Zavinování dělohy po porodu

Během těhotenství se děloha zvětší ze 60–80 g na přibližně 1 kg, aby se dokonale přizpůsobila miminku uvnitř. Bezprostředně po porodu se začíná vracet do svého původního stavu před otěhotněním (zavinuje se).

15-shutterstock_1040014360-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Šestinedělí

Po porodu, po odloučení placenty, dochází v těle rodičky k hormonálním změnám, které zmenšení dělohy podporují (zmenšují se svalové buňky, smršťují se svalová vlákna). Proces zavinování dělohy provází bolesti podobné slabším kontrakcím.

Intenzita bolesti se může zvyšovat během kojení, kdy se do krve vyplavuje hormon oxytocin (vyvolává stahy svalových vláken). Více bolestivě potom vnímají zavinování dělohy ženy vícerodičky. Na svou původní velikost a místo (do malé pánve) by se měla děloha vrátit do konce šestinedělí – tento stav zkontroluje gynekolog při prohlídce po šestinedělí.

Kojení jako přirozená podpora zavinování

Proto spousta maminek během kojení v prvních dnech po porodu pociťuje silné bolesti připomínající kontrakce. Ačkoliv je to nepříjemné, bolesti jsou dobrým znamením, že se děloha zavinuje. Někdy může být bolest tak silná, že maminky potřebují lék na zmírnění bolesti. Vždy je ale na místě domluva s lékařem.

Zavinování dělohy při kojení opět ovlivňuje hormon oxytocin, který se při stimulaci bradavek vylučuje do krve. Pokud maminka kojit nemůže, může si do jisté míry pomoci sama „ruční“ stimulací bradavek.

Tlačení na břicho

Další způsob, jak zavinování dělohy podpořit. Můžete si břicho přitlačovat rukama, mnohem lepší a přirozenější ale je, když si budete na břicho pokládat své miminko.

Pokud nejste po císařském řezu, netrápí vás bolavé bradavky nebo nemáte příliš nalitá prsa, můžete vyzkoušet i spánek na břiše. Skvělým pomocníkem je v tomto případě polštář nebo smotaný ručník, který pod bříško vložíte.

Masáž

Také masírování bříška může děloze pomoci, aby se rychleji zavinula. Správnou techniku vám ukáže porodní asistentka nebo dula. K masírování jsou vhodné éterické olejíčky, například řebříček, jalovec, cypriš, geranium, grapefruit. Samozřejmostí by ale měla být konzultace s odborníkem na aromaterapii.

Čtěte také:

Všemocné bylinky

Se zavinováním dělohy vám pomohou i bylinné čaje. Na svalstvo dělohy má dobrý vliv například kontryhel nebo malinové listy.

Často „na malou“

Pro správné zavinování dělohy je také velmi důležité pravidelné močení. Aby se děloha mohla zavinout, potřebuje dostatek místa, což plný močový měchýř neumožňuje. Také bolest při zavinování je menší, když na dělohu močový měchýř netlačí.

Hlavně v teple

Pro šestinedělku je celkově dobré, aby byla v teple a neprochladla. Teplo je však dobrým pomocníkem i při samotném zavinování dělohy – dokáže utlumit bolesti. Vyzkoušejte nahřívací polštářek nebo zahřívací láhev, které na bříško přiložíte.

Když se vyskytnou problémy

Někdy se ale děloha nezavinuje tak, jak by měla a objevit se může i komplikace v podobě silného krvácení (to může být způsobeno infekcí nebo „zbytky“ placenty, která nebyla při porodu dokonale vypuzena). Při těchto potížích co nejdříve navštivte lékaře. Někdy je potřeba dělohu „vyčistit“ chirurgicky, v případě zánětu léčba spočívá v podávání antibiotik.

15.12.2023 1:02 | autor: redakce Babyweb | zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/estinedl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist