babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > Léčivé doteky aneb Tajemství masáží
Léčivé doteky aneb Tajemství masáží
Doteky rukou jsou jednou ze základních forem lidské komunikace. Uvědomujeme si zřetelně svoje tělo, jeho bolavá místa a slabiny, necháme se s důvěrou ošetřovat jinou osobou a jsme při tom hluboko ponořeni do svého nitra. Masáž je jedním z nejlepších způsobů relaxace, protože obnovuje vyčerpané síly organismu, povzbuzuje krevní oběh i lymfatický systém.
Pod pojmem masáž se skrývá celá řada léčebných i relaxačních procedur, které se kromě názvu liší využitím různých látek, pomůcek a především postupů a technik.
Jak vám zní například thajská, čokoládová, medová masáž či masáž lávovými kameny? Slova vytvářejí představy a ty pak mohou vyvolat obavy z neznámého a zároveň touhu „to“ vyzkoušet či naprostý odpor a odmítnutí.
Thajská masáž
Thajská masáž se provádí na zemi ve volném a pohodlném oděvu. Kdo přijímá thajskou masáž, současně přijímá i mnoho z účinků jógového cvičení, které je známé pod označením hathajóga. V thajské masáži jsou rovněž zahrnuty některé prvky z bojových umění, rytmické pohyby, tlaky dlaní a prsty podél energetických drah, citlivé protahování a řízené dýchání.
Příjem energie
Kromě toho, že thajská masáž protahuje a tonizuje svalstvo, zlepšuje krevní oběh, napomáhá k urychlení látkové výměny, posiluje imunitní systém, energeticky povzbuzuje funkci vnitřních orgánů a navozuje stav hlubokého vnitřního ztišení.
Přináší nejen tělesnou, ale také velmi důkladnou energetickou masáž.
Masáž z chrámů
Tradiční thajská masáž se po staletí vyvíjela v prostředí buddhistických chrámů, které fungovaly jako střediska zdravotní péče pro prostý lid. Tato prastará technika se opírá o znalost energetických drah zvaných sény, akupresurních bodů zvaných marmy a ajurvédského léčebného systému starých Indů.
Znovuzrození
Masér používá tlaku prstů a dlaní, koncentruje do rukou svou tělesnou váhu, kterou postupně „přelévá“ do těla pacienta a aktivuje tak jeho energetické dráhy. Kromě rukou používá masér i chodidel a nohou, aby klienta nenásilně uváděl do různých jógových pozic, a při tom sám zůstává dokonale soustředěný. Velká pozornost se zaměřuje na bezpečnost a plynulý rytmický přechod z jedné polohy do další. Používá také – a tím se zase blíží akupresuře – občas lokty za účelem znovunastolení tělesného řádu.
Nezasvěcenému pozorovateli se může zdát, že se masér postaví nad tělo klienta doslova po něm šlape, zapichuje do něj lokty a láme mu celé tělo. Navzdory tomu se masírovaná osoba po proceduře obvykle cítí jako znovuzrozená.
Nezbývá tedy, než tuto prastarou léčebnou metodu vyzkoušet na vlastním těle. A ještě je třeba zdůraznit, že kvalita prováděné masáže nemusí nutně souviset s cenou. Při výběru zařízení i maséra se nechte spíše inspirovat konkrétním doporučením přátel nebo známých, jimž věříte, a především vlastní intuicí.
Medová masáž
Medovou masáž pro nás znovu objevil a popsal ukrajinský diplomovaný inženýr a léčitel Oleg Lohnes, který vedl Institut pro lidovou medicínu v Kyjevě.
Medovou masáž lze provádět na zádech a kloubech. Podobně jako u ostatních přírodních metod, může se nejprve problém zhoršit, je to signál, že se tělo začíná zbavovat starých toxinů a nečistot. Med obsahuje důležité minerály a stopové prvky, které se přes kůži dostávají do těla.
Čtěte také:
- Cesta ke štíhlé linii: Jen pohyb nestačí
- Tajemství ženského pánevního dna pohledem Západu i Východu: zážitky z kurzu
- Voňavé a zdravé polštáře, které si zamilují i vaši nejmenší
Kdy med pomáhá?
Medová masáž je vhodná při střevních a žaludečních potížích, poruchách spánku, depresích a migrénách, alergiích, akné, aplikuje se při prevenci a léčení počátečního stádia celulitidy, při srdečních a cévních onemocněních, revmatismu, artróze a mnoha dalších obtížích.
Naopak nelze ji doporučit při alergii na med, při poranění pokožky, v okolí otevřených ran, v případě žaludečních vředů a při vysokém nitroočním tlaku.
Způsob provedení masáže:
- Masér nanese přiměřené množství kvalitního včelího medu na záda, rozetře jej a začne s ním pracovat. Po určité době, která je individuální, se med do pokožky vstřebá a následně se vylučuje s toxiny na povrch těla. Masáž trvá od 20 do 60 minut. Med se během masáže změní v bílou až šedou hmotu, která je podobná špinavé žvýkačce. Tuto hmotu masér z těla omyje. Podle potřeby, stavu a pocitu klienta lze med nanést až třikrát během jedné masáže.
- Po medové masáži je nutné si na lehátku nejméně 15 minut odpočinout.
- Obvykle se cítíme uvolněně a lehce, pokožka je hladká a jemná, krásně voní po medu. V den masáže není vhodné se umývat mýdlem, protože mýdlo zanáší póry. Mohou se objevit i reakce v podobě únavy nebo výtoku.
- Při akutních potížích je vhodné provádět masáž 1 – 2 krát týdně, při prevenci jednou za měsíc.
Masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny odbourává napětí a aktivuje vlastní léčivé síly. Maséři (maséři La stone) pracují s horkými a chladnými kameny. Až čtyřicet jemně zaoblených a hladkých bazaltových kamenů se ohřeje na 60 –70 °C a poté se položí na energetická centra odpovídající indickým čarám: čelo, ruce, břicho, záda, podkolenní jamky, prsty na nohou.
Tato metoda byla znovu objevena a dále rozvinuta teprve v 90. letech 20. století v USA. Původně prý horké kameny užívali už indiánští a havajští šamani. Teprve v posledních letech vešla tato metoda více ve známost a je v nabídce rekreačních hotelů a lázní.
Masíruje se poklepávací technikou, to znamená, že dvěma kameny se na kůži klepe o sebe a tím vznikají zvukové vlny, které pronikají do svalstva.
Tato technika může být doplněna také běžnými hmaty rukou. Teplo zajišťuje pocit pohody a uvolnění, pak přijdou chladné mramorové kameny, které naopak povzbuzují. Střídání horkého a studeného, aktivace a uvolnění, vyvolává velmi příjemné klima, které může pozitivně působit na krevní oběh a prokrvení. Jako doplněk ke kamenům používají maséři éterické oleje, jejichž rostlinné substance zesilují účinek masáže.