babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Aktivity > 7 způsobů, jak udělat zahradu pro děti zábavnou
7 způsobů, jak udělat zahradu pro děti zábavnou
Zahrada u domu je velkou výhodou, obzvláště pro děti. Mají tak možnost seznámit se s okolním světem, dokonale ho prozkoumat a užít si spoustu zábavy na čerstvém vzduchu prakticky kdykoliv. Vytvořte svým dětem „kouzelný svět“ , kde si budou užívat chvíle radosti a rozvíjet své dovednosti a cit k přírodě.
Rostliny pro rozvoj smyslového vnímání
V první řadě musíte na zahradu vysázet rostliny bezpečné, nejedovaté. Vsaďte na rostliny robustní, s velkými listy s různou texturou, které mohou děti bez obav osahávat a poznávat, které jim budou příjemné na omak (líbit se jim bude například slunečnice). Skvělé jsou také bylinky (levandule, šalvěj, heřmánek nebo máta – úžasně voní a vydrží nekonečné otrhávání od vašeho malého neposedy).
Nejmenším dětem se budou moc líbit sedmikrásky v trávníku. Můžou si s nimi hrát, utrhnout si je, malým princeznám z nich můžete udělat prstýnek. Sedmikrásky jsou trvalky, takže budou zdobit trávník a dělat radost dětem každý rok.
Něco na podporu fyzičky
„Výroba“ vám zabere hodinku, výsledkem je dlouhodobý zdroj zábavy. Pokud je vaše zahrada úplně rovná, vytvořte na některém místě mírný kopeček a prohlubeň, které budou děti při hrách bavit a inspirovat. Caparti se naučí zvládat chůzi nahoru i dolů a časem zjistí, že takto nerovný terén je úžasnou dráhou pro autíčka nebo že se z kopečka dají pouštět míčky a kuličky.
Jak na to? Ve stávajícím trávníku vyřízněte dva stejné kruhy (na tyč přivažte libovolně dlouhý provázek s nožem, zapíchněte ji do trávníku a vyřízněte kolem ní kruh). Trávník z kruhu sejměte, z jednoho odeberte podle potřeby zeminu a přidejte ji do druhého – udusejte,vraťte trávník a máte hotovo. Chybějící trávník můžete případně dosít a nezapomeňte celé zalít, aby se trávník uchytil.
Venkovní kuchyň pro malé kuchaříčky
Stačí vám pár kousků dřeva a můžete dětem i venku vytvořit kuchyňku, „jakou má maminka“. Ke stěně domu, plotu či jiné pevné části připevněte širší prkno (polici), namalujte několik kruhů (varné desky) a na světě je krásný sporák. Vylovte ve skříni pár starších hrnců, misek a vařeček a vaše dítko bude nadšené. Z procházky v lese si můžete nanosit šišky, poslouží i kamínky a mušličky, které jste si přivezli z dovolené, ořechy, případně čerstvě posekaná tráva, ze které vám dítko připraví „výtečný salát“. Otrlejší rodiče můžou přidat kbelík s vodou a těšit se na „kašičku“ z písku nebo zeminy.
Pro hovoří skutečnost, že manipulace a míchání všech těchto věcí různých textur je pro dítko smyslovým zážitkem.
Křídy v pohotovosti!
Pokud nemáte terasu s dřevěnou podlahou nebo plot, který by děti mohly bez omezení opatřit svými výtvory, můžete jim na plot připevnit tabuli nebo dřevěnou desku, na kterou budou moci kreslit. Účel splní i nášlapné kamenné či betonové plochy v trávníku. Křída se dá opláchnout vodou nebo prostě počkáte, až zaprší. Kromě toho, že budou děti spokojené, umožníte jim rozvíjet jejich fantazii a také jemnou motoriku.
Útulné „doupě“
Postačí vám několik dřevěných kolíků, lehká plachta (prostěradlo), prádelní šňůra a za pár minut svému dítku postavíte útulný úkryt před sluníčkem a místo pro odpočinek. Plachtu také můžete jen přehodit přes natažené prádelní šňůry nebo připevnit k plotu či natáhnout mezi stromy. Větší raubíři určitě ocení stan postavený v klidném zákoutí zahrady, kde budou mít od rodičů chvilku klid. 🙂
Čtěte také:
- Na koně ve dvou letech – hazard nebo zajímavá aktivita?
- Děti a láska k přírodě: tipy na hry v plískanici i vedru
- Hurá! Vyrážíme na kola
Pískoviště = nutnost
Pokud si už vaše dítko prošlo fází „všechno musím ochutnat“, vlastní pískoviště na zahradě je trefou do černého. Samozřejmostí jsou nákladní auta se sklápěcí korbou, bagr a nejrůznější nádoby a formičky, které zabaví i větší děti. Můžete pořídit hotové plastové pískoviště, nebo si ho vybudovat sami.
Podle svých prostorových možností vykopejte v zemi jámu (čtverec, obdélník), dno zpevněte prkny, dlažebními kostkami nebo cihlami a na ně umístěte geotextilii. Poté zasypte pískem. Je dobré, aby pískoviště mělo vyvýšené okraje, aby děti písek nerozšiřovaly dále po zahradě a případně bylo i čím zakrýt, aby bylo chráněno před deštěm. I když dětem by vzniklá kašovitá hmota dozajista nevadila. 🙂
Jestli máte na zahradě dostatek prostoru, můžete dětem vytvořit i druhé pískoviště, respektive místo, kde budou místo písku drobné kamínky. Opět to dětem nabídne možnost poznat a osahat si různé materiály, což napomůže rozvoji jejich smyslů.
Houpání pro radost
Máte-li na zahradě vzrostlý strom se šikovně vyklenutou silnou větví, úplně se nabízí umístění houpačky. Další zábava, kterou děti zbožňují. A co si budeme povídat, i my dospělí se občas rádi pohoupeme. 🙂 Pro menší děti samozřejmě pořiďte houpačku pro ně určenou, ze které nevypadnou, těm starším bohatě postačí obyčejné dřevěné sedátko pověšené na lanech (pochopitelně důkladně připevněných).
Zde se můžete podívat na další skvělé nápady, které vaše děti určitě ocení.
Zdroj fotek: Profimedia, Facebook