10 mýtů o vši dětské

Veš dětská (Pediculus capitis) je hmyz, který cizopasí v lidských vlasech, kde saje krev. V raném stadiu veš nazýváme „hnida“, vypadá jako hnědé vajíčko přichycené na vlasech, dospělá veš měří asi 3 mm. Na nohách má jakési drápky, kterými se jako kleštěmi drží u kořene vlasů. Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Panuje o něm mnoho mýtů a nepravd. Tady je 10 z nich.

1. Přípravky proti vším zničí dětem vlasy

Někde se ve školách s dětskou vší bojuje těžko, protože matky se bojí, že zničí krásné dlouhé vlasy svých dcer, a tak je neodvšivují. Vši se tak dále množí a přenášejí na ostatní.

Kdysi se vši odstraňovaly petrolejem a ten byl opravdu zdraví nebezpečný, ale dnešní přípravky jsou mnohem šetrnější. Je určitě lepší odvšivovat než vši ve vlasech nechat. I když tento parazit není přenašečem závažných chorob, zavšivená hlava nejen svědí, ale může způsobit i další obtíže. Dermatitidu, vypadávání vlasů, alergické reakce na vší trus, který se vetře do drobných poranění.

Je zbytečné někomu kvůli vším stříhat krásné dlouhé vlasy, ale kdo je domů často nosívá, kratší sestřih asi uvítá. Do škol a školek se také doporučuje nosit vlasy stažené do ohonu a ráno za uši kápnout teatreeoil, který vším nevoní.

2. Vši a hnidy stačí vyčesat bez použití vhodného šamponu

Bez použití odvšivovacího šamponu to prostě nejde, protože všechny vši a hnidy nevybere ani cvičený šimpanz. Vždy v hlavě něco zůstane a dál roste a množí se. Šampony usmrtí živé vši. Odvšivovací šamponovou kůru je třeba opakovat, abyste zlikvidovali přežívající hnidy. Obvykle za sedm až dvanáct dní. I po druhé kůře je potřeba znovu z vlasů ručně vyčesat mrtvé i živé parazity.

3. Chytnou je jen špindíry

Chytnout vši může i nejčistotnější dítě světa, pokud se vyskytne v dětském kolektivu, kde jsou vši.

4. Kdo má barvenou hlavu, je nechytne

Je pravda, že lidé s barvenou hlavou vši nechytají tak často jako ostatní, ale mohou vši chytnout také. Jen holohlaví nebo lidé s hodně krátkými vlasy by se vším mohli vyhnout.

5. Žijí jen, když je venku teplo

Veš žije za jakéhokoli počasí.

Čtěte také:

6. V oblečení a na nábytku veš zemře

Kromě hlavy je třeba odvšivit i všechno kolem, hlavně povlečení, oblečení, hřebeny, veš tam sice nepřežije dlouho, ale žije ještě 24 hodin, takže může zase zalézt do již odvšivených vlasů a vše se znovu opakuje.

7. Umí přeskočit z hlavy na hlavu

Veš není skokan, umí jen přelézt, proto ji většinou nechytají dospělí, protože v kolektivu nedávají tak často hlavy dohromady.

8. Výborné jsou psí odvšivovací šampony

Šampony určené zvířatům na dětské hlavy nepatří, hrozí silná alergická reakce.

9. Může přelézt i jinam po těle

Veš dětská žije jen na hlavě, její příbuzné (veš šatní a muňka) může žít i jinde, ale dětská veš jen v dětských vlasech.

10. Odvšivovací šampon hradí zdravotní pojišťovny

Ne, vše na odvšivení si musíte koupit sami. Prodává se to bez receptu, ale vyplatí se nechat si od lékárníka poradit, jaký typ šamponu je zrovna účinný, popřípadě který je vhodný pro rizikovou skupinu alergiků, těhotných apod.

16.3.2016 12:11 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist