babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Bolest hlavy v těhotenství > Migréna má v těhotenství prázdniny?
Migréna má v těhotenství prázdniny?
Kdo nezažil, neuvěří. Aspoň tak to říkávají ženy, když popisují potíže spojené s migrénou. Neúprosné bolesti je na čas úplně vyřadí z provozu. A tak se obávají, jak budou tyto stavy snášet v těhotenství.
Migréna není výhradně ženskou záležitostí, nicméně muži jí trpí třikrát méně. Je spojená s aktivitou jedné oblasti mozku, a to hypothalamu, která ovlivňuje hormonální změny. Proto některé ženy trpí záchvaty migrény pravidelně při menstruaci, v souvislosti s poklesem hladiny estrogenů.
V tomto případě může pomoci i preventivní léčba spočívající v podávání malé dávky estrogenů během menstruace, které mohou zmenšit intenzitu příznaků migrény. Bolest lze pak mírnit například léky ze skupiny triptanů. Pozor také na antikoncepci. Špatně volená může migrény zhoršit a naopak.
Pohov jen pro někoho
Logicky lze tedy říct, že v těhotenství by si ženy mohly od migrény oddechnout, neboť hladina estrogenu neklesá, naopak stoupá. Platí to tak pro dvě třetiny případů, kde se krize zmírňují a od druhého trimestru vytratí až do konce těhotenství, některé ženy jsou dokonce bez potíží i po dobu kojení.
Obtíže se obvykle vracejí s nástupem menstruace. Asi u 50 procent žen trpících migrénou, které nekojí, se záchvaty vracejí po prvním měsíci po porodu. Ne všechny ženy trpí migrénou jen v souvislosti s menstruací, ale útočí na ně i několikrát měsíčně a lze očekávat, že je ani v těhotenství ze svých spárů nepustí.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Příprava se vyplatí
Jde především o migrény provázené aurou, což jsou symptomy, jež se dostavují tak hodinu před propuknutím bolesti hlavy. Patří k nim třeba brnění a mravenčení, zrakové potíže. Migrenózní záchvaty se dostavují pak i v těhotenství. Někdy se i stává, že právě v těhotenství žena dostane první záchvat migrény, zpravidla bývá právě s aurou.
Je dobré to oznámit lékaři, aby se vyloučilo, že nejde o jiné onemocnění, které může mít obdobné příznaky. Zatím se nedokázalo, že by migrény měly nějaký dopad na plod, ať už jsou s aurou, či bez ní. Ovšem nesprávná léčba, užívání některých léků, by mohlo ublížit.
Dlouhodobá či preventivní léčba migrény by měla být v těhotenství vysazená, a to hned od začátku gravidity, případně ještě před plánovaným početím. Také pozor na různé bylinné čaje či léky, které se obecně považují za neškodné. Jejich vliv není často prozkoumaný, a tak mohou místo pomoci ublížit.
Protože žena bude muset v těhotenství spoléhat na jiné pomocníky než na své obvyklé léky, vyplatí se seznámit se s nimi dřív, než otěhotní. Patří k nim akupunktura, jóga, masáže a relaxační techniky. Právě ty je dobré nacvičit v předstihu, ještě než se záchvat dostaví.
Čtěte také:
- 10 nepříjemností v těhotenství: Tohle musím překousnout?
- Jak odstranit běžné bolesti do pěti minut
- Jak na bolesti zad v těhotenství
Proti bolesti paracetamol
Protože se léky na těhotných a kojících ženách netestují, není ani dostatek dat, podle nichž by se dala jednoznačně stanovit nebezpečnost toho kterého léku. Zásadou je však vyvarovat se zbytečného rizika. Neurologové u nás i v zahraničí se shodují, že proti bolesti hlavy v případě migrény lze bezpečně použít jen paracetamol, ovšem pouze nárazově a krátkodobě.
V určitém období těhotenství (určitě ne ke konci) je možné sáhnout i po léku ze skupiny nesteroidních antirevmatik, kam patří např. ibuprofen, o tom je ale lepší se poradit s lékařem. Triptany se nedoporučují, protože nejsou známy účinky na plod. Jako profylaxe migrény je přípustný hořčík.
Kojení migrénu nezhorší
Maminky se také nemusí obávat toho, že když kojí, migréna se jim zhorší. S léky proti bolesti je to podobné jako v těhotenství. Jedničkou je paracetamol, ovšem jen krátkodobě, terapeuticky. Lze užít i ibuprofen, protože se skoro vůbec nedostane do mateřského mléka. Naopak triptany do něj pronikají. Jejich negativní účinky na kojence nejsou známy, přesto se nedoporučují.
Jen v nezbytných případech, po poradě s lékařem, je možné je užít a na krátko přerušit kojení. Doba přerušení se liší podle druhu léku. Rozhodně se nedoporučuje si ordinovat vlastní léčebný režim, třeba na základě diskuzí na internetu. Hranice mezi užitkem a škodlivostí je křehká a laik ji těžko posoudí. Taky je dobré mít na paměti, že ne všechny léky povolené během těhotenství mohou být neškodné v období kojení. Platí to i při migrénách.