Těhotenství raději neodkládejte. Mohlo by být pozdě

VÁŠ DOTAZ Je mi 39 a moc bych chtěla děťátko. Vím, že je už docela pozdě, ale znám mnoho žen, které otěhotněly v mém věku a porodily zdravé dítě, i když jim někdy musela pomoci medicína, ale to i mladším. Chtěla bych se zeptat, zda mi hrozí nějaká rizika, když otěhotním v tomto věku? Proč se vlastně říká, že žena by měla mít dítě do třiceti let? Díky za odpověď. Dita.

Názor odborníka:

Prvorodičkám, které rozhodnutí otěhotnět odkládaly do vyššího věku, hrozí více rizik, to je známá věc. Podaří-li se ženě vůbec počít dítě, hrozí zejména vznik vrozených vad. Je to dáno především tím, že všechna vajíčka u ženy vznikla již v nitroděložním vývoji a nová dále nevznikají, již pouze dozrávají. S přibývajícími roky tedy logicky stoupá riziko poškození genetické informace ve vajíčku, čímž právě stoupá riziko vrozené vady.

Zdravotní nebezpečí se však vážou také k samotným matkám, kterým kupříkladu hrozí komplikace typu preeklampsie. Jedná se o otoky, bílkovinu v moči a vysoký tlak. To může vést až do stavu takzvané eklampsie, který rodičku může ohrožovat na životě. V případě eklampsie totiž dochází k silným křečím a stahům svalů celého těla, které mohou vyústit komatem či dokonce i smrtí.

O něco častěji se pak vyskytuje těhotenská cukrovka. Rizikovější je však i samotný porod a stoupá i počet komplikací v poporodním období. Mnohem častěji dochází u starších prvorodiček také k samovolnému potratu.

Je potvrzeno, že nejlepší věk pro početí prvního potomka je od 20 do 29 let. V tomto čase je totiž žena nejplodnější a existuje také relativně nízké riziko, že počne potomka s vrozenou genetickou vadou. Zcela nejideálnější je pak vzhledem k nízkému nebezpečí potratu či předčasného porodu věk do 25 let.

Přečtěte si také:

Menopauza nečeká

S otázkou odkládání těhotenství a mateřství do pozdního věku souvisí také nástup klimakteria. O stoupajícím výskytu předčasné menopauzy jsme již informovali.

I když ženy mohou o věku početí prvního dítěte rozhodovat samy, o klimakteriu to neplatí. Biologické hodiny jsou pro ženy v tomto velmi neúprosné. Samozřejmě se dá například přírodními prostředky typu Sarapis mensis či Sarapis soja nástup klimakteria do značné míry zpříjemnit či do jisté míry podpořit schopnost otěhotnět i v období klesající plodnosti, klimakterium jako takové však nic výrazněji neoddálí.

V praxi to znamená, že pokud budou ženy s těhotenstvím příliš otálet, je možné, že namísto mateřství budou nuceny řešit menopauzu.

Často se setkávám také s mylnými představami o účincích hormonální antikoncepce. Řada žen se domnívá, že pokud budou užívat pilulky, které zabraňují dozrávání vajíček, tak si zásobu ušetří do budoucna a plodné období si tím pádem prodlouží. To je však velmi scestné a nepravdivé. K úbytku vajíček totiž nedochází pouze jejich dozráváním – odumírají rovněž samy s přibývajícím věkem ženy.

Neznamená to ale, aby ženy v pozdějším věku pokusy o početí vzdávaly ze strachu, že neporodí zdravé dítě. Spíš by si měly uvědomit, že ne všechno lze vhodné odkládat na nejpozdější možnou dobu. Stárnutí pořád ještě zastavit lékařská věda nedokáže.


Odpověděl: sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist