babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Jak otěhotnět > Jak podpořit otěhotnění > Vše o menstruaci
Vše o menstruaci
Menstruační cyklus je často individuální a jeho délku mohou ovlivnit i vnější vlivy, např. cestování nebo prodělaná nemoc. Pozoruje-li žena odchylky od „normálu“, měla by je konzultovat se svým ošetřujícím gynekologem.
Menstruační cyklus je často individuální a jeho délku mohou ovlivnit i vnější vlivy, např. cestování nebo prodělaná nemoc. Pozoruje-li žena odchylky od „normálu“, měla by je konzultovat se svým ošetřujícím gynekologem.
Bolestivá menstruace
Menstruace se nejčastěji vyskytuje u dívek mezi 10–14 rokem a mizí kolem padesátky tzv. přechodem. Některé ženy prožívají období menstruace hůře než jiné – menstruace je bolestivá, provázená zvýšenou citlivostí prsů, migrénami, depresemi, podrážděností či lítostivými náladami. Zhoršují-li tyto projevy kvalitu ženina života, hovoříme o premenstruačním syndromu (PMS), jehož projevy je vhodné konzultovat s odborníkem, např. s psychogynekologem.
Vstup do rubriky: Menstruace
Jak na menstruační bolesti
Jednoduchým dechovým cvičením můžeme zkusit zmírnit bolesti samy. Stačí silně ve třech fázích vydechnout do břicha tak, aby se viditelně třikrát propadlo. Chvíli zadržte dech a potom se pomalu a zhluboka nadechněte. Nakonec opět zadržte na chvilku dech. Tato masáž může také po delším praktikování (několikrát denně po dobu deseti minut třeba i několik měsíců) zpravidelnit nepravidelnou periodu. Velmi účinné je také skákání na trampolíně, které může pomoci dokonce i s inkontinencí.
Co se děje během menstruace
Během menstruačního cyklu zažívá ženské tělo doslova hormonální bouři. Hladiny některých hormonů se zvyšují i více než desetinásobně, aby opět klesaly, a důsledkem toho zažívá mnoho žen výkyvy nálad. V průběhu menstruačního cyklu se vyvine vajíčko (příležitostně i více), které se v době ovulace uvolní a putuje do dělohy. Zatímco vajíčko zraje ve vaječníku, v děloze se vyvíjí výstelka. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, děloha se výstelky zbaví a to se projeví krvácením, tedy menstruací. Současná žena prožije za svůj život až 400 menstruačních cyklů.
Menstruační pomůcky
Historie menstruačních pomůcek je velmi stará – obdobu dnešních tamponů využívaly ženy již ve starověkém Egyptě nebo Řecku. V dnešní době se stále více žen zajímá o množství odpadu, které za svůj život vyprodukují právě díky menstruaci a používáním jednorázových pomůcek. Nejen pro ně (některé ženy trpí alergií na jednorázové hygienické pomůcky) existují kromě jednorázových vložek nebo tamponů i dlouhodobější alternativy. Těmi jsou například biodegradabilní a nebělené vložky, textilní pratelné vložky, tampony z mořské houby, které vydrží až šest měsíců, nebo na západ od našich hranic stále oblíbenější menstruační kalíšky. Podobně jako u miminek existuje bezplenková metoda, mohou ženy vyzkoušet bezvložkovou metodu, kterou podrobně popsala ve své knize „Regelschmerz ade! Die freie Menstruation“ Němka Caroline Oblasser.
Vstup do rubriky: Menstruace