babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Těhotenství týden po týdnu > 21. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
21. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
Začíná druhá polovina těhotenstvi, nebo chcete-li šestý měsíc. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje.
Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.
Velikost vajíčka: 26,7 cm | |
Váha miminka: 360 g | |
Miminko je velké jako cantaloupe meloun. | |
19. týdnů do konce! |
Vývoj vašeho miminka
Délka plodu je asi 25 cm, váží kolem 360 gramů. Hlavička se pomalu přizpůsobuje velikosti těla, ale i přesto stále zabírá jednu třetinu velikosti celého tělíčka. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, dítě si cucá paleček, hladí si obličej nebo si hraje s pupeční šňůrou. Polyká velké množství plodové vody.
Ke konci těhotenství to bude až půl litru plodové vody během 24 hodin. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Hodně pohybu i spánku
Zatím má miminko dostatek místo pro pohyb a plně ho využívá. Únavu pak zahání spánkem.
Miminko v 21. týdnu
Těhotenské příznaky
Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Víte, kolik můžete přibrat? Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost.
Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně má krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.
Příznaky typické pro 21. týden
Podívejte se, jak může vypadat záznam z ultrazvkukového vyšetření.
Můžu v těhotenství cestovat do exotických destinací?
Těhotenství není nemoc, proto žena může s jistými omezeními dělat vše, co dříve. Tedy v případě, že těhotenství probíhá normálně. Takže cestování během těhotenství je přípustné. Jen je třeba být opatrnější a předvídavější.
Můžu být očkována?
Očkování během těhotenství určitě není bez rizika, ale po důkladném zvážení vaším lékařem možné je. Záleží také na tom, jakým tipem vakcíny je potřeba očkovat. O tom, zda očkovat nebo neočkovat těhotnou ženu před cestou do exotické krajiny, také napomáhá rozhodnout známá dlouhodobá epidemiologická situace cílové oblasti.
Čtěte také:
Tip pro mámu
Pomozte tělu tak, že maximálně upravíte jídelníček. Zácpě předejdete dostatkem zeleniny, celozrnného pečiva, sušeným ovocem a správným pitným režimem (vypijte alespoň dva litry tekutin denně). Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům, která vám mohou zhoršovat pálení žáhy. Víte, co můžete jíst v těhotenství a čeho se vyvarovat?
Táta je v tom taky
Druhý trimestr je vhodný pro kratší výlety i plánovanou dovolenou. Máma je v relativní pohodě a ještě ji neobtěžuje příliš velké bříško. Můžete dokonce pomýšlet na cestu do exotických zemí, ale ujistěte se, že je to vaše společné přání.
Unikátní video vývoje plodu
Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše: