Proč těhotné ženy omdlévají?

Některé těhotné ženy mívají v těhotenství problémy se slabostí a omdléváním. Ty jsou způsobeny nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Mohou ženu potkat v jakékoliv fázi těhotenství.

shutterstock_328777829-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Příčinou je nízký tlak

Během těhotenství se rozšiřuje krevní řečiště, stoupá minutový objem a stoupá srdeční frekvence, což má za následek pokles krevního tlaku, hlavně diastolického. Každý je na změnu tlaku jinak citlivý, a proto změny, které u někoho mohou vyvolat omdlení, nemusí jiná těhotná vůbec zaznamenat.

TIP: Normální hodnota tlaku je 120–130/80–85 torrů.

Hypotenze neboli nízký tlak má za následek motání hlavy, černo před očima, mžitky, nevolnost či omdlení. Mdloby přicházejí při delším stání, ve vydýchané místnosti nebo při rychlém vstávání.

Je omdlévání v těhotenství nebezpečné?

Omdlévání v těhotenství by se dalo obecně zařadit k těhotenským neduhům. Je to další fyziologický aspekt, se kterým se těhotné ženy musí poprat. Omdlévání není pro matku ani plod nebezpečné, pokud nejste v bezvědomí po delší dobu (nedostatečné zásobení mozku krví) nebo nebyl pád na zem silný (při větším pádu hrozí potracení plodu).

Existuje nějaká prevence?

Důležité je dostatečně pít. Jako prevence také pomůže dostatek pohybu a spánku. Nevstávejte rychle, z nižší polohy se zvedejte vždy pomalu a postupně, nestůjte dlouho na jednom místě, vyhýbejte se vydýchaným malým místnostem. V horkých dnech se doporučuje pobyt ve stínu. Také aktivity na lačno vedou k mdlobám, „hladový“ organismus je totiž o hodně slabší.

TIPY proti omdlévání

  • Ze sedu nebo lehu se zvedejte pomalu. 
  • Jakmile se začnete cítit slabě, najděte si místo na sednutí. Je lepší sednout si na zem, než upadnout!
  • Zhluboka a pomalu dýchejte.
  • Uvolněte oblečení, které vás příliš obepíná.
  • Vyhledávejte čerstvý vzduch.
  • Máte pocit na omdlení, i když ležíte na zádech? Otočte se na bok. Plod mohl tlačit na vaše vnitřní orgány.

Čtěte také:

Co dělat, když cítím, že omdlím?

Jakmile se vám před očima začnou dělat mžitky, hučet v uších či dělat nevolno či „slabo“, okamžitě si sedněte, nejlépe na bobek. Když se váš stav neupraví a všechny příznaky omdlení budou přetrvávat, lehněte si a zvedněte nohy nad úroveň hlavy. Tím se hlava prokrví.

Jste-li venku, nestyďte se poprosit o pomoc kolemjdoucí. Cítíte-li, že omdlíte, určitě buďte raději vsedě. Nepodceňujte situaci. Pád může ohrozit vás i miminko.

Kdy rozhodně vyhledat lékaře?

Když omdlévání a slabosti přetrvávají, vyhledejte lékaře. Ten zjistí, nemají-li vaše problémy jiný původ než nízký tlak.

17.3.2020 4:10 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist