Proč je kůže mého dítěte tak suchá?

Malé děti mohou trpět přesušenou kůží stejně jako dospělí a mnohem víc, protože je jejich kůže mnohem citlivější. Co dělat, abychom pokožce našich dětí prospěli?

20-shutterstock_1939090585-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kůže novorozenců je naprosto odlišná od kůže dospělého. Na svět přicházíme s nedostatečně vyvinutou epidermis, tedy pokožkou. Tato je vysoce propustná a také termoregulace a funkce mazových žláz je zcela nedostatečná.

U kojenců a batolat se rohová vrstva už vyvinula, ale ochranný film se ještě netvoří a propustnost je stále vyšší než u dospělého. Jelikož je v dětství snížena tvorba mazu, kůže ještě nedokáže dobře vázat vodu, proto je třeba o péči o dětskou pokožku věnovat zvýšenou pozornost a hydrataci dodávat různými krémy. Suchá kůže není nemoc, ale může být projevem onemocnění.

Omezte koupání

Každodenní mytí a koupání nesvědčí vlhkosti pokožky, protože spolu se špínou odstraňujete z kůže její přirozený maz. Hygieny se ale vzdávat nemusíme, ani nemůžeme. Kůži zbavujeme nečistot jako je prach, pot, maz a mikroorganismy.

„Voda sama často nestačí k důkladnému očištění pokožky. Na suchou dětskou pokožku doporučuji používat mýdla dětská, popřípadě mycí prostředky pro ekzematiky tzv. mýdlo bez mýdla, nebo sprchové oleje z lékárny,“ vysvětluje MUDr. Jiří Korda ze soukromé kožní ambulance v Mladé Boleslavi.

Klasická mýdla mají zásadité pH 9,5-10,5. Ideální mycí prostředek by měl mít pH blížící se k pH 5,5, čemuž odpovídají tzv. syndety, tedy plně syntetická pevná mýdla, která koupíte v každé lékárně.

U velmi malých dětí stačí koupání obden na rozdíl od dříve doporučované dennodenní koupele. Místo půlhodinového cachtání ve vodě, omezte koupel na deset minut, sprchování je ještě vhodnější než celková koupel. Voda by měla mít 33°C. Pokud si děti ve vodě rády hrají, dopřejte jim chvilku na začátku koupele, kdy je voda čistá, aby nemusely sedět ve vylouhovaném mýdle.

„Do koupele můžete přidat koupelové oleje z lékárny, ty jsou zvláště vhodné při větší suchosti, popřípadě ekzému,“ doplňuje MUDr. Korda.

Okamžitě namazat

Když už jste dítě vykoupali, vyndejte ho z vaničky a rychle osušte suchým ručníkem a okamžitě aplikujte zvlhčující krém, který uzavře vlhkost po koupeli, a zadrží ji tam.

„Základem je pravidelné ošetření suché kůže. Promazávadla neboli emoliencia jsou jednou z mála prevencí ekzému. Nejvhodnější promazávala jsou bez parfemace a konzervantů. Pro jednotlivého pacienta je potřeba z velkého množství krémů a mastí, které trh nabízí, vybrat takový prostředek, který vyhovuje jeho kůži a nedráždí.

Doporučuji nově zakoupený prostředek testovat několik dní na malé ploše k ověření snášenlivosti,“ vysvětluje MUDr Korda a dodává: „Na noc používáme mastnější. Krému dáváme jen tolik, aby se v krátké době snadno vstřebal, na kůži nesmí být silná vrstva krému.“

Ideální emoliencia jsou s obsahem vazelíny, parafínu, vosků a olejů, které utváření na povrchu film. Voda je zachycena v pokožce a zavírá trhliny mezi buňkami.

Správná péče o pokožku zvyšuje obranyschopnost

Kůže je největší orgán lidského těla, obsahuje 72% vody, má funkci ochrannou, a také termoregulační. Správnou péčí o pokožku zvyšujeme obranyschopnost, protože kůže zabraňuje pronikání chemických látek, mikrobiálních a mykotických i virových infekcí do organismu.

Termoregulaci řídí hormonální a nervový systém, které ovlivňují pocení a tak udržují stálou tělesnou teplotu. Kromě toho má kůže i funkci smyslovou a také vylučovací, neboť jí odchází z těla značné množství odpadních látek.

Průniku látek z okolního prostředí zabraňuje tzv. epidermální bariéra, kterou tvoří nejsvrchnější vrstvy pokožky. Prakticky jde o celou rohovou vrstvu a její povrchový ochranný film. Pro správnou funkci je důležitá její celistvost, dostatečná hydratace a slabě kyselé prostředí na povrchu (u dospělých je pH 4-5,5, u dějí 6,6).

K narušení pokožky může docházet v důsledku povětrnostních vlivů, nesprávně vedenou, či přílišnou očistou, jako je používání nevhodných mýdel a kosmetických přípravků, ale i při dlouhodobém pobytu ve vodě, či při nadměrné suchosti okolního vzduchu.

Čtěte také:

Kůže v zimě

V zimě méně fungují mazové a potní žlázy, takže je tvorba ochranného filmu omezena, proto je zvláště v zimě potřeba mazat více. Mezi lidmi převládá mýtus, že po použití hydratačního krému se dostane voda do buněk a ty vlivem mrazu praskají.

Není to tak, kvalitní hydratační krémy pomáhají udržovat optimální hydrataci, ale faktem je, že v zimě jsou nedostatečné, proto v zimě volíme mastnější přípravky s obsahem vazelíny, parafínu nebo glycerolu.

TIP: I v zimě můžete s miminkem na procházku. Chce to jen zvolit správné oblečení a dát si pozor na příliš nízkou teplotu.

Kůže v létě

Ani příjemné letní počasí není pro pokožku ideální. Vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu v létě je zhoršeno odpařování potu z povrchu pokožky. UV záření na jednu stranu potlačuje záněty kůže a projevy atopického ekzému, ale na druhou stranu oslabuje organismus a snižuje imunitu. Vysoké teploty podporují pocení, které může negativně ovlivnit atopický ekzém.

TIP: Jak správně zacházet s miminkem v létě, aby neutrpělo újmu z horka?

Tipy jak vyzrát na suchou pokožku:

  • žádný chlor ani sůl – okamžitě po koupání v bazénu či moři opláchněte dítě čistou vodou, jemně osušte a namažte
  • zvlhčovač vzduchu – v době topné sezóny vlhčete suchý vzduch pokojíčku, ideální je přístroj s funkcí studené páry, která vzduch příjemně zvlhčí, ale neovlivní pokojovou teplotu
  • pitný režim – zvláště v zimě je nutné dohlížet na pití, pokožka se zvlhčuje nejen zvenčí ale i zevnitř
  • přiměřené oblékání – v zimě dítě oblékáme tak, aby se nepotilo, používáme lehké, ideálně bavlněné, prodyšné materiály
  • časté větrání – a to hlavně v zimě, zvlhčuje se tím vzduch
  • používání krémů s UV filtrem – děti díky svým venkovním činnostem obdrží 3x vice slunečního záření než dospělí

 

6.5.2024 6:23 | autor: Jana Truksová | zdroj: Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku (Dermatologie pro praxi), Celoroční péče o dětskou pokožku (Dermatologie pro praxi), Jak pečovat o dítě s atopickým ekzémem od prim. MUDr . Štěpánky Čapkové, od MUDr. Lucie Růžičkové Jarešové, od MUDr. Stanislavy Poláškové, Odborným garantem článku je MUDr. JiříKorda., Soukromá kožní ambulance, VFN Praha.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist