babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Před porodem > Otec u porodu > Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí a nikoli přítěží
Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí a nikoli přítěží
Partner u porodu je dnes již natolik samozřejmostí, že se spíše pozastavíme nad tím, když tatínek u porodu není nebo ho tam budoucí maminka z nějakých důvodů nechce. Role otce u porodu však může mít mnoho forem a podob – od pasivně přihlížejícího účastníka až po hyperaktivního činitele, který by nejraději převzal hlavní úlohu v celém dění.
Až do 70. let minulého století byla přítomnost otce u porodu raritou a na většině pracovišť měli muži vstup na porodní sál zakázán. Zlom nastal až po konferenci Amerických ženských lékařů, kdy se začalo otevřeně mluvit o humanizaci porodů a zpřístupnění porodních sálů i otcům jako zdroji psychické opory. Přes námitky mnoha skeptiků a odpůrců tohoto kroku i velké vlně laické diskuze se brány porodnic otevřely budoucím tatínkům u nás v 90. letech a v současné době jich k porodům přichází více než 50 %.
Obavy, které provázely první pokusy vstupu otců na porodní sál, se z velké většiny nenaplnily. Někteří lékaři se báli možnosti zanesení infekce na porodní sál, konfliktního jednání otce i možnosti negativního vlivu jeho přítomnosti u porodu na pozdější sexuální život páru. S odstupem několika desítek let je jasné, že tyto možné zápory a „rizika“ jasně převáží pozitivní význam, který má přítomnost otce u porodu i bezprostředně po narození dítěte.
Aby byl tento pozitivní význam přítomnosti tatínka co největší, měl by vědět, čím a jak může své ženě při porodu pomoci a být jí oporou.
„Při porodu našeho prvního dítěte jsem jen postával stranou a vlastně jsem se cítil divně a bezmocně. A takový pocit přetrvával i později. Jako muži mi vadilo, že jsem své ženě nemohl pomoci, ulevit jí od bolesti a vnitřně jsem měl i výčitky, že za toto její utrpení můžu já,“ popisuje svou zkušenost Petr. „Ke druhému porodu jsem šel již mnohem lépe připraven. Navštěvoval jsem se ženou předporodní kurzy a při samotném porodu jí masíroval záda, počítal čas mezi kontrakcemi, a když se šlo do finále, tak jsem společně s ní i dýchal, což muselo vypadat velmi komicky.“
Jak vám může partner při porodu pomoci?
Porodní plán sepište společně
Máte speciální přání k porodu? Chcete rodit přirozeně bez použití tišících prostředků? Pak je dobré mít sepsaný porodní plán, který při příchodu do porodnice předáte personálu. „Doporučuji mít s sebou i kopii porodního plánu, kterou má u sebe právě tatínek. Porodní plán však používejte pouze jako průvodce, buďte připraveni jej pozměnit, jestliže nastanou podmínky vyžadující lékařský zásah,“ říká dula Lucie Stavárková.
Procházejte se
V první době porodní, kdy se otevírá děloha, se s partnerem procházejte po porodním sále popř. i mimo něj. Může vám nabídnout své rámě, aby vám byl oporou při chůzi.
Doplňování tekutin
Pokud to bude třeba, ať vám partner utírá pot z čela, popřípadě vás chladí mokrou žínkou. Nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin – vodu je vhodné si přinést s sebou z domova.
Dýchejte společně
Tatínek dítěte vám může pomoci i se správným dýcháním. Měl by také dohlédnout na to, abyste se v přestávkách mezi děložními stahy celá uvolnila.
Masáže a pevná opora
Partner vám může ulevit od bolesti v bederní části páteře jemnou masáží zad (i když právě není profesionálním masérem, určitě to zvládne) nebo se o něj můžete opřít či zavěsit – porodní asistentka vám úlevové polohy určitě ráda ukáže.
Čtěte také:
- Jsem po porodu
- Manuál pro otce u porodu aneb Strach nemá jen ona
- Neselhala jsem u porodu – důležitý krok pro maminku
Ptejte se a podržte informace
Jakmile začnete rodit, měl by to být právě váš partner, kdo si zapamatuje a případně předá důležité informace. Může hrát roli jakéhosi prostředníka mezi vámi a zdravotnickým personálem. „Odejde-li matce plodová voda, zeptejte se jí na množství, barvu a případný zápach. Jsou to důležité informace, které budou personál v porodnici určitě zajímat,“ doporučuje budoucím tatínkům dula.
Měřte a zaznamenávejte kontrakce
Jedním z důležitých úkolů partnera je měřit frekvenci stahů, aby se tím nemusela zabývat nastávající maminka a aby tak nesoustřeďovala svou pozornost na bolest. „Frekvence a kvalita stahů jsou důležitým ukazatelem, který informuje o tom, zda to, co matka prožívá, mohou být jen poslíčci, nebo zda se jedná skutečně o porodní stahy. Je tedy dobré vědět, jak stahy měřit a vést si o tom záznam. Potom, až zavoláte porodní asistentku nebo se rozjedete do porodnice, budete moci podat přesnou informaci, jak to bylo od začátku,“ říká Lucie Stavárková.
A jak hodnotí přítomnost otce u porodu samotní lékaři? Velká většina z nich se shoduje na jediném – pokud se partner účastní porodu dobrovolně a dobře se na něj připravil, může být své ženě skutečně velkým přínosem. V opačném případě však může přidělat více starostí než užitku. Ve velké většině však lékaři mají s tatínky dobrou zkušenost a jejich přítomnost vítají.
Pro všechny maminky máme jednoduchou radu – svého partnera nenuťte, ale zároveň mu nebraňte v tom, když chce být s vámi v těžké chvilce a vidět zrození vašeho dítěte.
Kolik otců přichází s partnerkou k porodu?* |
|
v západní Evropě | 90 % |
v České republice | 50–70 % |
*Zdroj: Moderní porodnictví, Grada.