktura a akupresura zatím nepatří k obvyklým prostředkům pro mírnění těhotenských a porodních obtíží. Základním problémem je nedostatek odborných znalostí a fakt, že tato metoda není hrazena pojišťovnou.
3. Hypnóza při porodu
Hypnóza je časově náročná, vyžaduje senzitivní ženu a musí být vedena pod dohledem zkušeného hypnotizéra. Účinnost této metody při porodu se uvádí u pětadvaceti procent rodiček. Podstatné je, aby rodička zapomněla na bolest a zaměřila se na jiný, příjemnější zážitek.
4. Aromaterapie a masáže při porodu
Aromaterapie je založena na účinku éterických olejů a využívá čisté rostlinné extrakty. Princip spočívá v působení vonných látek a jejich směsí přes čichový orgán na mozková centra, která jsou zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků.
Při porodu se využívá formou masáže a inhalace. Aromaterapie má za úkol rodičku psychicky a fyzicky uvolnit. České porodnice tuto metodu běžně využívají a nabízejí nastávajícím maminkám.
5. Alternativní polohy při porodu
Za nejpřirozenější polohou při porodu se považuje vertikální poloha ve stoje, vkleče, v podřepu a vsedě. V Evropě lékaři doporučují rodičce polohu horizontální.
Je výhodná pro prevenci a ošetření rozsáhlých porodních poranění, ale obvykle prodlužuje vypuzovací dobu a porod je pro rodičku vyčerpávající i více bolestivý. Během porodu si většina z žen instinktivně nachází pro sebe nejméně bolestivou a nejpohodlnější polohu.
6. Hydroanalgezie
Hydroanalgezie vychází z relaxačních účinků vody na tělo. Voda nadlehčuje tělo a ulevuje bolesti, stresu, napětí a nepříjemným pocitům. Žena se lépe uvolní, což přispívá k rychlejšímu a snazšímu otevírání porodních cest.
Během porodu se využívají tři základní metody hydroanalgezie, a to relaxační koupel, porod do vody a intradermální injekce sterilní vodou.
Čtěte také:
- Snadný porod? Těchto 13 způsobů ho ulehčí
- Úleva od bolesti a monitoring při porodu do vody
- Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí a nikoli přítěží
7. Audioanalgezie
Audioanalgezie využívá přístrojově vytvořený šum, který potlačuje pocit bolesti změnou aktivity v mozkové kůře. Není-li v porodnici k dispozici potřebné přístrojové vybavení, může žena použít vlastní relaxační hudbu.
8. Imaginace
Imaginace při porodu má za úkol přivést ženu na jiné, pozitivní vlny. Využívá se několika způsoby. Mezi klasický příklad patří představa velkého pytle naplněného spoustou stahů.
Je důležité si uvědomit, že se během porodu jejich počet nezvýší a s každým dalším stahem se pytel o něco zmenší.
9. Elektroanalgezie
Elektroalangezie využívá elektrických stimulů do 40 mA na kůži po stranách páteře, dolní hrudní a horní bederní. Metoda TENS je vhodná zejména při křížových bolestech během porodu. Účinek přichází do čtyřiceti minut a účinnost elektroanalgezie je dvacet procent.
10. Homeopatie
Při porodu pomáhá homeopatie spíše na úrovni psychického vyladění než proti bolestem. Podstatné je, že pomáhá ženě pracovat s bolestí. Tato metoda vyžaduje zkušeného homeopata.
Homeopatické tipy:
- Strach z porodu – Gelsemium 15 C – 1x denně 5 granulí (lze nasadit kdykoliv během těhotenství nebo porodu).
- Dobrá funkce svalů a cév, snižování krvácení a urychlení hojení ran – Arnica montana 15 C – 1x denně 5 granulí (lze začít užívat již 2 týdny až měsíc před termínem porodu).
- Při císařském řezu – Straphysagria 15 C – 1 dávka den před zákrokem a poté 1x denně 5 granulí až do dobrání celé tuby.
- Zkrácení první doby porodní, snižování bolesti při porodu – Actaea racemosa 15 C – 1x denně 5 granulí.
Připravte si s sebou do porodnice roztok homeopatických léků. Nechte rozpustit v půllitrové láhvi neperlivé vody 10 granulí Arnica montna 15 C a 10 granulí Acatea racemosa 15 C. Takto připravený roztok lze po doušcích popíjet během celé první doby porodní.