babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > Apiterapie aneb Léčba včelími produkty
Apiterapie aneb Léčba včelími produkty
Při apiterapii se jako léčebný prostředek používá med, propolis, mateří kašička, květový a plástvový pyl a včelí jed. V článku se dozvíte více nejen o každém z těchto zázračných produktů z „včelí dílny“, ale i to, co všechno nám mohou pomoci léčit.
Med
Komu by nechutnala tahle sladká dobrota. Med je vynikající v čaji stejně jako s pečivem. Je výživný, umí zasytit, je lehce stravitelný, posiluje svaly a dokáže si poradit s různými onemocněními a obtížemi. Obsahuje glukózu, fruktózu, enzymy, bílkoviny, vitaminy, minerální soli, organické kyseliny, vonné a chuťové éterické silice a také sůl, draslík, vápník, hořčík, železo, stříbro a některé další prvky.
Léčivé vlastnosti medu jsou závislé na rostlinách, ze kterých včely nasbíraly nektar. Díky velkému obsahu glukózy a fruktózy je med účinným lékem při srdečních onemocněních, při obtížích jaterních a kožních, při vředech žaludku i dvanáctníku. Pomáhá také při očních onemocněních. Med posiluje naši imunitu, regeneruje fyzické i duševní síly a působí detoxikačně. Aby med správně působil, měl by co nejdéle zůstávat v horních částech trávicího traktu. Je proto dobré ho konzumovat s pečivem.
Propolis (včelí tmel)
Včelí tmel je velmi složitá smolná lepkavá substance, která je bohatá na četné biologicky aktivní chemické sloučeniny. Tvoří ho pryskyřice stromů a rostlin, obsahuje květový pyl a malé množství včelích slin.
Léčivých účinků propolisu se využívá při zánětech střev, při vředových chorobách žaludku a dvanáctníku, k regeneraci chrupavčité a kostní tkáně, při onemocněních prostaty. Propolis také zlepšuje zrak, posiluje organismus, enzymatickou aktivitu jaterních buněk, fyzickou kondici, mírní stavy nervozity a celkově má blahodárný vliv na psychiku. Pomáhá také zlepšovat paměť, léčí křečové žíly, astma, řídnutí kostí, kostní záněty i kožní onemocnění jako jsou ekzémy, vyrážky a lupénka.
Účinný je rovněž na proleženiny, popáleniny a další povrchová poškození kůže. Díky obsahu cystinu propolis také podporuje růst vlasů.
Propolis se používá ve formě různých preparátů – nejčastěji jako směs medu a propolisu, která je velice účinná pro malé astmatiky, ale posiluje organismus i nám dospělým. Dalšími preparáty k vnitřnímu užití jsou propolisové mléko a lihově-vodní emulze, k zevnímu použití slouží mast a propolizát.
O použití propolisu k léčebným účelům byste se měli poradit s lékařem. U některých jedinců se může objevit alergie, případně při nadměrném užívání může propolis podráždit ledviny či trávicí trakt a způsobit průjmy.
Mateří kašička
Mateří kašička (výměšek hrdelních žláz včel) je hustá tekutá substance, která obsahuje sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy, aminokyseliny a mikroelementy. Dokáže nám dodat životní energii, aktivizovat látkovou přeměnu, zbrzdit rozvoj sklerózy a léčit ji.
Mateří kašička normalizuje činnost trávicího traktu, endokrinních žláz, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, léčí choroby nervové, zlepšuje sluch a zrak, povzbuzuje chuť k jídlu a při námaze odstraňuje dušnost. Rovněž zlepšuje odolnost proti infekcím, zabíjí viry a bakterie, pomáhá při srdečních obtížích, eliminuje šelesty a závratě, zabraňuje avitaminóze a také vyhlazuje pleť a odstraňuje vrásky.
Květový a plástvový pyl
Tento přírodní produkt má při naprosté neškodnosti mimořádnou výživovou a energetickou hodnotu a je bohatým zdrojem vitaminů. Jeho složení a léčivé vlastnosti také závisí na rostlinách, ze kterých ho včely sebraly.
Květový pyl aktivizuje látkovou přeměnu, vylučování žaludečních šťáv, využití kyslíku v tkáních, normalizuje funkci jater, ledvin, žaludku i nervové a dýchací soustavy. Povzbuzuje činnost kostní dřeně, pomáhá s udržováním normální tělesné hmotnosti. Účinný je rovněž při anémii, zánětu nervů, atonických změnách v mozku, atrofii příčně pruhovaných svalů, při chudokrevnosti a poruchách trávení, při krvácení dásní a padání zubů. Působí proti mužské neplodnosti a potratům, pomáhá, když nás trápí nachlazení, ospalost, závratě, bolesti hlavy a břicha nebo psychické potíže.
Květový pyl můžeme konzumovat fermentovaný v sypkém stavu nebo i s medem, kam se přidává.
Čtěte také:
- Co dokáže homeopatie?
- Hormonální jógová terapie: cesta k lepšímu zdraví
- Posilování imunity dětí přírodní cestou
Včelí jed
Včelí bodnutí pro nás rozhodně není ničím příjemným, avšak včelí jed díky svým léčivým vlastnostem je pro nás přínosem. Jed obsahuje bílkoviny, volné aminokyseliny, nukleové kyseliny, kyselinu mravenčí, solnou ortofosforovou, dále steroidní substance, tuky, těkavé silice, enzymy, hořčík, měď a vitamin A.
Včelí jed působí příznivě na krvetvorný systém – zvyšuje se množství hemoglobinu, snižuje viskozita a hustota krve. Také se aktivizuje srdeční sval, snižuje krevní tlak a aktivizuje látkové přeměna, snižuje se zejména množství cholesterolu v krvi. Jed rovněž rozšiřuje tepny a vlásečnice, čímž se zvýší přítok krve do nemocného orgánu a zmenší bolesti. Povzbuzuje obranyschopnost organismu, zlepšuje spánek, podporuje chuť k jídlu a celkově má blahodárný vliv na celkový zdravotní stav nemocného. Časté a velice účinné je používání včelího jedu při revmatizmu.
Léčba včelím jedem se provádí bodnutím včelou, vtírají se emulze a masti s jedem, provádí se podkožní vpichy, používají se i olejové či vodní preparáty v ampulích atp.
Do apiterapie však můžeme zahrnout i relaxační a velmi příjemnou medovou masáž nebo používání regeneračních krémů s mateří kašičkou.
Zdroj: Domácí přírodní lékárna, Jadwiga Górnicka