Jak vybrat správný batoh do školy

Učebnice, sešity, penál, svačina, voda s pitím – tohle všechno a mnohem víc musí na zádech vláčet dennodenně žáček do školy. Že mnohdy váha jeho tašky odpovídá polovině váhy nositele? Koho to zajímá? Školské úřady rozhodně ne. Abychom nezničili postavu našeho školáka, pořídíme mu dobrou aktovku nebo batoh. Tu nejlepší, jakou můžeme. Nová páteř totiž koupit nejde.

Pravidlo číslo 1: Ergonomie

Batoh nesmí dítě převyšovat ani mu viset ke kolenům, stejně tak nesmí být širší než jeho nositel. Tyto faktory ovlivňují těžiště, které se při nesprávném výběru může pozměnit a způsobit špatné držení těla.

Záda batohu musí být stabilní, pevná a ergonomicky tvarovaná. Batoh by měl stabilně držet tvar i tehdy, když ho postavíte na zem poloprázdný (a ne pouze v případě, kdy je v obchodě důkladně vycpán papírem).

Kvalitní zpracování bez ostrých předmětů, kovových komponentů, přebytečných popruhů a visacích prvků zabraňuje zbytečným úrazům.

Batoh nesmí obsahovat látky škodící dětskému zdraví – nebezpečná barviva, agresivní rozpouštědla a další.

Pravidlo číslo 2: Vsaďte na specialisty

Nezáleží na tom, rozhodnete-li se pro nákup online či v kamenném obchodě, důležité je, abyste nakupovali tam, kde se na prodej batohů do školy specializují. Vyvarujte se sportovním potřebám – batohy, které nabízejí, nejsou určeny ke každodennímu nošení knih. Sportovní batoh skvěle využije váš syn, když půjde s teniskami a mikinou na atletiku.

V podniku zaměřeném na prodej zavazadel najdete jen kvalitní a vyzkoušené zboží, vyškolené asistentky prodeje poradí s vhodným typem batohu a upozorní na detaily, které by mohly zůstat opomenuty.

Zásada číslo 3: Popruhy

Až správné nastavení popruhů udělá z tašky vhodného společníka. Věnujte tomuto úkonu opravdu čas a nesázejte na nastavení z továrny (vaše dítě tam modelem nestálo). Zkoušejte nastavení tak dlouho, dokud nebude dítě spokojené.

Spony (klipsny) nesmí prokluzovat a musí dostatečně fixovat nastavení. Změna délky nemá být náročným úkonem – délku budete v průběhu roku několikrát měnit. Vyroste-li dítě nebo si obleče zimní bundu, bude potřebovat delší popruhy. Novinkou posledních let je spodní smyčka na popruhu, která umožňuje další dodatečné přizpůsobení ergonomii mladého studenta.

Nejvhodnější popruhy jsou zpevněné polstrováním, například značka High Sierra nabízí popruhy se speciální síťovinou, která zabraňuje pocení v místech, kde se dotýkají těla. Setkat se můžete také s popruhy tvarovanými do písmene „S“. Ty jsou určené hlavně pro ženy, protože se lépe přizpůsobí jejich specifickému držení těla.

Důležitá je i šířka popruhů, čím jsou širší, tím méně se zařezávají do zad a ramen a lépe rozkládají přenášenou váhu. Neměly by být užší než 3 cm. Na lemování nesmí být ostré hrany.

Žáček z kategorie hudebních fandů ocení, když na popruhu najde speciální kapsičku na hudební přehrávač nebo mobilní telefon.

Zásada číslo 4: Váha

Kvalitní batoh nemůže vážit 200 gramů, ale ani 2 kilogramy. Ideální je držet se mezi těmito dvěma parametry. Dobré batohy jsou vyrobeny z lehkých, ale přesto odolných materiálů, takže běžně na cedulce uvidíte hmotnost 600 gramů. Taška s integrovanou vypolstrovanou přihrádkou na notebook nebo s několika dělicími přepážkami pochopitelně váží více.

Moderní batohy mají systémy, které pomáhají školákům absorbovat váhu těžkých knih a jiných předmětů nezbytných pro výuku.

Čtěte také:

Zásada číslo 5: Kapsy a kapsičky

Klokánkovi sice stačí jedna velká kapsa, syslovi dva postranní vaky v tlamičce, student však potřebuje daleko více úložného prostoru. Do hlavní kapsy se schovají knihy, své místo potřebuje penál, svačina, mobilní telefon a další drobnosti, které by měly být přehledně uložené v menších kapsách. Boční síťované kapsy dobře poslouží pro láhev s pitím, které se v případě nehody nevylije dovnitř batohu.

Na klíče je skvělý speciální háček – už žádné usilovné štrachání na dně batohu před domovními dveřmi! Mobil nebo čtečka se ve speciální kapse tak snadno nepoškrábají.

Zásada číslo 6: Barvičky

Barvy a motivy budou to jediné, co bude u batohu zajímat vaše dítě. Jenže až okouzlení pomine, batoh s oblíbenou postavičkou se brzy okouká.

„Většinou jdeme pro nový batoh, až když z něj Vendy vyroste, skvrny se nedají vyčistit nebo se jí zprotiví motiv. Třeba prasátko Pepu chtěla vyměnit už po měsíci, tehdy byla ve třetí třídě. Křičela, že si batoh nevezme, takže jsme museli koupit nový, do té doby bylo každé ráno velmi stresující,“ vzpomíná paní Růžena z Dobříše.

Lepší je investovat do batohu s univerzálním designem, přesto v oblíbených barvách malého školáka. Preferujte zářivější barvy (alespoň na části batohu), které řidiči zpozorují dříve než černou. Ideální jsou reflexní prvky. Bezpečnost nade vše!

Zásada číslo 7: Neškudlíme

Kvalitní batoh nekoupíte za 300 Kč ani za 600. Ne, nepořídíte. Nehádejte se. Až kolem tisícovky se začínají pohybovat batohy, které nezničí záda dítěte a nerozpadnou se po týdnu nošení. Podle průzkumu společnosti Veturo.cz je to i cena, kterou jsou rodiče ochotni investovat do nového batohu.

Raději si připlaťte za kvalitní batoh a další nedůležité doplňky jako sáčky na cvičky nebo penály kupte neznačkové s oblíbenými postavičkami. Jejich případná výměna tolik neprovětrá peněženku.

Zásada číslo 8: Detaily

  • Zipy by měly mít dostatečně velké taháčky, s nimiž si i malý školák snadno a rychle poradí, lepší jsou dvoucestné.
  • Kapsa pro notebook či tablet je nutností. Nosí-li vaše dítě do školy elektronické nezbytnosti, ať už kvůli zábavě, nebo pro studijní účely, neměly by se poškrábat o ostatní předměty v batohu.
  • Důležitá je i horní rukojeť (držadlo), za níž se zavazadlo snadno zvedá či zavěšuje.
  • Většina batohů se dnes vyrábí z kvalitních ripstopových tkanin, polyuretanu a polyesteru, které jsou zdravotně nezávadné, lehké a odolné zároveň. Látkový výrobek rozhodně nedrží svůj tvar.
  • Pro prvňáka spíše volte klasickou aktovku, batoh počká do druhé nebo třetí třídy.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist