babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Ty máš ale roupy!
Ty máš ale roupy!
Oblíbené rčení babiček, které má hluboké opodstatnění. Když je dítě neklidné, neposedné, nemusí jít jen o známku jeho nezkrotného temperamentu, ale mohou ho trápit roupy – velice nepříjemní cizopasníci.
Časté příznaky
Vaše dítě má neklidné spaní? Často se škrábe na zadečku? Přes den je unavené, rozladěné? Pak by mohlo být postiženo oxyuriázou, poměrně běžným parazitárním onemocněním, které trápí hlavně děti. Prostě má roupy.
Roupy trápí v noci
Způsobuje je malý bílý červík asi centimetr dlouhý, jehož dospělí jedinci žijí v tlustém střevě a larvy dorůstají v tenkém střevě. O tomhle svém podivném nájemníkovi zpravidla postižený neví do té doby, než se večer či v noci vydají dospělé samičky směrem k jeho řitnímu otvoru. Vylezou na jeho kraj a kladou tam vajíčka. To nepříjemně svědí a dítě nutí se podrbat.
Věčný koloběh
Vajíčka se dostávají na ruce, za nehty, ale i na pyžamo a prádlo. Odtud hrozí nákaza. Infekční vajíčka běžným okem neviditelná se snadno zanesou do úst. Nastává nepříjemný koloběh, na jehož konci mohou být zdravotní komplikace, pokud se nemoc neléčí.
Masivní infekce roupem dětským může vést až k zánětům močového měchýře, pohlavních orgánů u dívek, někdy i k zánětu slepého střeva. Záležitost je o to záludnější, že odhalit roupy není vůbec snadné.
Lov na červíka bývá obtížný
Uspěje jen bedlivý pozorovatel. Zaměří se na prádlo a lůžkoviny, ale i na stolici dítěte. Tam se dá malý červík vidět běžným okem. Ale není to pravidlem, nemusí se vám povést ho tam objevit. V případě podezření na roupy je proto dobré si o tom promluvit s lékařem.
Nelze však očekávat nějaké speciální vyšetření, i když i to existuje. Spočívá v tom, že se v okolí konečníku nalepí speciální lepicí páska, na které se vajíčka zachytí a pak je odhalí v laboratoři pod mikroskopem.
Obvykle však lékař nasadí rovnou antihelmetika, tedy přípravky proti střevním cizopasníkům. Problémem ale je, že sice roupy zlikvidují, ale neochrání dítě před další nákazou. A té se v dětském kolektivu lze jen těžko vyhnout.
S hračkami koluje i nákaza
Oxyuriáza je sice kosmopolitní choroba, ovšem na to, jak je rozšířená, se toho o ní ví dost málo. Někteří lidé si myslí, že roupy lze chytit od domácích mazlíčků nebo se nakazit ze zkažených potravin. Přitom si za kontaminaci mohou jen lidé sami.
Děti, které mají vajíčka za nehty, je snadno mohou přenést na hračky, s nimiž si pak hrají všechny děti ve školce, nebo na jídlo, jež někdo další sní, nemluvě o strkání nemytých rukou do pusy. Proto je při prevenci i léčbě tak důležité přísné dodržování hygienických zásad, aby nedošlo k opakované infekci či k přenosu mezi členy rodiny.
Vajíčka i larvy totiž mají schopnost přežívat mimo organismus, při pokojové teplotě a ve vlhkém prostředí až několik dní. Sucho jim tolik nesvědčí.
Čtěte také
- Na bolest bříška nejdřív zkuste osvědčené fígle babiček
- 10 mýtů o vši dětské
- Onemocnění způsobená parazity
Sladkosti jsou tabu
Po podání léku symptomy obvykle velmi rychle zmizí. To neznamená čas k oddechu. Přeléčit by se měla celá rodina a třeba i paní na hlídání. Pak je potřeba pořádně vygruntovat, tedy vyvařit spodní prádlo, povlečení, ručníky nebo vyprat minimálně při teplotě 60 stupňů. Nepoužívat mycí žínky, ostříhat nehty na krátko a důkladně si mýt ruce.
Také je dobré vyřadit z jídelníčku dítěte sladkosti, které roupům dělají moc dobře. Naopak nesnášejí česnek, cibuli, ostrá koření, kyselé a hořké potraviny, to ale dětem zpravidla také nejede.
Dospělí mohou zkusit i nějaké antiparazitické kapky a čaje, ovšem jako doplňkovou léčbu. Samy o sobě urputné podnájemníky, jakými roupy jsou, nevypudí.
Taky není na místě ostych a obavy, že si lékař či lidé z vašeho okolí budou myslet, že jste doma s hygienou na štíru, pokud se zjistí, že vaše dítě má roupy. Vzhledem k tomu, jak snadno se tento parazit hlavně mezi dětmi šíří, nebudete žádnými exoty.
Další cizopasníci
Na rozdíl od roupů je škrkavka dětská u nás vzácná a taky není snadné ji odhalit. Přitom je to nejrozšířenější střevní parazit na světě. Obvykle na ni padne podezření, když dítě trpí vleklým kašlem a dýchacími obtížemi, na které už lékař vyzkoušel nejrůznější prostředky, a nic nezabralo. Tento poměrně dlouhý červ (10 až 20 cm) parazituje ve střevě člověka, tam taky kladou samičky vajíčka, která odcházejí stolicí z těla.
V oblastech, kde se používá lidských výkalů jako hnojiva na polích, se snadno může kontaminovat zelenina či ovoce, a pokud je dostatečně neomyjeme, dostane se nám vajíčko do organismu. Jakmile se škrkavku podaří odhalit, léčení není nijak složité.
Opravdu jen zřídka je možné se nakazit tasemnicí. Hlavní zásadou prevence je dostatečná tepelná úprava masa.