babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Výživa, pohyb > Dieta v těhotenství > Těhotná vegetariánka: Lepší je informovat než odsuzovat
Těhotná vegetariánka: Lepší je informovat než odsuzovat
Vegetariánství se rozmáhá a lidé se už na ně nedívají tolik skrz prsty jako dřív. Ovšem těhotné vegetariánky se příliš s pochopením nesetkávají. A to nejen u nás, ale i v jiných evropských zemích. V zámoří panuje větší tolerance.
Strach z kritiky
Už přes tři roky by se v ledničce Alexie (33), mladé Francouzky, která se přestěhovala do Kanady, nenašlo ani maso, ani ryba. A nehodlá na tom nic měnit ani v těhotenství. „Stala jsem se vegetariánkou z etických důvodů, které samozřejmě trvají, i když čekám dítě,“ říká Alexia. Přiznává, že začátky nebyly lehké, tofu jí nechutnalo, naopak chuti na maso se těžko zbavovala. Ovšem „nezhřešila“ ani kolečkem salámu.
Joëlle (26) je Kanaďanka žijící v Quebecu. Vegetariánkou je od svých 16 let, rovněž z etických důvodů, a už má dvě děti. Své stravovací návyky si zachovala i v těhotenství. „Neměla jsem tolik strach o děti, ale z toho, co na to řekne můj lékař nebo porodní asistentka,“ přiznává.
Hlad po informacích
Obě ženy si především snažily sehnat dostatek informací o stravování v těhotenství. Na internetu na stránkách vegetariánských organizací našly, co potřebovaly. Alexia připouští, že nikdy nebyla tak dobře informovaná o luštěninách a cereáliích jako v těhotenství. „Předtím šlo jen o mě, o moje tělo, ale teď už nenese člověk odpovědnost jen za sebe.“
Joëlle si pročetla různé vegetariánské blogy i odborné publikace a setkala se s pochopením i u svého lékaře. „Měla jsem stejnou péči jako ostatní těhotné. Všechny výsledky byly v pořádku, a když jsem doktorovi oznámila, že jsem vegetariánka, vůbec mi to nevyčítal,“ říká Alexia.
„Můj lékař byl překvapený, že vím, kolik proteinu potřebuju, a vitaminu B12 atd.,“ dodává Joëlle.
A co na to expertka na výživu?
Nutriční potřeby těhotných žen jsou dvojnásobné až trojnásobné, především od čtvrtého měsíce. A nedostatek některých látek v potravě může mít fatální následky. Francouzská expertka na výživu Thao Bui Phuong radí těhotným ženám, aby braly těhotenské vitaminy.
„Je jedno, jestli jsou vegetariánky nebo ne, tyto vitaminy dodají tělu, co potřebuje. Především je ale třeba jíst dostatečné porce vyvážené stravy.“
Připomíná také kyselinu listovou jako vhodnou prevenci některých vrozených vývojových vad plodu. Vyskytuje se třeba ve špenátu, brokolici, ve fazolích. Protože není jistota, že z přírodních produktů ji tělo dostane dostatek, doporučuje výživová expertka brát si ji ve formě potravinového doplňku.
Čtěte také:
- Na sushi raději zapomeňte aneb Co je v těhotenství bezpečné
- Těhotná vegetariánka nemusí být zatracovaná
- Několik tipů, jak se stravovat v těhotenství
Všechno nahradit nejde
Stejně důležitý je i vitamin B12. Protože budoucí maminky-vegetariánky nejedí ani maso, ani ryby, které jsou jeho zdrojem, dohánějí to vejci a mléčnými produkty, jež ho též obsahují. Veganky to mají horší, protože nutriční kvasnice, případně mořské řasy mají jen nevýrazný účinek na jeho hladinu v krvi.
Pro vývoj nervového systému plodu jsou životně důležité esenciální kyseliny, hlavně omega 3. Pokud matky nejedí ryby, měly by zvýšit přísun olejů bohatých na tuto kyselinu (např. řepkový), případně si pomoci potravinovým doplňkem.
Vítaní spojenci v jídelníčku
V jídelníčku těhotných by nemělo chybět železo, při jeho závažném a dlouhodobém nedostatku se může plod narodit předčasně nebo s nižší porodní váhou. Železo se lépe vstřebává v těle v doprovodu vitaminu C. Proto když sníme třeba luštěniny, dáme si poté kousek ovoce, případně můžeme zvolit i jiné kombinace, například barevného salátu, sóji, mandlového mléka a dýňových semen.
Pozornost je třeba věnovat i rostlinným bílkovinám, tedy jíst dostatek semen, třeba slunečnice, sezamu, dýně, ořechy, luštěniny i řasy. Všeobecně se doporučuje konzumovat hodně semínek quinoa, které jsou ostatně hitem zdravého stravování, celozrnných cereálií a zeleniny bohaté na železo.
Speciality pro vegetariány
Joëlle ze strachu, že bude mít nedostatek vitaminu B12, což může nezvratně poškodit nervovou soustavu plodu, sáhla po potravinovém doplňku a začala víc jíst vejce.
Navíc v Kanadě je dost velký výběr potravin pro vegetariány, pro které se ani nemusí do speciálních obchodů. Bývají obohacené nejen právě o B12, ale i o železo a bílkoviny. Díky tomu, že její nejbližší jsou taky vegetariáni, nekoukala se na ni kvůli jejímu vegetariánskému těhotenství špatně ani rodina, naopak v ní měla oporu. Jiné vegetariánky však musejí v těhotenství svádět tuhý boj často právě se svými blízkými.