babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Těhotenství týden po týdnu > 26. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
26. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
Pod kůží vašeho děťátka se začíná hromadit tuk. Reaguje na pohyby i zvuky, pokud se lekne, škubne sebou. Vy se začínáte zadýchávat.
Velikost vajíčka: 34 – 37 cm | |
Váha miminka: 600 – 1000 g | |
Miminko je velké jako papája. | |
14. týdnů do konce! |
Vývoj vašeho miminka
Kůže je ještě pořád červená. Páteř poskytuje oporu rostoucímu tělíčku. Měří kolem 36 cm a váží téměř 750 gramů. Miminko stále intenzivněji cucá a saje, teď už ne jen palec ruky, ale vše, co najde – například palec nohy. Také jeho pohyby jsou daleko rozmanitější, od kopání, svírání dlaní po protahování či odrazy.
Dítě se dokonce pohybuje v rytmu hudby, pokud ji posloucháte. Při zvukové stimulaci se mu zrychluje tep. Polyká i zívá a v ústech se vyvíjí velké množství nervových zakončení, která jsou velmi citlivá. Stále rostou a dozrávají plíce. Chlapečkovi se množí buňky ve varlatech a produkují testosteron. Podle studií je dítě nyní schopno odpovědět na dotek.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Otevírám oči
Miminko už pomalu otevírá oči. Sítnice je plně vyvinutá a tak může začit zaostřovat obraz. Barva očí, se kterou se miminko narodí, nemusí být trvalá. Často se kolem šestého měsíce změní.
Miminko ve 26. týdnu
Těhotenské příznaky
Začínají se objevovat strie, drobné pajizévky. Obvykle se objevují na břichu a prsech, některým ženám může popraskat i kůže na stehnech a zadečku. Proti nim můžete zkusit vhodné krémy a olejíčky, ale jejich efekt zaručený není. Začínáte pociťovat zadýchávání, mohou se objevovat sny spojené s mateřstvím.
Srdce a ledviny pracují výkonněji – musí zabezpečit krevní zásobení dvou organismů a také zpracovat nadbytečné tekutiny.
Příznaky typické pro 26. týden
Hodně žen vstupuje do těhotenství s anémií
Anémie, tedy chudokrevnost, se týká především nedostatku železa. Přičemž jeho spotřeba je během těhotenství zvýšená. Důležitý je vhodný a vyvážený jídelníček. Železo je možné také dodávat ve formě tablet nebo dýňového oleje.
Čtěte také:
- Proč těhotné ženy omdlévají?
- Výbavička pro miminko
- Své zdraví i sexuální prožitek zlepšíte cvičením svalů pánevního dna
Tip pro mámu
Hormonální činnost se stabilizovala, pravděpodobně se cítíte v pohodě a šťastnější, výkyvy nálad nejsou tak markantní. Věnujte se svému partnerovi a ještě ho chvilku hýčkejte. Ke konci třetího trimestru v době porodu a šestinedělí bude mít mnoho prostoru vám to oplatit.
Víte, že hudba a tanec jsou pro vaše dítě velmi dobré? A nejen pro dítě, ale i pro vás. Děti, které byly prenatálně stimulované, ať už posloucháním vaší oblíbené hudby, zpěvem nebo tancem, lépe zvládají nové podněty, jsou přirozeně zvídavé a prý také lépe zvládají stres. S děťátkem se ladíte na stejnou vlnu a jemně ho masírujete.
Vyzkoušejte třeba břišní tanec! Pomáhá posílit svalstvo bříška, zad a pánevního dna. Je prevencí úniku moči.
Výbavička pro miminko a maminku
Táta je v tom taky
Přiložte ucho k mámině bříšku – uslyšíte, jak vašemu miminku tluče srdíčko. Kdy vlastně můžete začít komunikovat s miminkem?
Unikátní video vývoje plodu
Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše: