babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Po porodu > Jizva po císařském řezu > Zotavení po porodu císařským řezem
Zotavení po porodu císařským řezem
Čeká vás plánovaný císařský řez? Honí se vám hlavou stovky otázek? Obáváte se, co přijde po operaci? Odpovědi na nejčastější otázky naleznete v článku.
Jak na tom budu psychicky?
Jak se budete cítit, závisí na tom, co se stalo před a během samotného porodu vašeho děťátka. Záleží také na tom, jaká jsou vaše očekávání. Psychiku může ovlivnit to, zda císařský řez plánovaný, nebo čelíte stavu po akutní sekci, se kterou jste nepočítala.
Můžete být ráda, že porod už je u konce a vy jste vděčná, že vy a vaše děťátko jste v pořádku, můžete se cítit spokojeně, protože šlo všechno podle plánu.
Nebo můžete být naštvaná a zklamaná, že jste neporodila své dítě vaginálně, jak jste doufala. Pokud se průběh porodu zkomplikoval a musel být proveden císařský řez, můžete se cítit hluboce rozrušená tím, čím jste si prošla. Nezřídka cítí maminky dokonce vinu, že nedokázaly dítě porodit vaginálně.
Co pomůže zahojit poraněnou psychiku maminky
To, co může pomoci vašemu emocionálnímu uzdravení, je znalost důvodu, proč byl císařský řez proveden. Poté, co se vaše dítě narodí, měla byste mít možnost mluvit o tom, co se stalo. Se svou porodní asistentkou nebo porodníkem. Svěřte se jim se vašimi pocity. Vysvětlí vám, že pocit viny opravdu není na místě.
S nimi si také můžete promluvit o tom, jaký vliv může mít císařský řez na případná další těhotenství.
Seznamte se s průběhem porodu sekcí
Sama se můžete podívat, jak probíhá porod císařským řezem. Pokud víte, že budete rodit císařským řezem, pomůže vám to vyrovnat se s následky a delším zotavováním.
Jak na tom budu po fyzické stránce?
Císařský řez je velká operace a pochopitelně pocítíte bolest.
Můžete mít pocit, že sama vůbec nic nezvládnete a dokonce i malé pohyby, jako je například posun po posteli, vám budou činit velké potíže. Bude vás bolet zakašlání, smích.
Co pomáhá mírnit následky císařského řezu
- Velmi pomáhá si ránu na břiše přidržet rukama nebo si na břicho přitisknout polštář.
- Jezte a pijte kdykoliv, když pocítíte hlad nebo žízeň. Pijte hodně a jezte potraviny bohaté na vlákninu, pomůžou vám předejít zácpě. Nadýmání vás zbaví máta, jejíž snítky si můžete dát do vody, nebo mátový čaj. Pomoci může i žvýkačka, která rozpohybuje vaše střeva.
- Noste volné oblečení a bavlněné spodní prádlo, kalhotky, které jsou větší velikosti nebo si klidně vezměte pár boxerek od vašeho partnera. Další možností jsou speciální elastické fixační kalhotky.
- Po sundání obvazového materiálu dávejte na jizvu velký pozor, aby nedošlo k infekci. Pokud bude rána bolestivá, zarudlá či bude mokvat, okamžitě upozorněte zdravotní sestru. Stejně tak v případě, když budete mít pocit, že vaše jizva „praská“.
- Jizvu denně pravidelně sprchujte nebo omývejte vodou a osušte čistým ručníkem. Ránu ale netřete, jen na ni ručník jemně přitiskněte.
Také budete potřebovat menstruační vložky, protože krvácení z dělohy je stejné jako po vaginálním porodu.
Pokud byl císařský řez proveden akutně až během porodu, kdy se lékař snažil pomoci vašemu děťátku na svět přirozenou cestou, budete pravděpodobně cítit bolest i v oblasti hráze, zejména v případě, jestliže vám byla provedena epiziotomie (nástřih hráze).
Budu si moci od bolesti ulevit?
V případě regionální (místní) anestezie, jako je spinální nebo epidurální, byste neměla bolest cítit ještě po operaci a poté je zavedeným epidurálním katétrem tlumena bolest i na pooperačním pokoji. Katétr se zpravidla odstraňuje druhý den po operaci.
Při celkové anestezii je zajištěna úleva od bolesti po celou dobu, co budete spát. Dávky proti bolesti také můžete po probuzení ovládat sama, takzvanou „pacientem řízenou analgezií“ (PCA), která je často používána brzy po porodu císařským řezem. Lék proti bolesti je vám podáván přímo do žíly, dávkování ovládáte stisknutím tlačítka.
Díky podaným anestetikům se budete lépe pohybovat, budete moci lépe chovat a nakrmit své děťátko, proto tuto pomoc neodmítejte. Čekáním, až bolest sama odezní, nepomůžete sobě ani svému děťátku. Léky proti bolesti nemusí být překážkou v kojení.
Budu dlouho ležet?
Zpočátku budete mít pravděpodobně pocit, že už nikdy nebudete chodit. Takže vás asi překvapí doporučení porodní asistentky, abyste vstala a hýbala se. I když je to poslední věc, kterou máte chuť dělat, stojí to za námahu.
Zkuste se po porodu postavit hned, jakmile to bude jen trochu možné, rozhodně ale do 24 hodin.
Čím dříve začnete chodit, tím lépe pro vaše tělo. Být mobilní také znamená to, že vám může být odstraněna cévka, která se obvykle nechává po dobu nejméně 12 hodin po poslední epidurální anestezii. Uvidíte, že každý další pohyb pro vás bude snazší a snazší.
Při ležení v posteli také procvičujte nohy, kotníky, zlepšíte si tak krevní oběh a zabráníte krevním sraženinám. To by mohla být vážná komplikace.
Lze kojit po porodu císařským řezem?
Ano, i po císařském řezu budete moci své dítě kojit stejně úspěšně jako po porodu vaginálním.
Velkou podporou kojení je bonding čili kontakt kůže na kůži s vaším miminkem bezprostředně po porodu.
V prvních dnech po porodu ale může být kojení kvůli bolestivosti jizvy náročnější. Nebojte se požádat o pomoc, kdykoliv budete potřebovat, a dál se snažte najít pozice, které vám budou vyhovovat.
Pohodlnou pozici vám může pomoci zaujmout i zdravotní sestra a až potom vám předat miminko ke kojení. Mnohem lépe se vám také bude kojit vleže na boku než vsedě.
Císařský řez na produkci mléka nemá vliv a většina léků proti bolesti je bezpečná i v době kojení. Užíváte-li další léky, měla byste se poradit se svou porodní asistentkou, zda je to bezpečné, případně zvolit alternativu léků.
Čtěte také:
- Vaginální porod po předchozím císařském řezu: výhody a rizika
- Neselhala jsem u porodu – důležitý krok pro maminku
- Oxytocin – hormon, který řídí obchod, emoce i porod
Jak bude vypadat jizva?
Jizva bude v podbřišku a první dny bude silná a červená. Postupně ale bude světlat a slábnout.
Co je normální
Během hojení je jizva citlivá a svědí, zvláště, když začíná dorůstat ochlupení. Můžete mít také pocit znecitlivění kolem jizvy, které obvykle za několik měsíců po operaci ustoupí, někdy však může trvat i déle.
Kdy zpozornět?
Pokud vás jizva začne bolet, je opět zarudlá a zanícená, je možné, že se rozvinula infekce. Zde je namístě okamžitá návštěva lékaře.
Péče o jizvu
Jizvu je vhodné po zhojení masírovat, například sádlem nebo měsíčkovou mastí. Pár let po operaci bude jizva pravděpodobně vybledlá a zůstane vám pouze slabá linka. Ta bude mít možná trochu jinou barvu než váš normální tón pleti, ale také může být nakonec téměř neviditelná.
Kdy půjdu domů a zvládnu to?
Pokud bude vše v pořádku, můžete jít domů po pěti dnech po operaci.
Doma byste potom neměla zvedat nic těžšího, než je vaše děťátko. Bohužel, zákaz zvedání platí i pro vaše starší dítko, které už pochopitelně něco váží. Namáhavý pro vás bude pohyb směrem vzhůru – vstávání a pohyb, při kterém budete nešetrně tlačit na jizvu. Tabu by měly být veškeré těžké práce v domácnosti i okolo domu.
Rozhodně se nestyďte požádat o pomoc. Některé pohyby pro vás budou bolestivé až do šesti měsíců po operaci.
Infekce může být nepříjemnou komplikací
Jestliže se ani v dalších dnech po operaci nebudete cítit dobře, opět to může být známkou infekce. A to i v případě, že jste měla antibiotika v průběhu operace.
Pokud se infekce potvrdí, bude nejspíš nutná hospitalizace. Může se totiž jednat o infekci v jizvě (rána je zarudlá, bolestivá, mokvá), infekce se také může objevit v děloze (s velkým či nepravidelným krvácením, případně zapáchajícím výtokem). Příčinou obtíží může být rovněž infekce močových cest, provázená bolestí a pálením při močení. Lékaře byste měla navštívit i tehdy, když se u vás objeví horečka.
Homeopatické tipy
Pro lepší průběh operace a rekonvalescenci
- prevence krevních ztrát – Arnica montana 15 C – působí na stěny cév a zvyšuje jejich elasticitu. Užívání – před plánovanou operací 14 dní 5 granulí 2x denně
- lepší psychické pohodlí, zvládnutí strachu – Gelsemium sempervirens 15 C. Užívání – 14 dní před operací 1x denně, v případě potřeby možno i 2x denně
- posílení imunity – Oscillococcinum. Užívání – 1 tuba za týden
Z uvedených homeopatik si připravte koktejl – do malé láhve neperlivé vody dejte dávku homeopatik na celý den včetně Oscillococcinum 1x za týden a po protřepání popíjejte v průběhu dne.
Pokud přípravu nestihnete v plném rozsahu, zbytečně se tím netrapte, svůj velmi pozitivní význam má i podávání homeopatik po operaci.
Pooperační zotavení
Samozřejmě platí, že čím rychleji po operaci s užíváním začnete, tím rychleji se efekt dostaví.
K přípravě koktejlu je dobré použít plastovou láhev od vody – nejlépe s pítkem, které brání rozlití. Opět je dobré vyrobit si koktejl už před operací a ponechat si ho v malé plastové lahvičce na nočním stolku. V okamžiku, kdy vám ošetřující personál povolí přijímat tekutiny – nejdříve většinou čaj, můžete pomalu začít popíjet i homeopatický koktejl (vždy po předchozím protřepání).
K přípravě koktejlu použijte:
- zotavení cév – Arnica montana 15 C – 3x denně 5 granulí
- hojení řezných ran, tenké jizvy, napomáhá zhojit podrážděný epitel močové trubice po zacévkování – Staphysagria 9 C – 3x denně 5 granulí –
- pomoc s náhradou ztráty tekutin (krev, plodová voda) – China 9 C – 3x denně 5 granulí
Odborný garant textu: www.svethomeopatie.cz