babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Cestování > S malým miminkem do mrazu? Pozor na příliš nízké teploty
S malým miminkem do mrazu? Pozor na příliš nízké teploty
Proč vlastně potřebují i malinké děti každodenní procházky bez ohledu na počasí? Jak jim zajistit tepelný komfort, když jsou teploty hluboko pod nulou? Co jim škodí více: mráz, nebo inverze? Vše se dozvíte v našem článku.
Procházky jsou skvělé od prvních dnů
S novorozencem lze chodit na procházky hned po návratu z porodnice, je-li venku teplota do –5 stupňů Celsia. Při větším mrazu je krátký pobyt venku možný, ale delší procházka s tak malým miminkem není vhodná. U větších kojenců platí, že byste se pobytu venku s nimi měli vyhnout, spadnou-li teploty pod –10 stupňů Celsia.
Mráz je nebezpečný
Proč je pro novorozeně pobývání venku ve velkých mrazech nebezpečné? Malé miminko nedokáže dobře udržet svou tělesnou teplotu (regulovat ji umí až přibližně od půl roku věku), navíc je to pro jeho organismus velice energeticky náročné. Hrozí tedy prochladnutí, i když je dítě dobře oblečené. Na druhou stranu: při vyšších teplotách je procházka venku prospěšná, a to zvláště pro kojence starší 28 dnů.
Miminko, které je často venku na čerstvém vzduchu, lépe prospívá, má větší chuť k jídlu a zvyšuje se tím jeho obranyschopnost. Přesto by v mrazivých dnech neměla doba pobytu venku přesáhnout jednu hodinu v kuse.
Obecné doporučení zní: během celého roku by zdravé dítě dítě mělo být venku minimálně dvě hodiny denně, nejvhodnější dobou je čas kolem poledne, kdy teploty dosahují vyšších hodnot. Problematické je dodržovat toto doporučení ve velkých městech kvůli tomu, že v zimě se v nich často drží smog. Pokud je inverze, pak je namístě nechodit ven s dítětem vůbec, protože takové počasí malému dětskému organismu škodí více než samotné mrazy.
Pravidelné lékařské prohlídky u dětí
Dobrá rada nad zlato
„Dítě by venku mělo být dostatečně oblečené. Na to maminky dbají. Větší problém bývá, když se oteplí a dítě je oblečeno příliš a v kočárku se zpotí. S promrzlým dítětem jsem se v ordinaci nesetkal, ale s přehřátým a osypaným potničkami se občas setkávám,“ konstatuje MUDr. Martin Gregora.
Na co je třeba myslet vždy, je, že dítě v kočárku musí mít teplo od nožiček. Teplota ručiček není spolehlivou známkou teplotního komfortu novorozence. O tom, že mu není zima, se můžete přesvědčit přiložením dlaně na jeho nos. Nesmí studit. Místem, které je vhodným ukazatelem teplotního pohodlí či nepohodlí u malého dítěte, je zátylek – v ideálním případě by měl být suchý a teplý.
Čtěte také:
- Koupání novorozence po porodu: Ano, nebo ne?
- Bonding – láska na první dotek
- Miminko je na světě. Co by vás mohlo překvapit v prvních dnech?
Základní rada, jak obléci dítě ven, zní: jako byste oblékala sebe, ale s tím rozdílem, že se venku nebudete hýbat, takže o něco více. V kočárku je navíc miminko samozřejmě dobře zabalené ve fusaku, případně ještě přikryté dekou. V zimě obecně je lepší brát dítě na procházku v šátku raději než v kočárku – zajistíte mu tím žádoucí tepelný komfort.
Co je podstatné: Nikdy neovazujte dítěti (a to jakkoli starému) pusinku šálou či šátkem, srážející se „pára od pusy“ by mu mohla způsobit omrzliny! Oproti tomu velice důležitá je u dětí kvalitní teplá čepice, protože z hlavy dětem uniká až třetina tělesného tepla, což je více než u dospělého. Je to dáno tím, že dítě má v poměru ke zbytku těla větší hlavu.
Natírat miminku obličej v mrazech?
Mazání tváří krémem nebo mastí v mrazivých zimních dnech je třeba zvážit. Krémy se nehodí, protože obsahují vodu, která v mrazu mrzne. Vhodnější je použít třeba Měsíčkový ochranný balzám od Weledy, který neobsahuje vodu a díky výtažkům z měsíčku lékařského má zklidňující a hojivé účinky. Lepší je mast, ale vůbec nejlepší je nemazat obličej kojenci vůbec.
Každá aplikace masti citlivou kůži malého dítěte dráždí. Hojivá mast je namístě, má-li dítě podrážděnou kůži, protože více sliní. To se v zimních měsících může zhoršit. Lze použít např. Lipobase repair či Dermalibour krém nebo při cestě ven v mrazu mast Calcium panthotenicum.