Molární těhotenství

Molární těhotenství může ve svých počátcích působit, jako klasické těhotenství. Bohužel však jde o závažnou nemoc, která nekončí početím zdravého potomka. Zeptali jsme se lékařky, jak molární těhotenství probíhá a jaké jsou možnosti léčby.

shutterstock_2162161347-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co to je molární těhotenství

Molární těhotenství je odborně nazýváno gestační trofoblastická nemoc. Zahrnuje všechny stavy, kdy dojde k nekontrolovatelnému růstu zárodečné tkáně – trofoblastu. Buňky zárodečné tkáně se mění v cystický útvar, který může připomínat hrozen vína – odtud název zásnět hroznová.

Mola se rozděluje na tři typy – částečnou, úplnou a invazivní.

Částečná mola

Částečná mola vzniká oplozením jednoho vajíčka dvěma spermiemi nebo jednou spermií, která se dále rozdělí na dvě. Výsledkem je oplozené vajíčko s 69 chromozomy – místo obvyklých 46. Objevuje se u 1 pacientky z 2000–3000 těhotných.

Embryo většinou do 10. týdne těhotenství zanikne. Částečná mola se projevuje krvácením v těhotenství nebo proběhne samovolný potrat.

K malignímu zvratu prakticky nedochází, přesto jsou u ženy monitorovány hladiny těhotenského HCG hormonu 1x týdně do negativních hodnot, dále pak 1x měsíčně po dobu 6 měsíců. Další těhotenství je ženě doporučeno až po šesti měsících negativních hodnot hormonu HCG.

Kompletní mola

Kompletní mola vzniká oplozením prázdného vajíčka (bez genetické informace) dvěma spermiemi nebo jednou spermií, které se rozdělí. Oplodněné vajíčko má tedy jen otcovské chromozomy 46XX – ale nemůže se dále vyvíjet, mění se v kompletní molu. Kompletní mola se vyskytuje u jedné ženy z 3000–4000 těhotných.

Nebezpeční kompletní moly spočívá v tom, že je zde 4–8% riziko maligního zvratu v nádor zvaný choriokarcinom.

Kompletní mola se projevuje krvácením v časném těhotenství, rychlým růstem dělohy, vysokými hodnotami hormonu HCG, těžší formou těhotenských nevolností se zvracením. Dost typický bývá i ultrazvukový nález obsahu dutiny děložní, kde nejsou viditelné části plodu, ale tzv. sněžení. Současně se mohou objevit cysty i na vaječnících.

Těhotenství je ukončeno revizí dutiny děložní. Důležité je následné sledování ženy, a to 1x týdně do negativních hodnot HCG, dále pak 1x měsíčně po dobu jednoho roku. Další těhotenství je ženě doporučeno až po roce negativních hodnot HCG. Riziko opakování molárního těhotenství je 1 : 80.

Invazivní mola

Invazivní mola je nejagresivnějším typem molárního těhotenství. Vyskytuje se u 1 ženy z 20 000 registrovaných těhotných. Léčba spočívá v kyretáži dutiny děložní, pouze 20 % nemocných žen musí být léčeno chemoterapií.

Čtěte také:

Choriokarcinom

Jde o maligní nádor ze zárodečné tkáně, který metastazuje do plic, pochvy, jater a mozku. U většiny žen se nemoc projeví nepravidelným děložním krvácením, kdy je ženě nalezen nádor v děloze. Asi u 30 % žen není nádor v děloze nalezen a nemoc se projeví metastázou v plicích, játrech, mozku, pochvě či jiných lokalizacích.

Diagnostika choriokarcinomu je založena na pozitivitě hormonu HCG spolu s anamnestickým údajem těhotenství či porodu v intervalu až dvou let. Polovina případů choriokarcinomu vzniká po molárním těhotenství, 24 % po porodu, 24 % po samovolném potratu a 2 % po mimoděložním těhotenství.

Léčba spočívá v podávání chemoterapie. Snahou je u ženy zachovat možnost otěhotnění. Chirurgická léčba je prováděna pouze v případě, že žena na chemoterapii nereaguje. Úspěšnost léčby je velmi dobrá, ale s otěhotněním je ženám doporučeno vyčkat rok po ukončení léčby.

14.2.2023 4:45 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekoložkou MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist