Cystitida: Nepříjemnost na pokračování

Akutní zánět močových cest. Kdo nezažil, neuvěří, co je to za nepříjemnost. Zvlášť v těhotenství může být cystitida nepříjemnou komplikací. Existuje prevence?

shutterstock_651029668-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Už je to zase tady. Každých deset minut se mi chce na malou, vymočit se je utrpení, tlak v podbřišku není zrovna příjemný.“

Akutní zánět močového měchýře každý rok postihne asi 10 % žen. Nejčastěji jsou to ženy mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Zhruba 50 % žen si aspoň jednou v životě zažilo zánět močového měchýře. Některá měla tu smůlu, že třeba i několikrát za rok.

Pokud se zánět zopakuje čtyřikrát za sebou, tak lze mluvit o recidivující cystitidě. Příčinou tohoto nemocnění je nejčastěji bakteriální infekce. K jejímu vzniku však přispívají ještě další faktory, jako je celkové oslabení organismu, prochlazení, ale i cévkování, radioterapie, diabetes.

Nejčastějším bakteriálním původcem je Escherichia coli, která patří ke střevní mikroflóře. Má „prsty“ zhruba v 80 % cystitid.

Ženy trpí více než muži

Častěji než muže postihuje cystitida ženy. Mají tu smůlu, že jejich močová trubice je krátká, měří jen tři až čtyři centimetry. Navíc ústí do genitální oblasti, která je běžně osídlena bakteriemi, a kromě toho je poblíž i konečník. Bakterie se tedy do močové trubice dostanou raz dva.

Rizikovými faktory může být pohlavní styk i zácpa. Ale třeba i těhotenství nebo menopauza. U žen jde často o cystitidy gynekologické, při nichž je zdrojem infekce zánět zevních nebo vnitřních rodidel, komplikace gravidity atd.

Příznaky cystitidy

Příznaky infekce močového měchýře jsou různé a ženy je také různě snášejí. Typické je však časté a bolestivé močení. Pálí to a řeže, že by člověk vyskočil z kůže. Někdy řezavá bolest vystřeluje až do podbřišku. Zvlášť bolestivé je domočování, protože se v prázdném měchýři k sobě přiloží jeho zanícené stěny.

Přidat se může zimnice i horečka, ale také celková únava.

Zamiřte k lékaři

Obtíže a bolesti vyženou postižené obvykle k lékaři, který jim předepíše antibiotika určená speciálně na léčbu tohoto zánětu. Některé ženy jsou však už jimi předzásobené, sáhnou po nich při prvních příznacích a k lékaři nespěchají.

Pokud se však objeví horečky, třesavky či zvracení, silné bolesti v zádech a v podbřišku, je možné, že se infekce rozšířila do ledvin, což může být životu nebezpečné. Návštěvu lékaře v takovém případě nelze odkládat. Při běžném zánětu močového měchýře se doporučuje klid v teple, ze začátku bez nějakého většího přísunu tekutin, aby se bolesti při močení nezhoršily.

Pokud se cystitita opakuje často, lékař doporučí vyšetření močových cest. Může se stát, že se při něm objeví nějaká anomálie, která stojí za těmito potížemi.

Cystitidu v těhotenství nepodceňujte

Zánět močového měchýře postihne tak pět až deset procent budoucích maminek. Zvětšující se děloha, zvyšování tlaku na močové ústrojí, změny močových cest, vliv hormonů a „líný“ měchýř, který se při močení úplně nevyprázdní, to všechno přispívá k cystitidě u těhotných. Proto je třeba sledovat bakterie v moči a při sebemenším zánětu hned léčit antibiotiky.

Léčba by měla být pokud možno cílená podle citlivosti a trvat po nejkratší nutnou dobu, obvykle týden. Po zaléčení akutní infekce se doporučuje opakované vyšetřování moči v měsíčních intervalech, protože 10 až 20 procent žen má recidivu infekce v těhotenství nebo těsně po porodu. P

rojevy cystitidy jsou obvykle podobné jako u netěhotných žen, ve vyšším stupni těhotenství však mohu být méně charakteristické, například jen tlak v podbřišku. Takže pokud má budoucí maminka podezření na toto onemocnění, neměla by s návštěvou lékaře otálet. Jinak riskuje rozšíření infekce do ledvin. Stejně tak je tu i riziko předčasného porodu.

Důsledná prevence pomáhá

Především je potřeba dostatečně pít. Čím víc člověk pije, tím častěji močí a tím míň choroboplodných zárodků zůstává v močovém měchýři. Příjem tekutin by neměl jít pod litr a půl denně.

Pozor však na to, co pijeme. Třeba některá bílá vína obsahující dráždivé siřičitany, těm bychom se při těchto potížích měli vyhnout. Důležité je také nezadržovat moč, ale „odskočit“ si, když se nám chce, ideálně každé tři čtyři hodiny, a měchýř dokonale vyprázdnit.

Doporučuje se také jít se vymočit po pohlavním styku, snižuje se tím riziko infekce. Nepřítelem je i zácpa, která nahrává množení mikrobů. Dostatek vlákniny ve stravě a případně probiotika mohou pomoci. Při intimní hygieně je dobré dbát na rozumnou mez.

Dětské mýdlo udělá v tomto případě lepší službu než speciální prostředky intimní hygieny, zásadité a s dezinfekčním efektem. Ty se doporučují nejvýše jednou denně. I vaginální flora má své ochranné účinky. Příjemné vyvalování se ve vířivce je též lepší si odepřít. Bývá semeništěm mikrobů. Stejně tak se vyvarujeme těsných džín a syntetického spodního prádla.

Čtete také:

Zázračné brusinky?

Nejen ke svíčkové se hodí brusinky. Některé studie ukázaly, že brusinky snižují až o 50 procent riziko recidivy cystitidy. Jiné jsou však v tomto tvrzení opatrnější. A v čem jsou tyto červené plody tak zázračné? Obsahují proanthokyanidiny, látky, jimž jsou přisuzovány blahodárné účinky.

Pro močové cesty je důležitý proanthokyanidin A, který zamezuje bakterii Escherichia coli zachycení na sliznici močových cest. Bakterie se pak snadněji vyplaví. Brusinky mají navíc vysoký obsah organických kyselin, jež příznivě ovlivňují kyselost močových cest a brzdí množení bakterií.

Při konzumaci různých potravinových doplňků s brusinkami nebo třeba džusů je potřeba si ale pečlivě přečíst, co vlastně obsahují. Důležitý je právě obsah proanthokyanidinů (PAC). Minimální množství doporučené při urologických infekcích je 36 mg, nejlépe ve dvou dávkách, ráno a večer. Preventivní kúra u recidivující cystitidy by měla trvat minimálně tři měsíce, ale může být i roční.

Vyzkoušejte bylinky

Podpůrnou léčbu nebo rychlou pomoc při prvním „záchvěvu“ mohou poskytnout také bylinné preparáty. Skvělá je tinktura z lichořeřišnice, medvědice lékařské nebo třapatky.

Přípravy s D-manózou

Mezi volně dostupnými doplňky stravy jsou také přípravyky s D-manózou. Skvěle se osvědčily jako preventivní opatření například po pohlavním styku nebo v rámci celkového posílení močových cest. Často jsou kombinovány s dalšímy účinnými látkami. Například s výtažky z bylin.

 

19.5.2023 5:22 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.urogyn.cz/akutni-zanet-mocovych-cest/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist